وزیر بهداشت:

وزارت بهداشت مسئول واردات واكسن كرونا نیست

وزارت بهداشت مسئول واردات واكسن كرونا نیست به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت ضمن تشریح وضعیت بیماری کووید 19 در کشور اشاره کرد: وزارت بهداشت مسئول واردات واکسن کرونا نیست. کار وزارت بهداشت مدیریت بیماری و تزریق واکسن است ولی ما به سبب نیاز مبرم مردم و از آنجائیکه فشار نهایی به شکل بیماران بستری و عدم قطع زنجیره انتقال بر دوش خودمان بود، اقدامات گسترده در حوزه تامین واکسن انجام دادیم.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا دکتر سعید نمکی در حاشیه دیدار با رئیس موسسه فینلای کوبا درباره روند پیشرفت پروژه مشترک ساخت واکسن اظهار داشت: نشست مشترکی در رابطه با واکسن تولید مشترک ایران و کوبا در انستیتو پاستور داشتیم و دیدگاه های علمی مبادله شد. اثربخشی واکسن و اقداماتی که در کارآزمایی بالینی داشتیم، بررسی گردید. این واکسن می تواند بعنوان یکی از واکسن های بسیار موفق در دنیا عمل کند.

وی اضافه کرد: نکته دیگری که بر آن بحث کردیم این بود که این ویروس کاملا با اجدادش متفاوت می باشد و موتاسیون های پی در پی خواهیم داشت و نباید فکر نماییم بسادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس خلاص می شود. بنده اعلام کردم که برآورد ما این است که موتاسیون های این ویروس به قدری شدید خواهد شد که شاید در آینده هیچ قسمتی از ویروس موتاسیون یافته هیچ شباهتی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد. بدین جهت موسسات علمی در سراسر جهان خصوصاً ما و کوبا که کار مشترک می نماییم باید خودرا برای واکسن هایی که با واکسن های امروز شاید هیچ تشابهی نداشته باشند، آماده نماییم و قرار شد این حرکت عالمانه و مستمر پیگیری شود.

نمکی درباره واکسن کرونا اظهار نمود: مدت ها توقف و بدعهدی از طرف کسانی که قرار بود به ما واکسن بدهند به ما تحمیل شد. اصحاب رسانه بررسی نمایند که در کدام کشور وزارت بهداشت مسئولیت واردات واکسن دارد؟ کار وزارت بهداشت مدیریت بیماری و تزریق واکسن است ولی ما به سبب نیاز مبرم مردم و از آنجائیکه فشار نهایی به شکل بیماران بستری و عدم قطع زنجیره انتقال بر دوش خودمان بود، اقدامات گسترده انجام دادیم و قراردادهای زیادی بستیم و تولید داخل را هم به شکل قابل توجه دنبال کردیم.

نمکی درباره تولید واکسن ایرانی، اشاره کرد: خوشبختانه اثرات خوبی گرفتیم گرچه گاهی تاخیرهایی داشتیم که طبیعی است. ما می خواستیم یک راه ۲۰ ساله را در عرض یک سال طی نماییم. در ارتباط با تولید واکسن درحال رسیدن به نقطه خوبی هستیم. واکسن کووایران برکت از این هفته حدودا هفته ای یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل خواهد داد و ماه آتی تولیدات افزایش خواهد یافت و واکسن پاستور هم درحال پیوستن به مجموعه است. واکسن اسپوتنیک تحت لیسانس در ایران دارد خودرا به تولید ۲ میلیون دُز در ماه می رساند و نتیجه تست های آنرا مرکز تحقیقات گامالیا تایید نمود.

وی در ادامه اظهار نمود: درمورد واکسن های وارداتی هم روند دنبال می شود و ما قول می دهیم که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را واکسینه نماییم. بنده ابلاغ کرده بودم استان هایی مثل خوزستان و سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان و خراسان جنوبی بعنوان جاهایی که مدخل ورود ویروس دلتا از کشورهای همسایه هستند را ۵۰ سال به بالا را واکسینه کنند که مجدد ابلاغ کردیم گروه سنی در این شهرها به ۴۸ تا ۵۰ سال برسد و در استانهای دیگر ۵۸ تا ۶۰ ساله ها برای واکسیناسیون بیایند بعلاوه این که از پیش اعلام نموده بودیم جزایر خلیج فارس به جز کیش و قشم و عشایر کوچ رو از ۱۸ سال به بالا واکسینه شوند. در عین حال آماری از بیماران دیابتی بالای ۱۸ سال به ویژه افراد وابسته به انسولین خواستم تا واکسیناسیون آنان هم صورت گیرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ان شاءالله واکسیناسیون سایر افراد پرخطر مثل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مترو، آژانس ها، هواپیما و... ومعلمان، اساتید دانشگاه و... را در مرداد ماه شروع نماییم. واکسیناسیون سایر گروه های پرخطر مانند افراد دیالیزی و بیماران خاص نیز مقرر است، تکمیل شود.

نمکی اشاره کرد: اعلام گروه سنی جدید برای واکسیناسیون به این معنا نیست که برای گروه های سنی قبلی جا مانده از تزریق واکسن نداریم. هرکس در گروه سنی بالای ۶۰ سال در استان هایی که ۶۰ سال به بالا واکسینه می شوند و هرکس در گروه سنی بالای ۵۰ سال در استان هایی که بالای ۵۰ سال واکسینه می شوند، به ما مراجعه کنند با کمال میل واکسینه خواهند شد. از مردمی که خصوصاً در مراکز واکسیناسیون تهران معطل شدند به خصوص آنها که نوبت داشتند اما به خاطر ورود بدون نوبت ها معطل شدند عذرخواهی می نماییم.

وزیر بهداشت درباره شرایط شیوع ویروس کرونا در کشوراظهار کرد: ما پیش بینی کردیم که بر خلاف ویروس انگلیسی که از مرزهای غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرد، ویروس هندی ما را از مرز جنوب شرق، جنوب و شرق گرفتار می کند. در این میان اتفاقاتی که در کشور افغانستان رخ داد هم ترددها را تشدید و چرخش ویروس را تسریع کرد.

وی با اعلان اینکه رعایت پروتکل ها به حداقل رسیده است، اظهار داشت: متاسفانه تمام رستوران ها در شهرهایی که به ظاهر تعطیل کردیم و قرمز است، باز هستند. با تشکر از عزیزان ناجا اما جاده ها باز هستند. در استان مازندران حدود ۲۰۰۰ تخت و در استان گلستان بیش از ۱۰۰۰ تخت برای بیماران کووید۱۹ اشغال شده است این در حالیست که با ارائه خدمت به بیماران سرپایی و درحال تزریق داروی ضد ویروس به شکل بستری موقت، روزی صدها مورد بستری در بیمارستان را کاهش می دهیم. اگر از این طرح در پیک چهارم بیماری استفاده نمی کردیم، تخت کم می آوردیم. مرگ و میرها به اندازه قابل انتظار پیک های قبل نبود برای اینکه واکسیناسیون گروه های لطمه پذیر انجام شده بود و در عین حال با کلینیک های سرپایی توانستیم از بدخیم شدن حال بیماران و مرگ و میر بکاهیم.

نمکی در آخر اظهارکرد: تاکید ما هنوز بر رعایت پروتکل ها و نرفتن به مسافرت و مهمانی است. با اتفاقاتی که در اروپا با بازگشایی بعد از واکسیناسیون ۷۰ درصدی رخ داد، دیدید که در چه تله جدیدی افتادند و متوجه شدند واکسن فعلا نمی تواند فاصله ها را کوتاه کند یا مجوزی برای برداشتن ماسک باشد. همکاران من تحت فشار هستند، در ۵ موج پی در پی نفسشان گرفته شده است و از مردم می خواهم به خودشان و کادر درمان رحم کنند. من در طول این مدت مسئولیتم ابزاری جز تمنا نداشتم و حالا هم از همین ابزار استفاده می کنم. تاب آوری مردم مهمست اما تاب آوری قشر مظلوم کادر درمان که در این ۱۸ ماه سخت دقیقه ای آرامش نداشتند هم بسیار مهمست.

منبع:

1400/05/03
23:09:01
5.0 / 5
192
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان