سمنان استانی امن از لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است

سمنان استانی امن از لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است به گزارش رژیم آسان ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: سمنان، با تمهیدات و اقدامات اندیشیده شده از لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، جزو استان های پاک کشور به حساب می آید.


حمیدرضا حسینی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان سمنان تا کنون گزارش نشده است و هر گونه تلفات مشکوک و غیرعادی طیور و پرندگان، جهت بررسی باید با شماره تلفن ۱۵۱۲ گزارش شود.
وی اشاره کرد: مراکز پرورش مرغ تخم گذار، مرغ گوشتی و پرورش بوقلمون بیشتر از دیگر طیور نسبت به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حساس هستند و باید مراقبت شوند و تا حالا با تلاش کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان سمنان و همراهی تولیدکنندگان استانی سبز و در امان از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان تصریح کرد: این اداره کل بمنظور مقابله و پیش گیری از شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با خانه بهداشت روستاهای استان ارتباط دارد تا هرگونه تلفات مشکوک و غیرعادی طیور در روستاها را گزارش کنند.
وی اشاره کرد: باتوجه به اهمیت موضوع پیشگیری بیماری، در کمیته مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان استان سمنان قرار شد بخش های مختلف مانند اداره کل حفاظت محیط زیست، دانشگاه های علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و پلیس استان سمنان همکاری کنند.
وی بیان کرد: استان سمنان، به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در محور ترانزیتی، در معرض خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و به همین دلیل طرح قرنطینه و غربالگری طیور بمنظور پیش گیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان با جدیت دنبال می شود.
وی با اشاره به قرارگیری استان سمنان در راه کوچ پرندگان آزادپرواز افزود: پرنده های آزادپرواز و مهاجر معمولا انتقال دهنده اصلی ویروس و فاقد علایم بیماری هستند و بیشترین خطر انتقال بیماری از پرندگان آزادپرواز مانند غاز و اردک وحشی است.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: حالا برمبنای بررسی های انجام شده و اجرای مرتب برنامه رصد و پایش، تا کنون هیچ کانون بیماری آنفلوآنزای پرندگان در میان حیات وحش، طیور بومی و طیور صنعتی گزارش نشده است.
در استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این عرصه فعالیت اشتغال دارند.
ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک ویروس سرمادوست است و احتمال شیوع آن در فصل سرد سال(پاییز و زمستان) وجود دارد و برای مقابله با بیماری همکاری دستگاه های اجرائی مختلف لازم است.منبع:

1399/11/04
22:15:15
0.0 / 5
870
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان