آیا جواب تست های آنتی بادی كرونا قابل اعتماد است؟

آیا جواب تست های آنتی بادی كرونا قابل اعتماد است؟ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد میزان اهمیت پاسخ تست های آنتی بادی بعد از بهبود مبتلایان کرونا، اظهار داشت: کیت های موجود در کشور قابلیت اندازه گیری آنتی بادی از بین برنده کووید-۱۹ را ندارند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر شروین شکوهی فلوشیپ بیماری های عفونی در بیماران پیوندی، با اشاره به اینکه پادتنی که در بدن تولید و منجر به متوقف کردن عفونت زایی ویروس کووید-۱۹ می شود، Neutralizing Antibodies یا آنتی بادی های از بین برنده نام دارد، افزود: کیت های موجود در ایران هیچ کدام قابلیت اندازه گیری این آنتی بادی را ندارند. همینطور انجام این تست ها برای افراد معمولی یا بهبودیافتگان کرونا ضرورتی ندارد؛ چونکه نه نشان دهنده مبتلا شدن یا نشدن فرد، نه نشان دهنده ایمنی داشتن یا نداشتن فرد در مقابل ابتلای مجدد و نه نشان دهنده امکان انتقال بیماری توسط فرد است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی پزشکان مردم را نسبت به انجام این تست حساس کرده اند، خاطرنشان کرد: حساسیت مردم نسبت به انجام و جواب این تست مشکلاتی را ایجاد کرده، بعنوان مثال بعضی از کارفرماها، میزان Igm را شرط بازگشت کارمندان بهبودیافته به محل کار اعلام می کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شکوهی با غیراستاندارد خواندن تست های آنتی بادی در ایران، اضافه کرد: در سایر کشورها کیت هایی برای اندازه گیری میزان آنتی بادی های Neutralizing وجود دارد، اما تستهای موجود در کشور ما آنتی بادی هایی را اندازه می گیرد که امکان دارد تحت تأثیر وجود سایر کروناویروس ها پاسخ دهند. به این مفهوم که اگر فرد به سایر کروناویروس ها مبتلا باشد، پاسخ تست آنتی بادی او نشان از وجود پادتن دارد که در حقیقت پادتن نیست، از دیگر کروناویروس هاست. در نتیجه تست های آنتی بادی موجود در کشور اختصاصی ویروس کووید-۱۹ نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان نمود: از سوی دیگر اگر جواب تست میزان پادتن را صفر نشان دهد، به این مفهوم نیست که فرد مبتلا خواهد شد یا برعکس. گزارش هایی در دست است که برخی بیماران با وجود پادتن در بدنشان، ظرف سه ماه، سه بار پشت سر هم مبتلا شدند، ازاین رو تست های داخل کشور قابل اعتماد نیستند.

وی، تعریف ایمنی در مقابل بیماری کووید-۱۹ را پیچیده خواند و اظهار داشت: مجموع ایمنی سلولی و هومورال، مبین ایمنی کلی در مقابل کروناست؛ یعنی علاوه بر پادتن هایی که منجر به از بین رفتن عفونت می شوند، میزان سلول های ایمنی موجود در بدن که با ویروس آشنایی پیدا کرده اند و از عفونت زایی آن جلوگیری می کنند هم تعیین کننده است. تست های سرولوژی این سلول ها را اندازه گیری نمی کند.

شکوهی در انتها ضمن اشاره به پایین بودن احتمال ابتلای مجدد افراد در یک تا سه ماه اول بعد از بهبودی، اظهار داشت: احتمال ابتلای فرد بهبود یافته در این بازه زمانی نسبت به فرد معمولی که تابحال مبتلا نشده است، کمتر است؛ اما در مجموع تمام این ادعاها به وضعیت سیستم ایمنی افراد بستگی دارد. به صورت میانگین احتمال مبتلا شدن در یک تا سه ماه اول پس از بهبود، خیلی کم است و بعد از آن بیشتر می شود، اما در مورد اینکه چقدر بیشتر می شود، کسی نمی تواند نظری بدهد.
1399/09/25
22:45:44
5.0 / 5
1313
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان