روحانی:

میزان رعایت پروتكلهای بهداشتی قابل قبول نیست

میزان رعایت پروتكلهای بهداشتی قابل قبول نیست به گزارش رژیم آسان رئیس جمهوری میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در سراسر کشور را حدود 67 درصد و قابل قبول ندانست و اشاره کرد: در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» بامداد امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: در شانزدهمین ماه شیوع ویروس کرونا هستیم. ما با چهار موج ویروس کرونا روبه رو شدیم و آنچه شاهد می باشیم سیر نزولی است؛ هم فوتی ها و هم ابتلاها. نسبت به هفته گذشته، سیر نزولی بوده البته در مورد دو، سه استان جنوبی هشدارهایی داده شد چونکه شرایط آنها مناسب نمی باشد.

وی با اعلان اینکه در نقشه رنگی کشور چند نقطه بعنوان نقطه قرمز مورد توجه قرار داده شده است، گفت: امیدواریم هفته جاری از این شرایط عبور نماییم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کم شود.

رییس جمهوری با تاکید بر این که در این ۱۶ ماه تلاش ها بر این بود که مردم وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و پروتکل ها را رعایت نمایند تا وارد پیک نشویم، اشاره کرد: علت این که وارد پیک چهارم شدیم، به خاطر جهش و موتاسیون این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و کرونای انگلیسی از عراق وارد کشور نمی شد، وارد پیک چهارم نمی شدیم. البته درحال خروج از این پیک هستیم.

به گفته روحانی، شکل روند پیک چهارم هم به این است که وقتی پیک به اوج خود رسید، سریع نزولی دارد در صورتیکه اگر اینطور نبود، برای ما مشکلاتی زیاد ایجاد می کرد.

وی با اعلان اینکه مراعات در سراسر کشور حدود ۶۷ درصد است که رقم قابل قبولی برای رعایت پروتکل ها نیست، اشاره کرد: رعایت پروتکل ها باید بالای ۸۰، ۹۰ درصد باشد که از این بیماری عبور نماییم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد.

رییس جمهور افزود: تلاش مدافعان سلامت سبب شد سریع تر از پیک چهارم عبور نماییم ولی موتاسیون های دیگری هم هستند. بتازگی نوع هندی این ویروس در بعضی از مناطق مردم را مبتلا کرده است. باید تلاش نماییم این موتاسیون جدید سرایت نکند و منحصر در همان یکی، دو استان، شود و به سمت استانهای دیگر نیاید.

وی با اشاره به تعطیلات نیمه خرداد اظهار داشت: از مردم خواهش می نماییم سفرهای بین استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به خوبی به انتها ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

رییس جمهوری اظهار داشت: مساله دیگری که وجود دارد این است که قبلا خیلی نگران ایام تبلیغات کاندیداهای انتخابات بودیم و بعد از آن که افراد و فهرست ها مشخص شد یک مقدار نگرانی ها کمتر شده است و ما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود اما در عین حال همه باید به دستورالعمل هایی که قبلا تهیه شده عمل کنند.

روحانی عنوان کرد: صدا و سیما هم یاری کند که تبلیغات عمدتا تلویزیونی و مجازی باشد و مردم در سلامت بمانند و از برنامه های نامزدها باخبر شوند.

وی افزود: نکته دیگری که باید روی آن تاکید نماییم مساله حرکت بسیار عالی در موضوع واکسیناسیون جامعه است. کار بسیار عالی و دقیقی شروع و تلاش شد تا بتوانیم واکسن مورد نیاز را از کشورهای مختلف تهیه نماییم. این واکسن ها هم از طرق چند کشور تهیه شده و هم بوسیله کواکس، بدین سبب ما از هر ۲ طریق این واکسن ها را تهیه کرده ایم.

رییس جمهوری بیان کرد: بیش از ۵ میلیون واکسن حالا در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد، بیش از سه میلیون تزریق انجام شده و بقیه درحال تزریق است. بدین سبب کار خوبی شد در این که همه تلاشمان را انجام دادیم که واکسن را تهیه نماییم. البته تلاش ما این بود که بیش از این و سریع تر واکسن را تهیه نماییم.

روحانی افزود: عده ای بسیاری به ما نامه می نوشتند که شما بخش خصوصی را آزاد نمی کنید، اگر بخش خصوصی را آزاد کنید آنها خیلی سریع می توانند بروند واکسن تهیه کنند و بیاورند. خصوصا عده ای می خواستند واکسن را برای بخش خودشان تهیه کنند.

وی اشاره کرد: ما این اجازه را دادیم که بخش خصوصی هم در صورتیکه صلاحیت داشته باشند و وزارت بهداشت و درمان به آنها اجازه دهد، بروند واکسن تهیه کنند. متاسفانه تا حالا خیلی موفق نبودند این نشان داد که آنقدرها هم که در کشورهای مختلف دنیا تبلیغ می شد واکسن فراوان نیست که هر کسی بتواند از هر جایی واکسن تهیه نماید.

رییس جمهوری اشاره کرد: تعدادی از شرکت های هم که واکسن تولید می کنند مقید هستند که مکاتباتی با وزارت بهداشت و درمان رسمی کشورها داشته باشند.

واکسن تولید داخل کرونا از خرداد به بازار می آید

روحانی اظهار داشت: این مساله مهمی است که مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند. دولتها در جهان به هر قیمتی واکسن را تهیه می کنند. در داخل هم از اواخر خرداد واکسن داخلی ما به بازار می آید و واکسیناسیون شروع شود و آنوقت دست ما باز می شود شرایط بهتری را در تیرماه برای انجام واکسیناسیون خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: این کار با یک نظم خاص و خوبی شروع شد یعنی از افراد مسن و سالمند شروع کردیم از افرادی که مثلاً بالای ۸۰ سال هستند، شروع کردیم، بعد ۷۵ سال را شروع کردیم، الان ۷۰ سال را حدودا داریم به انتها می رسانیم، بعد ۶۵ سال آغاز می شود و بعد هم از ۶۰ سال را شروع می نماییم. از ۶۰ سال به بالا اگر واکسن انجام شد، ما از لحاظ فوتی ها و کاهش آمار مرگ و میر کاملا اطمینانی را پیدا می نماییم، شرایط خیلی بهتری می شود از شرایط اینچنینی که الان مشاهده می نماییم.

رییس جمهوری بیان کرد: برای اینکار که افراد مسن و افرادی که بیماریهای زمینه ای یا خاص دارند، بخواهند واکسینه شوند، مجموعا یک رقم، ۱۴- ۱۵ میلیون واکسن نیاز است و باید ۱۰ میلیون دیگر هم واکسیناسیون باید انجام گیرد و کار جلو برود تا به ثمر برسانیم.

روحانی اشاره کرد: این کار به حول و قوه الهی تا اختتام خرداد، اوایل تیر انجام می گیرد. باز هم واکسن خارجی و داخلی می آید و ما این مسیر را ادامه می دهیم. امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون عمومی برای همه مردم تا آخر تابستان به سامان برسانیم و شروع نماییم.

وی افزود: اگر ما از افراد پرخطر یعنی ۱۴- ۱۵ میلیون نفر عبور کرده ایم و واکسیناسیون عمومی شروع شد، واکسن هم در اختیار ما باشد، باتوجه به قدرت ما برای تزریق واکسن که می تواند در ۲۴ ساعت تا ۵۰۰ هزار نفر را هم واکسینه نماییم.

رییس جمهوری اظهار داشت: ظرف ۳-۴ ماه می توان واکسیناسیون را تمام کرد. بدین سبب ان شاء الله واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و از خارج هم خریداری نماییم. می توانیم بگوییم که از این بخش پرخطر که تا اول مرداد بطور کامل تمام می شود و از مرداد می توانیم واکسیناسیون عمومی را شروع نماییم.

ادامه دارد...منبع:

1400/03/08
11:34:13
5.0 / 5
368
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان