در نشست اتاق تهران مطرح شد؛

افتتاح خط تولید سالانه ۱۵۰ میلیون دوز واكسن كرونا تا خرداد ۱۴۰۰

افتتاح خط تولید سالانه ۱۵۰ میلیون دوز واكسن كرونا تا خرداد ۱۴۰۰ به گزارش رژیم آسان دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه اندازی شده و آغاز به کار خواهد نمود.


به گزارش روز شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی تهران، در صورتیکه این روزها مبحث تأمین و تولید واکسن کرونا در کشور داغ شده و خبرهای ضد و نقیضی از گوشه وکنار در این رابطه شنیده می شود، نمایندگان اتاق تهران از بخش اقتصاد سلامت طی نشستی مجازی با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا، یکی از مسولان سازمان غذا و دارو و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به واکاوی آخرین برنامه ها و تصمیمات کشور در ارتباط با خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور پرداختند و مسولان دولتی خبرهای تازه ای در این زمینه اعلام نمودند.
فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.
نصب و فعال سازی تجهیزات جدید خط تولید واکسن کرونا
در این جلسه، «حمیدرضا جمشیدی» دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، توضیحاتی در ارتباط با برنامه های دولت برای تأمین و تولید واکسن کرونا عرضه داد که بر مبنای آن گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرامین امام (ره)، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی طی ماه های آتی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا می کنند.
وی گفت: تجهیزات جدید برای خط تولید واکسن کرونا در گروه دارویی برکت در حال نصب و فعال سازی است و این شرکت تولیدی تا دست کم ۴۵ روز دیگر ۱.۵ میلیون دوز واکسن کرونا تولید و عرضه خواهدنمود.
وی با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکیسناسیون کرونا و تهیه و تأمین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تأمین از شرکتهای خارج از آن است، اشاره کرد: در عرصه تولید داخلی واکسن کرونا هم اکنون حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده اند.
جمشیدی دراین زمینه به انستیتیو پاستور اشاره نمود و اظهار داشت: قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری همچون انستیتیو رازی، شرکت هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز نموده اند.
وی اشاره کرد: برآوردها تابحال نشان میدهد که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، و تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه اندازی شده و آغاز به کار خواهدنمود.
به گفته وی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده است.
جمشیدی با تاکید بر اینکه برخلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن ساز است و دراین زمینه هم تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: واکسن ساخت انستیتیو رازی هم در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.
واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس
دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به واکسن کوواکس اشاره و اشاره کرد: تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار از راه یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده است.
وی با اعلان اینکه در حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در بین آنها شرکت هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها هم هستند، اضافه کرد: در کوواکس، برای تأمین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و الزامی وجود دارد که کشورها می توانند بر مبنای آن اقدام نمایند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب نموده است.
وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس هم در برنامه های کشور قرار دارد، اضافه کرد: هم اکنون چندین پیشنهاد از جانب برخی تولیدکنندگان واکسن کورنا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم گیری روی آن صورت نگرفته است.
همچنین «سید حیدر محمدی» مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم با حضور در این جلسه مجازی، اظهار داشت: تصمیمات گرفته شده بر این روال است که بخشی از واکسن کرونا مورد نیاز داخل از راه خرید و واردات واکسن های تایید شده خارجی و بخش دیگر هم از تولیدات داخل تامین گردد.
وی اضافه کرد: به رغم آنکه قسط اول خرید واکسن کرونا از جانب ایران برای کوواکس، با زحمت زیاد پرداخت شده اما کوواکس هنوز اعلام نکرده که نخستین محموله واکسن کرونا را چه زمانی به ایران تحویل می دهد.
وی اشاره کرد: واکسن کرونا ساخت فایزر و مدرنا از لیست تأمین ایران خارج شده اما سایر تولیدکنندگان خارجی که مستندات در ارتباط با تایید واکسن کرونا تولید شده خویش را عرضه کنند، امکان خرید و تأمین از جانب ایران برای آن وجود دارد. او اظهار داشت: اگر شرکت بیونتک آلمان هم مستندات خویش را عرضه نماید، امکان بررسی خرید آن از جانب ایران وجود دارد.
ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال ۱۴۰۰
در این نشست «محمدرضا نجفی عرب» رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از جمع بندی بررسی ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی برای سال آینده در جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان بخش خصوصی اطلاع داد که بر طبق این تصمیم، مقرر شد تا برای سال آینده هم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشکی پابرجا باقی بماند.
به گفته وی، در لایحه بودجه سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیشبینی شده که از این مقدار، ۲.۵ میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و بعد از بحث و گفت وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد.
کوچک شدن ۱۶ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران
همچنین از جانب رؤسای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، کمیسیون گردشگری اتاق تهران و فدراسیون اقتصاد سلامت، گزارش های جداگانه ای در رابطه با آثار و نتایج شیوه ویروس کرونا بر کسب وکارها عرضه شد.
«رضا جمیلی» کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با اشاره به اینکه با شروع پاندمی کرونا، ورود گردشگران سیاحتی و درمانی به کشور متوقف شده است، اظهار داشت: برآوردها حاکی از زیان ۱۲ هزار میلیارد تومانی کسب وکارهای حوزه گردشگری کشور به دنبال شیوع ویروس کرونا طی سالجاری تابحال است.
به گفته وی، مبحث رگولاتوری در صنعت گردشگری برخلاف قول و وعده های داده شده از جانب دولت، همچنان به نتیجه نرسیده است. وی ادامه داد: خیلی از فعالان صنعت گردشگری کشور به دنبال شیوع این بیماری و اثر منفی آن بر کسب و کار این بخش، از صنعت گردشگری سلامت به دیگر بخش های اقتصادی کوچ کرده اند.
«محمد لاهوتی» رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران هم به تشریح صدمه کرونا بر صادرات غیرنفتی و تجارت خارجی کشور پرداخت و اظهار داشت: بر مبنای آمار رسمی، طی یک سال گذشته و با شیوع این بیماری در کشور، تجارت خارجی ایران دست کم ۱۶ میلیارد دلار کوچک شده و این حوزه بیشترین صدمه را از کرونا متحمل شده است.
به گفته وی، بخش عمده ای از بدنه تجارت خارجی کشور را تولیدکنندگان می سازند که با صدمه از کرونا، معضلات اجتماعی که عموما ناشی از بیکاری نیروی کار می شود، تشدید شده و این در حالیست که بنگاه های این بخش هیچ گونه حمایتی از جانب سازمان های مالیات و تأمین اجتماعی به خود ندیده اند.
بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید واکسن کرونا آماده شود
«عبدالحسین روح الامینی» عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده این کمیسیون جهت شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت هم در این جلسه، تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی ۵۰ میلیون نفر در کشور را همچون اولویت های وزارت بهداشت عنوان نمود و اظهار داشت: به رغم هشدارهای قبلی در مورد لزوم حمایت کافی و کامل از شرکتهای دانش بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست کم ۶ ماه عقب افتادگی وجود دارد.
وی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره نمود و خاطرنشان کرد که دراین زمینه هم تاخیر صورت گرفت.
روح الامینی همینطور با اشاره به اینکه بر مبنای یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد، اضافه کرد: بخش خصوصی باید در زمینه تأمین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملا آماده شود.
وی از کشورهای چین، روسیه، هند، کوبا، بعضی از کشورهای اروپای شرقی همچون مجارستان و لهستان و همینطور کشورهای آلمان و سوئیس بعنوان پایگاه هایی برای تأمین واکسن کرونا یاد کرد و اضافه کرد: بخش خصوصی همینطور باید برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تأمین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه بهره برد.
در همین رابطه، نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش عمده ای از خطوط تولید واکسن در کشور دارای ظرفیت خالی است که می توان آنرا فعال کرد، اضافه کرد: بخش خصوصی این آمادگی را دارد تا از محل ارز نیمایی یا ارز حاصل از صادرات، مبادرت به واردات واکسن های کرونا تایید شده کند.
خرید واکسن کرونا از شرکتهای تایید شده خارجی
«سید حیدر محمدی» مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم به آمادگی انستیتیو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره نمود و تصریح کرد: مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: تاکنون، هیچ کدام از شرکتهای خارجی که مبادرت به تولید واکسن کرونا کرده اند، مستندات تاییدی خویش را عرضه نداده اند تا نسبت به بررسی تأمین واکسن از این شرکت ها اقدام نماییم.
به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، شرکتهای داروسازی فایزر و مدرنا از لیست تأمین واکسن کرونا ایران خارج شده اند، هرچند قبل از دستور صادر شده از جانب مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به سبب شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن های فایزر در دمای ۷۰- درجه سانتی گراد نیز، امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت.
محمدی اظهار داشت: به رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از جانب شرکتهای سازنده داخلی امکان دارد زمان بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت ها است و هر یک از شرکتهای سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا، که تاییدیه و مستندات خویش را به ایران و وزارت بهداشت عرضه کنند، فرایند خرید و تأمین آن مورد بررسی و اقدام قرار می گیرد.منبع:

1399/11/05
01:03:45
0.0 / 5
695
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان