دهم دی ماه با مهمترین اخبار كرونا در استانها

دهم دی ماه با مهمترین اخبار كرونا در استانها با وجود دستاوردها و توفیقات خوب حاصل شده در زمینه کنترل ویروس کرونا در شهرهای مختلف، چرخه انتقال ویروس هنوز فعال است و در بعضی شهرها شاهد ابتلای موارد جدید هستیم که می طلبد مردم همچنان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت و از تردد های غیر ضرور پرهیز کنند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، حالا وضعیت کل استان های کشور به غیر از گیلان و مازندران از نظر شیوع ویروس کرونا سیر نزولی دارد که می توان از این فرصت برای مدیریت و کنترل بیماری درصورت موج باردیگر بهره برد تابتوان زنجیره شیوع را قطع و حداقل تلفات را داشت.
با اجرای محدودیت و افزایش آگاهی مردم در رعایت فاصله گذاری و شیوه نامه های بهداشتی مردم بیش از هر زمانی شرایط حساس بهداشتی را درک می کنند و می دانند ساده انگاری و غفلت سبب شیوع موج چهارم خواهد شد.
اقدامات ستاد ملی مقابله با کرونا در ماه های اخیر نشان داده که می توان با تصمیم گیری بموقع و اقناع گروه های مختلف اجتماعی، از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور جلوگیری کرد و تحقق این امر کماکان بسته به همکاری مردم و سایر اقشار جامعه دارد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اظهار داشت: از همکارانم در دانشگاههای علوم پزشکی کتبا تقاضا کردم مبادا با کاهش موارد مبتلاشدن و آمار مرگ و میر گرفتار سستی بشوند. باید خانه به خانه برویم و آخرین حلقه های ویروس را بشکنیم تا مبادا خیزی از بیماری داشته باشیم. در نقاطی مثل مازندران که نارنجی است و امکان قرمز شدن هست باید به شدت به کانونهای آلوده حمله کنند و به شکستن زنجیره های ویروس و خوشه های بیماری اقدام نمایند.
سعید نمکی اضافه کرد: رسیدن واکسن ایرانی به فاز تست انسانی را تبریک می گویم اما درباره واکسن خارجی همه وقت را گذاشته ایم و کوشش برای تولید واکسن داخلی به این معنا نیست که رسیدن به فاز تست انسانی واکسن ایرانی مردم را معطل نگه داریم البته بنده و تمام نزدیکانم واکسیناسیون را زمانی انجام خواهیم داد که تمام گروههای هدف در کشور واکسن زده باشند و به نقطه واکسن تولید داخلی و ملی برسیم.
با این حال خبرهای رسیده از خبرنگاران ایرنا از استانها حاکی از این است که اغلب شهرها حالا در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند و تخت های بیمارستانی با تلاش کادر درمان و همکاری مردم تا حدی از بیماران بدحال کرونائی خالی شده است و هر روز برمبنای آمار اعلامی شاهد کاهش شمار جانباختگان و مبتلایان هستیم.
بر اساس تصمیمات اتخاذ شده هنوز محدودیت های کرونائی در شهرهای مختلف برمبنای وضعیت زرد یا نارنجی بودن برقرار است و اصناف و مشاغل باید همچنان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند تا بار دیگر شاهد مرگ عزیزانمان نباشیم.
از استان کرمانشاه خبر رسیده که همه شهرستان های استان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت زرد قرار گرفته است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، روند شیوع بیماری کرونا در کرمانشاه کاهشی است اما وضعیت خوب کنونی در استان پایدار نیست و احتمال بازگشت به وضعیت قرمز وجود دارد.در مشهد نیز شمار بستری شدگان کرونا در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد کاهش شایان توجهی یافته است.
رئیس بیمارستان امام رضا(ع) مشهد اظهار داشت: تعداد بستری شدگان کرونا در این بیمارستان با بیشترین پذیرش مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در خراسان رضوی الان کاهش شایان توجهی یافته است.
دکتر علی خرسند افزود: بیمارستان امام رضا(ع) و اورژانس عدالتیان این بیمارستان یکی از شلوغ ترین مراکز در زمینه پذیرش کرونا بوده اند که با کاهش تعداد مبتلایان به شرایط عادی و قبل بیماری بازگشته اند.
همه ۳۶ شهرستان استان فارس نیز در وضعیت زردکرونا قرارگرفته اند اما بگفته جانشین استاندار در ستاد استانی مقابله با کرونا باید مراقب باشیم و بدانیم کوچکترین بی احتیاطی و عادی انگاری باردیگر شهرستان های استان را به وضعیت قرمز برمی گرداند.
عبدالرضا قاسم پور از مردم خواست همچنان رعایت شدید و دقیق پروتکل های بهداشتی را در دستور کار قرار دهند تا هرچه زودتر کرونا ریشه کن شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار فارس اظهار داشت: مراسم ها، برنامه ها، یادبودها، نمازهای جمعه و تجمع ها در تمام شهرستان های استان همچنان تعطیل خواهد بود.
وضعیت همه شهرستان های استان اصفهان نیز در تازه ترین رنگ بندی همه گیری کووید ۱۹ به رنگ زرد درآمد و مبنای محدودیت های هوشمند از یازدهم دی ماه تا اطلاع ثانوی خواهد بود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلان اینکه این برای اولین بار است که همه شهرستان های استان به یک رنگ و وضعیت زرد در می آیند، اضافه کرد: باتوجه به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رنگ بندی اعلام شده مبنای اعمال محدودیت های هوشمند مقابله با کرونا از روز پنجشنبه یازدهم دی ماه جاری تا اطلاع ثانوی خواهد بود.
در جنوب غرب خوزستان هم رعایت نکات بهداشتی مانع شیوع مجدد کرونا در جنوب غرب خوزستان شد.
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی آبادان ادامه روند کاهشی مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ را مستلزم رعایت نکات بهداشتی و استفاده همگانی از ماسک دانست و اظهار داشت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دیگر دستورالعمل های بهداشتی مانع از اوج گیری مجدد کرونا در منطقه جنوب غرب خوزستان شد.
آرش یلالی گفت: وضعیت شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان برمبنای میزان مبتلاشدن و بستری بیماران کرونائی زرد است و برای ادامه روند کاهشی بیماری نیاز به همراهی مردم در استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.
در سیستان و بلوچستان هم با اجرای طرح خانه و محله محور سردار شهید سلیمانی مرگ و میر کرونا ۵۰ درصد کم شد.
طرح تکمیلی مقابله با بیماری ویروس کرونا با عنوان «طرح سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» از آبان در استان شروع شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان افزود: این موفقیت ناشی از مشارکت مسوولانه و هوشمندانه اکثریت هم استانی های عزیز در رفتارهای پیشگیرانه، مجاهدت مدافعان سلامت و اجرای موفق طرح محدودیت هوشمند کرونائی و طرح خانه و محله محور پیش گیری از کرونا یا طرح سردار شهید سلیمانی بوده است.
تعداد مرگ بر اثر کرونا در استان لرستان هم طی ۲ روز متوالی به یک نفر کاهش یافته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اعلان اینکه میزان مرگ و میر کرونا طی آذرماه نسبت به ماه پیش از آن ۳۲ درصد در لرستان کاهش یافته است افزود: انتظار می رود با تداوم طرح محله محور شهید سلیمانی و رعایت پروتکل ها، روند نزولی مبتلاشدن و مرگ و میر کرونا در استان ادامه داشته باشد.در استان تهران و به نقل از استاندار تعداد فوتی های ناشی از کرونا در استان به روزانه ۲۸ نفر کاهش پیدا کرده و همین طور میزان بستری ها نیز به زیر ۸۰ نفر رسیده است اما هنوز هم به شرایط پایدار نرسیده ایم.
نوشیروان محسنی بندپی در جلسه طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: اجرای محدودیت های هوشمند و نظارت دقیق بر اجرای پروتکل های بهداشتی و طرح منع تردد شبانه نقش بسیار مهمی در کاهش فوتی های ناشی از بیماری کرونا دارد.
وی اضافه کرد: حفظ شرایط موجود بسیار اهمیت دارد، چونکه در مقاطعی بیمارستان های دولتی در استان تهران برای پذیرش جا نداشتند و باید شرایطی فراهم نماییم تا شیب نزولی در فوت و بستری در استان تهران تداوم داشته باشد.
بندپی اشاره کرد: هیچ مراسمی بدون مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا در استان تهران برگزار نمی گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک هم اظهار داشت: وضعیت استان مرکزی از نظر شیوع ویروس کرونا در هفته آتی از نارنجی به زرد تغییر خواهدنمود که نشانگر بهبود نسبی شرایط است.
دکتر «محمد جمالیان»، اضافه کرد: حالا شهرهای اراک، شازند و خمین در وضعیت نارنجی هستند که با کاهش شمار بیماران بستری به وضعیت زرد خواهند رسید و با صفر شدن تعداد بیماران بستری کرونائی در استان، می توان رنگ سفید را برای همه شهرهای استان مرکزی اعلام نمود که این مهم نیازمند همکاری مردم و رعایت ضوابط بهداشتی است.
اما از مازندران خبرهای خوبی به گوش نمی رسد و گزارشها حاکی از آنست که روند صعودی آمار بیماران مبتلا به کووید۱۹ در مازندران طی یک هفته اخیر، وضعیت قرمز کرونائی را به چهار شهرستان ساری، آمل، سوادکوه شمالی و رامسر برگردانده است.
مازندران ۲۲ شهرستان دارد که قبل از این وضعیت ۱۷ شهرستان نارنجی و پنج شهرستان زرد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست ستاد مقابله با کرونای استان هشدار داده بود که باتوجه به مجموعه عوامل اثرگذار بر وضعیت کرونائی هر منطقه، شرایط ۱۲ شهرستان استان بسیار شکننده و به قرمز نزدیک شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت که برمبنای ارزیابی جدید وزارت بهداشت، وضعیت ۱۸ شهرستان دیگر استان هم نارنجی است و هم اکنون هیچ شهرستان دارای وضعیت زرد نداریم.کرونا خسارت هایی هم به بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در کشور زده که حوزه گردشگری از آن جمله است که بر این اساس دولت با هدف حفظ اشتغال موجود در بنگاه ها و پشتیبانی از کارگران، پرداخت تسهیلات حمایتی با نرخ سود ترجیحی۱۲ درصد و باز پرداخت ۲۴ماهه را مصوب کرد تا در اختیار فعالان بنگاه های خدماتی و تولیدی لطمه دیده از کرونا قرار گیرد.
در این خصوص مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا ۲ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال خسارت به فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وارد کرده است.
«مصطفی مرزبان» اضافه کرد: فعالان حوزه گردشگری استان تا حالا یک هزار و ۱۲۹ میلیارد ریال، صنایع دستی و فروش محصولات هنری ۵۹۱ میلیارد ریال و میراث فرهنگی ۸۰۰ میلیارد ریال از کرونا متضرر شده اند.
وی گفت: شیوع ویروس کرونا در این استان ۲۱۸ میلیون ریال به دفاتر خدمات رفاهی، ۶۷۸ میلیارد ریال به حوزه تاسیسات گردشگری، ۲۷ میلیار ریال به راهنمایان گردشگری، ۳۸ میلیار ریال به موسسات آموزشی، ۱۳۸ میلیارد ریال به صنایع دستی و طرح های سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد ریال زیان وارد کرده است و تا حالا ۵۶۰ نیرو فعال در ۱۱۹ کارگاه نیز در اثر این بیماری تعدیل شدند.
مرزبان اضافه کرد: برای جبران خسارت وارده به فعالان میراث فرهنگی استان پیگیرهایی از محل اعتبارات ملی صورت گرفته که منجر به پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به ۳۰ کارگاه صنایع دستی در استان شده است.
در این راستا ۲ هزار و ۶۹۹میلیارد تومان تسهیلات کرونائی به تولیدکنندگان استان تهران نیز پرداخت شده است.
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران اظهار داشت: از تیرماه امسال تا امروز به ۲۵ هزار و ۷۲۸ فعال واحد صنعتی در استان که به سبب شیوع ویروس کرونا گرفتار ضرر و زیان شده اند۲ هزار و ۶۹۹میلیارد تومان وام پرداخت شده است.
سعید دهقان اعلام نمود: ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای متاثر از کرونا در کشور در نظر گرفته شده که سهم استان تهران از این مقدار ۱۰ هزار میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان است.
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران افزود: تسهیلات حمایتی به شاغلان کسب وکارها و فعالان اقتصادی در ۱۴ رسته و ۵۵۰ حرفه که به شدت از کرونا لطمه دیده اند و در ستاد ملی مقابله با کرونا تایید شده، پرداخت می شود.در استان قزوین هم لطمه شناسی و راستی آزمایی تسهیلات پرداختی کرونا بمنظور اطمینان از هزینه کرد صحیح و جلوگیری از ایجاد انحراف در آنها شروع شده است.
به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین اظهار داشت: در این طرح برخی از دریافت کنندگان تسهیلات کرونا بمنظور اعتبارسنجی و راستی آزمایی به صورت تصادفی انتخاب می شوند و بازدید از آنها با مشارکت نمایندگان دستگاه های اجرائی و بانکهای عامل در پرداخت این تسهیلات صورت می گیرد.
رضا گروسی اشاره کرد: اطمینان از هزینه کرد صحیح، جلوگیری از انحراف تسهیلات پرداخت شده و نیز آگاهی از مشکلات فعالان حوزه لطمه دیده از کرونا در مراحل مختلف تولید و فروش و کمک به رفع یا به حداقل رساندن آنها از اهداف این طرح است.
کرونا به باشگاه های ورزشی هم خسارت زده و تعداد ورزشکاران را هم در رشته های مختلف کاهش داده است به طوریکه نایب رئیس هیات ورزش های رزمی ایلام گفته که استان ایلام دارای ۴۵۰ ورزشکار سازمان یافته در رشته های رزمی است اما شیوع ویروس کرونا سبب کاهش این تعداد و تعطیل شدن همه فعالیت ها در این عرصه شده است.
فاطمه برزردی گفت: ۶۰ داور و ۷۵ مربی در چهار سبک رزمی کیک بوکسینگ، سلاح سرد، نینجا رنجر و پنجاک سیلات در استان به فعالیت مشغول هستند. ورزش رزمی همچون ورزش های پرطرفدار است که سالهای گذشته از فعالیت خوبی در سطح استان برخوردار بود اما بدلیل شیوع ویروس کرونا تا حالا تمامی باشگاه های مربوط به این رشته تعطیل و همه فعالیت ها متوقف شده است.در کردستان هم برای کاهش شیوع ویروس کرونا انتقال سالن تشریح پزشکی قانونی از مرکز شهر سنندج به آرامستان بهشت محمدی از بروز تجمع جلوگیری کرد ه و در کاهش شیوع ویروس کرونا نیز نقش موثر و مهمی داشته است.
به گفته مدیرکل پزشکی قانونی کردستان، به سبب تجمعات وابستگان متوفیان در خیابان پر تردد مقابل سالن تشریح قبلی، این احتمال وجود داشت که آلودگی های مختلف گسترش یابد اما انتقال این سالن سبب پیش گیری از افزایش مبتلاشدن به کرونا شد.
وی تصریح کرد: با توجه به این که سالن تشریح پزشکی قانونی مکان و فضای فیزیکی مناسب برای حضور خانواده متوفیان نداشت و این ازدحام و تجمع و ترافیک مشکلات زیادی را هم برای آنها و هم ساکنین و کسبه محل بوجود آورده بود تصمیم به انتقال سالن تشریح به بهشت محمدی گرفته شد.

گزارش هایی با محوریت کرونا
خطر موج فزاینده همه گیری کرونا و لزوم کنارگذاشتن سهل انگاری ها
دانش آموزان بازمانده از آموختن در دوران کرونا

آمار جدید وزارت بهداشت از تعداد جانباختگان، مبتلایان و بستری شدگان
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: با فوت ۱۴۹ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۵ هزار و ۹۵ نفر رسید.
سیما سادات لاری روز چهارشنبه با بیان آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۰ دی ۱۳۹۹) برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۲۷۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۸۰۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۱۸ هزار و ۷۵۳ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: تا حالا ۹۷۸ هزار و ۷۱۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همین طور ۵۰۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا حالا ۷ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۹۴۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.
لاری اظهار داشت: حالا و برمبنای آخرین تحلیل ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا قرار ندارد.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر گردید بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کووید ۱۹ برمبنای آمار رسمی کشورها تا حالا بیش از ۸۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۷۹۸ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خودرا از داده اند.
این ویروس با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان که سبب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در سطح دنبا ایجاد کرده است.


1399/10/10
16:33:54
0.0 / 5
1163
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان