۱۹ خرداد ماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها

۱۹ خرداد ماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها رژیم آسان: دانشمندان ایرانی همزمان با دیگر کشورها برای تهیه واکسن و ایمن سازی در مقابل ویروس کرونا در تلاش هستند و اکنون تولید این واکسن از طرف چند شرکت ایرانی و یا مشترک با برخی شرکت های خارجی در دست اجرا است که تاکنون به موفقیت های شایان توجهی دست یافته اند.


بر اساس اعلام مسئولان بهداشتی روند کاهش مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور ادامه دارد، این روند بااینکه امیدوارکننده است اما کاهش محسوس رعایت پروتکلهای بهداشتی، هشداری برای صعودی شدن این ویروس می باشد.
شرایط شکننده وضعیت شیوع ویروس کرونا اکنون بیش از هر زمان دیگری رعایت پروتکلهای بهداشتی را به هموطنان یادآوری می کند چونکه تنها راه قطع زنجیره بیماری کشنده کووید.۱۹ اجتناب از دورهمی ها و رعایت فاصله اجتماعی است تا با واکسیناسیون بیشتر جمعیت کشور، شرایط به پایداری و مرگ و میرها کنترل و به صفر برسد.
در همین حال معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن فخرا را یک کار فوق العاده و خیره کننده خواند و اظهار داشت: در کل دنیا تعداد کمی از کشورها توان ساخت واکسن را دارند که خوشبختانه ایران امروز به این کشورها پیوسته است.
ایرج حریرچی امروز چهارشنبه در آیین شروع فاز دوم کار آزمایی بالینی واکسن ایرانی فخرا اظهار داشت: واکسن فخرا یک کار فوق العاده و خیره کننده ای است که توسط نیروهای مسلح تولید شده و افتخار دیگری را برای سرزمین مان به دنبال داشته است.
معاون وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی افزود: در کل دنیا تعداد کمی از کشورها هستند که توان ساخت واکسن را دارند که خوشبختانه ایران امروز باتوجه به دستیابی به چند واکسن به این کشورها پیوسته است.
البته در ارتباط با تامین واکسن مورد نیاز کشور مدیر پروژه کارآزمایی واکسن ایرانی - کوبایی انستیتو پاستور ایران گفته که این موسسه تولید واکسن کرونا بر پایه « آدئونوویروس » یا « ناقل ویروسی » را هم در دست ساخت دارد.
واکسن هایی که بر پایه ناقل ویروسی ساخته می شوند، به شکلی اصلاح شده اند که نمی توانند تکثیر شوند. آدنوویروس دستورالعمل های ژنتیکی را به سلول های انسانی منتقل می کند و به آنها می گوید پروتئین ویروس کرونا ایجاد کنند. این کار سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس زنده کرونا آماده می کند.
پیش از این شرکت دارویی آسترازنکا، اسپوتنیک روسیه و شرکت دارویی جانسون اند جانسون با بهره گیری از ناقل ویروسی واکسن ساخته بودند. احسان مصطفوی روز چهارشنبه در آیین شروع تزریق دز دوم واکسن کرونای کنژوگه در ساری افزود که ساخت واکسن بر پایه آدئونو ویروس در انستیتو پاستور مراحل پیش بالینی خودرا پشت سر گذاشته است و در آینده نزدیک وارد فاز یک کارآزمایی بالینی خواهد شد.
وی زمان مشخصی را برای این منظور اعلام نکرد ولی اشاره کرد: این واکسن کاملا از ابتدا تا اختتام در انستیتو پاستور تولیدخواهد شد.
مدیر پروژه کارآزمایی واکسن ایرانی - کوبایی انستیتو پاستور ایران همین طور اعلام نمود که همزمان با کارآزمایی بالینی واکسن کنژوگه، تولید انبوه آن هم با هدف گذاری تولید ماهانه یک میلیون دز تا شهریور شروع شده است و و از اول مهر نیز ماهانه به تولید سه میلیون دوز خواهد رسید.
وی اضافه کرد: هر زمان نتایج مطالعه و اثربخشی، کم خطری و یا بی خطری واکسن توسط مراجع ذیصلاح نهایی شود، واکسن های تولید شده مورد استفاده عمومی قرار می گیرد.
مصطفوری با بیان اینکه تزریق دوز دوم واکسن کنژوگه از چهارم خرداد در کشور آغاز شد و تا حالا ۱۱ هزار نفر از ۲۴ هزار داوطلب دز دوم این واکسن را دریافت کرده اند، اظهار داشت: دز دوم این واکسن از امروز در۲ دانشگاه بابل و دانشگاه مازندران در ساری شروع شده است و هدف اصلی در فاز سوم این کارآزمایی بالینی بررسی اثر بخشی این واکسن نسبت به بیماری کووید ۱۹ است.
واکسن ایرانی - کوبایی که اکنون در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد، واکسنی نوترکیب با نام کنژوگه است که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است. این واکسن بعد از گذراندن موفق فاز یک و دو، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده تا بعد از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن شروع شود.آخرین وضعیت بیماران کرونائی در استان ها
روند کاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که طی چند روز گذشته در راه نزولی قرار گرفته، همچنان ادامه دارد بطوریکه شاخص بستری و فوتی کرونا در این استان به پایین ترین ارقام ۲ ماه اخیر رسید.
در ادامه وضعیت نزولی شیوع ویروس کرونا در استان اردبیل، شمار مبتلایان جدید کووید.۱۹ در این استان به ۲۳ نفر تنزل کرده که ۹۸ نفر پایین تر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه قبل است.
همچنین برمبنای اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری همزمان در این استان نیز از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۶۴ نفر کاهش، به ۱۶۹ فرد بستری در شبانه روز گذشته رسیده است.
شمار جان باختگان روزانه کرونا در استان اردبیل نیز سیر نزولی را طی می کند بطوریکه در ۲۴ ساعت گذشته با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان، مجموع فوتی های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۵ گذشته به یک هزار و ۸۰۳ نفر رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، کاهش آمار فوتی، بستری های جدید و همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان طی ۲ هفته اخیر را چشم گیر خواند و اظهار داشت: شیوع موج چهارم بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از نیمه فروردین ماه شروع شده بود، طی روزهای اخیر روند نزولی به خود گرفته و در وضعیت مهار قرار گرفته است.
در همین راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ بندی شهرستان های استان کرمانشاه را اعلام نمود که بر طبق این گزارش شهرستان پاوه در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
شهرستان های کرمانشاه، صحنه، اسلام آبادغرب، سرپل دهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، گیلانغرب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به فوت ۲ نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، اظهار داشت: مجموع جانباختگان در این استان از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا به یک هزار و ۸۷۰ نفر رسیده است.
همچنین ۱۴۵ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و از شروع شیوع ویروس تا حالا ۲۹ هزار و ۸۰۹ نفر بصورت سرپایی درمان شدند.
کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان با ارائه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام نمود: ۴۲ مورد قطعی مبتلاشدن به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر سه شنبه تا ظهر چهارشنبه شناسایی شدند و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تا حالا به ۳۹ هزار و ۳۵۶ نفر رسید.
طی ۲۴ ساعت گذشته یک نفر بر اثر مبتلاشدن به ویروس کرونا در استان سمنان فوت کرد و بر این اساس از شروع شیوع این ویروس تعداد جانباختگان این بیماری در استان به یکهزار و ۱۰۴ نفر رسید.
طبق اعلام این کمیته، با ترخیص ۲۲ بیمار دیگر، موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در این استان به ۱۰ هزار و ۵۴۳ نفر رسید.
براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده توسط سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی شهرستان های استان سمنان در وضعیت نارنجی و شهرستان های میامی، آرادان و سرخه در وضعیت زرد قرار دارند.
در همین رابطه سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام نمود: پنج مبتلای ویروس کرونا در ۲۴ساعت گذشته فوت کردند و شمار جان باختگان این ویروس در هرمزگان به یکهزار و ۳۱۶ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان گفت: اکنون ۵۳۷ مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند که حال ۲۱ نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون کرونای انگلیسی بیشتر از دیگر گونه ها در هرمزگان شیوع یافته و متاسفانه جوانان و نوجوانان را به شدت درگیر می کند و در صورت بی توجهی این گروه ها به رعایت پروتکل های بهداشتی، باید منتظر افزایش بیشتر آمار مبتلاشدن و فوتی ها در استان باشیم.
نوروزیان با اعلان اینکه اکنون شاهد وضعیت بسیار نگران کننده ای در هرمزگان هستیم، اظهار داشت: در حاضر وضعیت در شهرستان های بندرعباس، میناب و بندرلنگه بحرانی است که نتیجه بی توجهی به پروتکل های بهداشتی، برگزاری تجمع و دورهمی های خانوادگی و انجام سفرهای غیرضروری است.خبر خوب دیگر این که شهرستان گناباد در خراسان رضوی هم از نظر وضعیت کرونائی نارنجی شد و اکنون هیچ شهرستانی در این استان در وضعیت قرمز نیست.
بر اساس اطلاعات نرم افزار ماسک، هفته گذشته تنها شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی از نظر کرونائی قرمز بود که با کاهش تعداد مبتلایان، این شهرستان هم تغییر رنگ داد و نارنجی شد.
هم حالا هشت شهرستان مشهد، بینالود، نیشابور، سبزوار، کاشمر، درگز، قوچان و گناباد در وضعیت نارنجی و بقیه در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند.
استان خراسان رضوی با احتساب شهرستانهای جدید، اکنون دارای ۳۳ شهرستان است.
در همین راستا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: روند تعداد مبتلایان کرونا در خراسان رضوی کاهشی است اما این استان هنوز در دامنه موج چهارم کرونا قرار دارد.
دکتر مهدی قلیان اول اضافه کرد: اکنون ابتلای به کرونا در استان خراسان رضوی سیر نزولی را طی می کند اما کاهش تعداد مبتلایان خیلی کند است.
وی افزود: روز گذشته ۱۸۷ بیمار جدید کرونائی در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری شدند که بدین ترتیب کل بستری شدگان کرونا در استان به ۸۳۰ نفر رسید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: هم اکنون ۲۲۰ بیمار کرونائی نیز در بخشهای مراقبت های ویژه بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند و تعداد فوتی های روزانه به ۱۰ تا ۱۵ نفر کاهش یافته است.
قلیان اضافه کرد: تعداد مبتلایان سرپایی مراجعه به مراکز منتخب کرونا به هزار و ۷۰۰ نفر در روز کاهش یافته است در صورتیکه در اوج بیماری این تعداد روزانه بیش از چهار هزار نفر بود.
وی افزود: خطر شیوع موج جدید بیماری خصوصاً نوع ویروس هندی آن از جنوب و جنوب شرقی کشور وجود دارد و امیدواریم این اتفاق در خراسان رضوی رخ ندهد.
از سوی دیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از فوت سه بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته آگاهی داد اظهار داشت: با احتساب فوتی های جدید، مجموع فوتی های ناشی از کرونا از ابتدا تا حالا به یک هزار و ۱۱۱ نفر رسید.
مجید شیرانی اضافه کرد: همین طور طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۲ نفر بیمار مشکوک به کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه کردند که از این تعداد آزمایش ۳۴ بیمار بستری و ۷۵ بیمار سرپایی مثبت اعلام گردید.
وی افزود: هم اکنون ۲۲۸ بیمار مبتلای قطعی و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری است که از این تعداد ۲۶ بیمار در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند.
بر اساس آخرین رنگ بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، چهار شهرستان کوهرنگ، خانمیرزا، بن و سامان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر شهرستان ها در وضعیت نارنجی (خطر زیاد) شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
خبر دیگر این که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: در شبانه روز گذشته از ۴۲۷ نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کووید ۱۹، ۱۰۲ بیمار جدید به این ویروس در استان شناسایی شدند
ابراهیم سلمانی اضافه کرد: از این تعداد ۱۳ نفر در بیمارستان های استان بستری و ۸۹ نفر در منزل دوره نقاهت خودرا طی می کنند.
وی افزود: اکنون ۲۹۲ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات دریافت می کنند.
این مسوول اظهار داشت: در شبانه روز گذشته یک بیمار مبتلا به کرونا در استان جان خودرا از دست داد.
از خوزستان خبر رسیده که احتمال قرمز شدن وضعیت کرونائی برخی شهرهای خوزستان وجود دارد و رئیس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: احتمال آن وجود دارد که وضعیت کرونا در بعضی شهرهای این استان باردیگر به حالت قرمز برگردد.
دکتر سیدمحمد علوی گفت: پس از چند روز که سیر نزولی بیماری در خوزستان، شتاب خوبی داشت حالا قدری از شیب کاهش بیماری کاسته شده که این مساله احتمال شکننده بودن وضعیت را نشان میدهد.
وی اضافه کرد: بااینکه برخی از مردم استان را واکسینه شدند ولی تا زمانی که واکسیناسیون کل افراد جامعه انجام نشود، وضعیت شکننده است بدین سبب تنها راه عبور از موج بیماری، رعایت پروتکلهای بهداشتی است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با فوت ۶ مورد جدید شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و۳۸۰ نفر رسید.
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری اظهارداشت: با افزوده شدن ۳۴۱ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۳۹ هزار و ۸۱۲نفر رسید.
وی با اعلان اینکه ۲۷۲ بیمار حاد تنفسی و ۱۵۶ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند اضافه کرد: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت نمایند.
از استان مرکی خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی اراک اعلام نمود: برمبنای آخرین یافته های آزمایشگاهی شبانه روز اخیر، ۱۴۸ مورد ابتلای جدید کووید ۱۹ در استان مرکزی شناسایی شده است.
دکتر سید «محمد جمالیان» اضافه کرد: ۲۸ نفر از این بیماران به علت وخامت حال در بیمارستان های استان بستری شده اند و مراقبت و خدمات تخصصی درمانی دریافت می کنند.
وی بیان کرد: هیچ مورد فوتی در شبانه روز اخیر از نقاط مختلف استان مرکزی برای ویروس کرونا گزارش نشده است. شمار جان باختگان ویروس کرونا در این استان تا حالا به ۲ هزار و ۱۳۲ نفر رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: چهار شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به علت مبتلاشدن به کرونا جان باختند و شمار جانباختگان به یکهزار و ۸۸۱ نفر رسیده است.
مریم کوشکی اعلام نمود: همین طور ۲۱۵ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۱۸ هزار و ۱۴۸ نفر رسید.
براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا اکنون سه شهرستان لرستان در وضعیت زرد و هشت شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند.وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان ها
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: بیماران سرطانی باتوجه به پروسه تشخیص و درمان بیماری، مشکلی در تزریق واکسن کرونا ندارند.
دکتر علی قنبری مطلق اضافه کرد: بیماران سرطانی منعی برای تزریق واکسن کرونا ندارند و افرادی که شیمی درمانی و جراحی می کنند، باید یک هفته فاصله میان تزریق واکسن کرونا و شیمی درمانی یا جراحی داشته باشند.
وی گفت: بیمارانی که تحت پیوند مغز و استخوان قرار می گیرند نیز لازم است سه تا ۶ ماه میان تزریق واکسن کرونا و پیوند فاصله داشته باشند و ممنوعیتی برای تزریق این واکسن ندارند.
قنبری مطلق با اعلان اینکه بیماران مبتلا به انواع سرطان با خیال آسوده می توانند واکسن بزنند، اشاره کرد: بیماران سرطانی که به کرونا مبتلا می شوند بیشتر در معرض لطمه ها، عوارض و بستری در بیمارستان و مرگ و میر هستند و باید پروتکلهای بهداشتی را به طور کامل رعایت نمایند.
در همین رابطه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان اظهار داشت: تا کنون با اجرای مرحله کارآزمایی بالینی در مجموع مرحله اول ودوم پنج هزارو ۸۴۰ واکسن کوبایی ایرانی (کنژوگه) به افراد واجد شرایط و منتخب در این استان تزریق شده است.
دکتر محمد رضا صائینی اضافه کرد: تا حالا ۲ هزارو ۸۴۰ نفر از جامعه هدف در زنجان در مرحله دوم فاز سوم واکسن پاستور را دریافت کرده اند.
وی افزود: در مرحله دوم فاز سوم کارآزمایی، واکسن پاستور و کوبا بر سه هزار داوطلب زنجانی جامعه هدف در حالی تزریق شده که تا کنون عارضه جدی ثابت شده ای از تزریق مرحله اول فاز سوم گزارش نشده است.
همچنین مسوول پایگاه واکسیناسیون بیمارستان امید مشهد اظهار داشت: تا حالا سه هزار و ۶۸۰ بیمار سرطانی و صعب العلاج در این بیمارستان واکسن کرونا دریافت کرده اند.
وحید صلاحدید اضافه کرد: تزریق واکسن کرونا برای بیماران سرطانی و صعب العلاج، اوتیسم و نقص سیستم ایمنی از ۲۸ اسفند پارینه در بیمارستان امید مشهد در حال انجام می باشد.
وی افزود: نوبت دوم واکسن کرونا برای بیماران سرطانی نیز از ۲۵ فروردین ماه شروع شده است و تا حالا ۲ هزار و ۱۵۶ بیمار سرطانی نوبت دوم را دریافت کرده اند.
سوپروایزر (مسوول) پایگاه واکسیناسیون بیمارستان امید مشهد اظهار داشت: در اوایل، بیماران سرطانی از تزریق واکسن سینوفارم استقبال نمی کردند ولی بعد از آن میزان مراجعات بالا رفت.
صلاحدید، پذیرایی از بیماران و رصد و کنترل آنان بعد از تزریق واکسن به لحاظ عوارض تابعه را همچون خدمات ارائه شده به بیماران سرطانی که واکسن دریافت نمودند عنوان نمود.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل تا حالا ۴۱ هزار و ۷۰۰ بیمار بابلی واکسن کرونا را دریافت نمودند که از این تعداد سه هزار نفر واکسن تولید مشترک ایران و کوبا بوده است.
دکتر سید فرزاد جلالی در حاشیه تزریق دز دوم واکسن کنژوگه اضافه کرد: همین طور تا حالا چهار هزار و ۱۶۶ نفر دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و بقیه در ایام آینده دریافت خواهند کرد.
وی اظهار داشت: امروز ۱۹ خرداد دز دوم از فاز سوم واکسیناسیون مشترک ایران -کوبا در شهرستان بابل و در دانشگاه علوم پزشکی بابل شروع شد و طی آن در مرحله بامداد پنج نفر از همشهریان دز دوم را دریافت نمودند و تا اختتام امروز ۱۵۶ نفر دوز دوم را دریافت خواهند کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل همین طور اظهار داشت که یک توقف ۱۰ روزه در ارسال محموله های واکسن به کشور به وجود آمد که علت آن تعلل کشورهای ارسال کننده بوده است.
وی اضافه کرد: این تاخیر بدان معنا نیست ما کمبود واکسن در آینده خواهیم داشت، پس تمام زیر ساخت های ما برای انجام واکسیناسیون بمحض رسیدن واکسن ها آماده است.

گزارش کرونائی استانها
" کووایران برکت " حافظ سلامتی و نماد غرور ملی ایرانیان


تازه ترین آمار کرونائی در کشور
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: با فوت ۱۵۷ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۸۱ هزار و ۵۱۹ نفر رسید.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (نوزدهم خرداد ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ده هزار و ۵۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۵۷ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۹۰ هزار و ۷۱۴ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا دو میلیون ۵۹۰ هزار و ۶۸۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. سه هزار و ۵۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۶۵ هزار و ۴۵۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وزارت بهداشت همین طور اعلام نمود: تا حالا چهار میلیون و ۲۸۱ هزار و ۲۶۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۷۰۶ هزار و ۶۹۵ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به چهار میلیون و ۹۸۷ هزار و ۹۶۳ دوز رسید.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۷۴ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۷۴۴ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.


منبع:

1400/03/19
23:50:04
5.0 / 5
339
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان