در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

بیمه های تجاری، چالشی دیگر در نظام درمانی كشور

بیمه های تجاری، چالشی دیگر در نظام درمانی كشور رژیم آسان: معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به طلب ۶۴ میلیاردی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از بیمه های تجاری، اظهار داشت: قاعدتا نمی توان به مصدومان ترافیكی خدمت ارائه نداد، ازاین رو مجبوریم از كالاهای پزشكی موجودی كه درصدی از آنها را از محل سایر بیمه شدگانی كه مصدوم ترافیكی نیستند و به بیمارستان مراجعه نموده اند، برای درمان مصدومان ترافیكی هزینه نماییم.دكتر میرهاشمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاخیر بیمه های تجاری در پرداخت مطالبات مربوط به درمان مصدومان ترافیكی و مشكلات بوجود آمده در این حوزه، اظهار داشت: از آغاز طرح تحول نظام سلامت به استناد ماده ۹۲ قانون برنامه چهارم توسعه و بند «ب» ماده ۳۷ قانون برنامه توسعه پنجم، قرار بود بیمه های تجاری ۱۰ درصد از حق بیمه شخص ثالث را كه از افراد دریافت می كنند، به حساب وزارت بهداشت واریز نمایند. بر این اساس وزارت بهداشت هم به استناد این قانون، دستورالعملی را در خصوص اینكه كلیه اورژانس های كشور اعم از بیمارستان های دولتی و خصوصی موظفند مصدومان حوادث ترافیكی را به مجانی درمان كنند، ابلاغ نمود.

وی اضافه كرد: ازاین رو با ابلاغ این دستورالعمل تكلیف بیمارستان های دولتی اعم از درمانی و آموزشی مشخص بود و تحت پوشش سیستم دانشگاه های علوم پزشكی كشور این خدمات را عرضه می دادند. بیمارستان های خصوصی تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشكی هم پول شان را از دانشگاه های علوم پزشكی دریافت می كردند. بدین سان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با ۷۰ بیمارستان خصوصی و دولتی تحت پوشش كه شامل ۱۹ بیمارستان دولتی و ۵۱ بیمارستان خصوصی است، این طرح را اجرا كرد. بر همین مبنا از مصدومان ترافیكی كه با اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان منتقل می شوند، ریالی دریافت نمی نماییم.

میرهاشمی با اشاره به حجم مطالبات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از بیمه های تجاری، اظهار نمود: هزینه های مربوط به درمان مصدومان ترافیكی در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تا آخر سال ۹۵ نزدیك به ۵۷ میلیارد تومان بوده كه از این میزان فقط ۴۶ میلیاردش را دریافت كرده ایم. در سال ۹۶ هم تا به امروز كه یك ماه تا آخر سال باقی مانده است، كل مبلغ واردشده به سامانه برای مصدومان ناشی از حوادث ترافیكی و در حیطه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اعم از بیمارستان های دولتی و خصوصی ۱۵۵ میلیارد تومان است كه ۹۰ میلیاردش را از وزارتخانه دریافت كرده ایم و ۶۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن باقی مانده است. بر این اساس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بیش از ۶۴ میلیارد تومان از بیمه های تجاری برای درمان مصدومان ترافیكی طلب دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه با این حال حجم از مطالبات، وزارت بهداشت هنوز به عرضه درمان مجانی به مصدومان ترافیكی پایبند است، اظهار داشت: البته باید بدانیم كه ردیف بودجه ای وزارتخانه هم هر روز در حال كم شدن است. هم اكنون وزارت بهداشت حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بیمه های تجاری بابت درمان مصدومان ترافیكی طلب دارد كه ۶۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن سهم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی است. ازاین رو زمانی كه این پول را دریافت نمی نماییم، نمی توانیم به مصدومان ترافیكی خدمت ندهیم، بلكه مجبوریم از كالاهای پزشكی موجودی كه درصدی از آنها را از محل سایر بیمه شدگانی كه مصدوم ترافیكی نیستند و به بیمارستان مراجعه نموده اند، برای درمان مصدومان ترافیكی هزینه نماییم.

میرهاشمی تصریح كرد: بدین سان نیاز به كالاهای مصرفی اورژانس روزبروز افزایش می یابد، اما پول ما برای جایگزینی این كالاها روزبروز كاسته می شود و ما برای تهیه لوازم اولیه برای مصدومان ترافیكی داریم دچار مشكل می شویم. باید توجه كرد كه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از ابتدای ابلاغ دستورالعمل درمان مجانی مصدومان ترافیكی، در عرصه خصوصی هم قوی كار كرده است؛ به طوریكه هر مصدومی را كه اورژانس ۱۱۵ به هر دلیلی اعم از بدحالی مصدوم یا نزدیكی بیمارستان و... به بیمارستان خصوصی منتقل كرده است، یا مصدوم ریالی پرداخت نكرده و دانشگاه بعنوان طرف حساب بیمارستان خصوصی پول را پرداخت كرده است و یا اگر در جایی هم به هر دلیلی بیمارستان خصوصی از این دستورالعمل تخطی كرده و از مصدوم پول گرفته، بیمار عین این هزینه را از دانشگاه دریافت كرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه عدم پرداخت مطالبات از جانب بیمه های تجاری چالش بسیار بزرگی برای كشور شده است و این مطالبه ای قانونی است، اظهار داشت: بیمه های تجاری پول شان را نقدا گرفته اند، اما هنوز مطالبات شان را به وزارت بهداشت نپرداختند. این درحالیست كه در بندهای قانونی هم موكدا تاكید شده كه بیمه های تجاری باید به محض دریافت حق بیمه شخص ثالث، ۱۰ درصد آن را به حساب وزارت بهداشت واریز نمایند و وزارت بهداشت هم آن را بین دانشگاه های علوم پزشكی توزیع كند. هم اكنون وزارت بهداشت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بیمه های تجاری طلب دارد و پولی ندارد كه به دانشگاه ها پرداخت كند.

میرهاشمی همینطور اظهار داشت: لشگر نظام سلامت كه قرار بود در قالب طرح تحول سلامت پیش رود، شامل چند گروه بود؛ یك گروه آن گروه های درمانی بودند و دو بازوی آی تی و نظام بیمه دهی هم قرار بود كمك كنند. بیمه ها قرار بود پول را تزریق كنند تا این لشگر پیش رود، اما اكنون شاهدیم كه بال درمان جلو می رود و روزبروز هم می گویند قوانین گذشته را اجرا كنید، اما فعلا از پول خبری نیست. ما تا جای ممكن هنوز نگفته ایم كه نمی توانیم بیماران را بپذیریم؛ چون این كار اخلاقی نیست و وظیفه قانونی و اخلاقی ماست كه به این بیماران خدمت دهیم و نظارت می نماییم تا حتما بیمارستان ها هم این خدمات را عرضه كنند، اما به هر حال بیمارستان هم باید یك موجودی پولی داشته باشد تا منابع اولیه را تامین كند و پیش رود.

وی تصریح كرد: هم اكنون بیشترین چالش ما برای پولی است كه دانشگاه باید از وزارت بهداشت بابت درمان مصدومان ترافیكی از بیمه های تجاری دریافت كند تا بتواند خدمت رسانی را به این گروه از این بیماران چه به صورت كمی و چه كیفی ادامه دهد.
1396/12/03
14:42:18
5.0 / 5
5288
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان