آلودگی همچنان عامل ۹ میلیون مرگ زودرس در جهان است

آلودگی همچنان عامل ۹ میلیون مرگ زودرس در جهان است رژیم آسان: چهار سال از انتشار اولین گزارش در مورد نقش انواع آلودگی ها در مرگ و میر انسان ها می گذرد اما هنوز وضعیت تغییر نکرده و همچنان عامل 9 میلیون مرگ زودرس در جهان است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از خبرگزاری ایرنا از خبرگزاری فرانسه، نشریه علمی لانست امروز /چهارشنبه/ با انتشار نتیجه تحقیق کمیسیون آلودگی و سلامت خود اعلام نموده است که وضعیت از سال ۲۰۱۹ میلادی که تعداد مرگ ومیر ناشی از آلودگی ۹ میلیون مورد اعلام شد، بهبود نیافته و دلیل اصلی آن کیفیت پایین هوا و آلاینده های شیمیایی خصوصاً سرب است. بدین سان همچنان یک مورد از هر ۶ مرگ رخ داده در سراسر دنیا با آلودگی ارتباط دارد.
آلودگی و زباله های تولید شده دست بشر در هوا، آب و زمین بندرت به شکل مستقیم عامل مرگ انسان می شوند اما با ایجاد بیماریهای جدی قلبی و عروقی، سرطان، مشکلات تنفسی و یا مشکلات جدی گوارشی چون اسهال شدید، نقشی غیرمستقیم در مرگ ومیر ایفا می کنند.
ریچارد فولر نویسنده اصلی تحقیق لانست و یکی از اعضای کمیسیون آلودگی و سلامت معتقد است: تاثیرات آلودگی بر سلامت بشر همچنان زیاد و قابل توجه است و کشورهایی با درآمد کم و متوسط متحمل تبعات آن می شوند. ۹۲ درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی و بخش بزرگی از زیان اقتصادی ناشی از آن به این کشورها تحمیل می شود.
وی ابراز تاسف می کند که با وجود افزایش مستندات مربوط به نگرانی عمومی در مورد آلودگی و تاثیر آن بر سلامت، توجه و بودجه اختصاص یافته به این امر از سال ۲۰۱۵ افزایش اندکی داشته است.
بر پایه این گزارش، هرچند که مرگ ومیر زودرس در رابطه با آلودگی ناشی از فقر شدید در جهان کم شده اما تعداد مرگ های ناشی از آلودگی هوا و آلودگی های شیمیایی بالا رفته است.
فولر همین طور عنوان کرد: تاثیر آلودگی بر سلامت بشر همچنان بیش از تاثیر جنگ، تروریسم، مالاریا، ایدز، سل، مواد مخدر و الکل است و تعداد مرگ های ناشی از آلودگی با آمار قربانیان دخانیات رقابت می کند.
در سال ۲۰۱۹، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد مرگ زودرس در اثر آلودگی هوا، یک میلیون و ۴۰۰ هزار مرگ در نتیجه آلودگی آب و ۹۰۰ هزار مورد در اثر آلودگی سرب به ثبت رسید.
فولر در این زمینه به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: واقعیت این است که آلودگی سربی عمدتاً در کشورهای فقیر رو به وخامت گذاشته و افزایش مرگ ومیرهای ناشی از آن وحشتناک است. این در حالیست که قرار گرفتن در معرض این ماده سمی نیز می تواند به تاخیر در رشد شناختی کودکان منجر شود.
در حالی که تعداد موارد فوت ناشی از آلودگی های خانگی (مربوط به احتراق سوخت یا مشکلات آب یا بهداشت) خصوصاً در آفریقا کم شده است، اشکال «جدید» آلودگی نسبت به بیست سال پیش بالا رفته است. در سال ۲۰۰۰ موارد مرگ زودرس در رابطه با آلودگی هوای محیط به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مورد رسید و این رقم تا سال ۲۰۱۹، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مورد برآورد شد. ریزگردها و ازن موجود در هوا، وجود سرب و مواد سرطان زا در فضای کار، آلودگی شیمیایی در محیط در آسیا بالا رفته است.
فولر در آخر به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: اگر نتوانیم به روشی پاک و سبز توسعه پیدا نماییم، کاری که انجام می دهیم به شکل وحشتناکی خطرناکست.


منبع:

1401/02/28
22:37:33
5.0 / 5
222
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان