تشخیص كرونا با بینی الكترونیكی در ۸۰ ثانیه

تشخیص كرونا با بینی الكترونیكی در ۸۰ ثانیه پژوهشگران موفق به طراحی و چاپ سه بعدی یک بینی الکترونیکی شدند که می تواند آلودگی به ویروس کرونا را با 94 درصد دقت تنها در مدت 80 ثانیه تشخیص دهد.


به گزارش روز دوشنبه روزنامه دیلی میل، هدف از ابداع این تکنولوژی جدید سرعت بخشیدن به آزمایش ویروس کووید-۱۹ بوسیله بو کشیدن از حفره بینی فرد مورد نظر و ارائه تشخیص بیماری تنها در مدت ۸۰ ثانیه است.
این بینی الکترونیکی که با بهره گیری از چاپ سه بعدی تولید شده است، رایحه مواد شیمیایی را در افراد آلوده به کووید-۱۹ تجزیه و تحلیل می کند.
این ابزار که Pen۳ لقب گرفته از یک لوله بلند مجهز به چند سنسور تولید شده است که برای تجزیه و تحلیل رایحه های موجود در حفره بینی بر روی سوراخ بینی فرد مورد نظر قرار می گیرد.
الگوریتم های یادگیری موجود در این بینی الکترونیکی، رایحه های موجود در حفره بینی فرد مورد نظر را استشمام می کنند و با ۹۴ درصد دقت آلودگی فرد را به عفونت های کووید-۱۹ تشخیص می دهد.
به گفته پژوهشگران، این بینی الکترونیکی با ایجاد یک الگو برای هر رایحه، بوی کووید-۱۹ را شناسایی می کند.
آنها Pen۳ را برای شناسایی ترکیبات آلی فرار (VOC) در مجرای داخلی بینی آموزش دادند. آزمایش این بینی الکترونیکی بر روی ۵۰۳ نفر، نشان داد که Pen۳ موفق شد ۲۷ فرد آلوده به ویروس کرونا را بطور صحیح شناسایی کند.
به گفته پژوهشگران، هر بیماری دارای بویی است برای اینکه بیماریها موجب تغییر فرآیندهای متابولیک می شوند. زمانی که یک ترکیب با حسگرهای این بینی الکترونیکی در تعامل قرار می گیرد به تبادل اکسیژن منجر می شود و تغییری در هدایت الکتریکی به وجود می آورد.
پژوهشگران پیش بینی می کنند که از این فنآوری برای آزمایش تجمعات بزرگ و در فرودگاه ها برای کاهش زمان انتظار در مکان های آزمایش استفاده گردد.
ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود. این ویروس هم اکنون در خیلی از کشورها شیوع یافته است.
براساس آخرین آمارها از زمان شیوع ویروس کرونا تا امروز سه میلیون و ۷۴۴ هزار و ۲۹ نفر در جهان جان باختند.
1400/03/17
14:05:27
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان