كلاف پیچیده كووید 19

كلاف پیچیده كووید 19 رژیم آسان: بوشهر بیماری كووید 19 یا به اصطلاح خودمانی كرونا بیش از هفت ماه است كه در دل روزها و لحظه های ما انسان ها جا خوش كرده و گویی قصد ندارد به این زودی ها از میانمان برود، در صورتیكه روز به روز افراد بیشتری را درگیر خود كرده و به آنها در بهترین حالت روزهای سخت و در بدترین حالت مرگ را هدیه می كند...


آمار مبتلایان به کرونا در جهان به ۳۶ میلیون نفر نزدیک شده و تا حالا مرگ یک میلیون و ۴۱ هزار و ۸۶۲ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است؛ ایران در رتبه دوازدهم مبتلاشدن به کرونا در دنیا قرار دارد و وضعیت بیماری کووید۱۹ در کشور همچنان صعودی است و روزانه بیش از ۲۰۰ قربانی می گیرد. بنا بگفته سخنگوی وزارت بهداشت، تا روز گذشته مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۷۱ هزار و ۷۷۲ نفر رسیده و ۴۱۵۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
سیما سادات لاری همین طور وضعیت استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد را قرمز اعلام نمود و این در حالیست که ۴ استان دیگر شامل کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

ابتلا و مرگ و میر نسبتا بالا
بنا بر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، هر چند موارد مبتلاشدن و مرگ و میر در کشور نسبتا بالا است، اما روند کشور در این هفته به ثبات رسیده و تغییرات مختصر صعودی داشته است.
در تحلیـل اسـتانی روند بیماری در هفته منتهی به ۱۱ مهـرماه انتشار یافته توسط کمیته اپیدمیولوژی بیماری کووید-۱۹ وزارت بهداشت آمده است که در ۹ استان (آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، زنجان، البرز، هرمزگان، گیلان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان) روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در ۱۲ استان (لرستان، سمنان، بوشهر، خراسان شمالی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، مرکزی، آذربایجان غربی و قزوین) روند صعودی یا شروع پیک جدید مشاهده شده است.
در هفت استان (قم، ایلام، همدان، اردبیل، خوزستان، کرمان و مازندران) روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. در دو استان (خراسان رضوی و کردستان) روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی مشاهده شده و احتمالاً یک استان (کرمانشاه) اخیراً یک پیک را پشت سر گذاشته است. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

برمبنای اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا در وزارت بهداشت، تعداد موارد جدید مبتلاشدن به کووید-۱۹در جهان در روز ۹ مهر ماه ۲۴۹۷۸۷ نفر، در دهم مهر ماه ۲۸۵۰۱۶ نفر و در یازدهم مهر ماه ۳۱۵۶۲۸ نفر بوده است.

وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور
پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری وضعیت فعلی شیوع ویروس کرونا در کشور را بحرانی توصیف کرده و خواهان رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از گذشته از طرف مردم شده است. او وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور و وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصا در تهران را از هفته های قبل و بعد از کاهش محدودیت ها و رفتارهای پرخطر، قابل پیش بینی دانسته است/.
طبرسی با اشاره به افزایش بار مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته می گوید: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از نخستین روز شیوع تا به امروز در بخش های ICU، مربوط به روزهای اخیر است. ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دو هفته اخیر با بیمارانی روبه رو شده ایم که با علائمی مشابه ولی شدیدتر از دوره های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند.
وی با اشاره به تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا و تعطیلات پیش رو به مردم سفارش کرد: برای پیش گیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید؛ چونکه اگر مردم بخواهند همانند هفته های گذشته همچنان در مراسم ها شرکت نمایند و به سفر رفتن ادامه دهند، تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری خواهان عمل به سفارش ها و دستورات مقام معظم رهبری در خصوص رعایت بیشتر پروتکل ها، محدودیت تردد، عدم برگزاری تجمعات در مراسم ها و... بعنوان فصل الخطاب شده و با اشاره به احتمال افزایش شمار مبتلایان و در ادامه مرگ و میرها در هفته های آتی، نسبت به این مساله هشدار داد و اظهار داشت: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم.

ضرورت اعمال محدودیت برای کنترل کرونا
پیام طبرسی با اشاره به لزوم اعمال بیشتر محدودیت ها برای کنترل کرونا اشاره کرد: کادر درمان گرفتار فرسودگی و خستگی شده اند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می شود، شیوع و انتشار ویروس نیز در حال خارج شدن از حد کنترل است. رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیش از پیش جدی گرفته شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری نیز مواجه شویم.
وی با اشاره به درمان سخت تر بیماران مبتلا به کرونا عنوان کرد: آمارها بیان کننده این مساله است که درصد فوتی ها بر اثر ویروس کرونا در بخش های آی سی یو درصد بسیار بالایی است، درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماه های گذشته سخت تر شده؛ چونکه مبتلایان با علایم شدیدتر بیماری روبرو هستند. افرادی که نسبت به رعایت سفارش ها بی توجه هستند، نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصا افراد در معرض خطر داشته باشند.
این متخصص با اعلان اینکه هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای کرونا در دنیا وجود ندارد، اظهار نمود: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی موثر کرونا با شدت ادامه دارد، ولی کماکان دارویی ارائه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. داروهای ضد التهاب نیز تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است، ولی مطلقا بر میزان مرگ و میرها اثری ندارند و مابقی موارد نیز فقط در فاز تحقیقاتی قرار دارد.
به گفته طبرسی، علامت کلی کرونا را همان تب، سرفه و تنگی نفس بوده و از بین رفتن حس چشایی، علایم گوارشی، قلبی و عصبی نیز از دیگر نشانه های مبتلاشدن به این بیماری است. وی با بیان این که همچنان هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای مقابله با کرونا در هیچ جای دنیا وجود ندارد، افزود: درمان های ثانویه ای همانند درمان به کمک آنتی بادی ها در فاز نهایی تحقیقات هستند. مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاوردها و تکنولوژی ها انجام می شود و بنظر می رسد این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثرگذاری بهینه تر و موثرتری داشته باشد.

آمار برای ترسیدن مردم اعلام نمی شود
در همین حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا طی یادداشتی عاجزانه از مردم خواهش کرده است در تعطیلات تجمیعی هفته های آتی، از سفرهای تفریحی و بی مورد صرف نظر کنند و برای حفظ سلامت خود و خانواده شان، برای احترام به حقوق انسانی سایر هموطنان و همین طور برای احترام به زحمات کادر درمان، خانه نشینی را به تفریح و گشت و گذار در استان هایی که حالا هیچ کدام، شرایط مطلوبی از بابت کاهش شیوع بیماری کووید-۱۹ ندارند، ترجیح بدهند. در غیر این صورت، ظرف هفته های بعد از آن، با تکمیل صد درصدی تخت های بیمارستانی مواجه می شویم و ممکنست ناچار شویم برای پذیرش بستری های جدید کووید-۱۹ بیمارستانی صحرایی دایر نماییم.
او در ادامه عنوان کرده است: "امروز آمار ابتلای کووید-۱۹ در کشور ما به عدد ۴۷۱ هزار و ۷۷۲ نفر و آمار فوت مبتلایان به عدد ۲۶ هزار و ۹۵۷ نفر رسید. این آمار برای ترسیدن مردم اعلام نمی گردد بلکه برای واقع بینی مردم اعلام می شود. این آمار اعلام می شود که مردم بدانند هر روز حداقل ۲۰۰ نفر از عزیزان ما و آنها، بر اثر مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ فوت می کنند که البته اعتقاد من این است که آمار فوت ممکنست از این عدد بسیار بیشتر باشد."
مردانی تاکید کرده مردم باید باور کنند که ممکنست قربانیان بعدی کووید-۱۹ خود آنها باشند اگر بخواهند به رعایت نکردن سفارش های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک و نادیده گرفتن اهمیت فاصله گذاری اجتماعی ادامه بدهند. امروز ما هیچ امیدی نداریم جز این که رفتارهای مردم بتواند موج شیوع بیماری را در کشور کم کند. آن چه امروز با رفتار مردم شاهد می باشیم این است که ویروس کرونا حداقل تا تابستان سال آینده هم با ما خواهد بود و قربانی خواهد گرفت؛ مگر آن که مردم دل شان به حال خود و خانواده شان بسوزد و رفتاری متفاوت در پیش بگیرند و به رعایت پروتکل های بهداشتی احترام بگذارند که آن وقت ما هم می توانیم امیدوار باشیم که کرونا هر چه زودتر از کشور ما رخت بربندد.

کووید ۱۹ دوره فصلی مبتلاشدن به آنفلوآنزا را پیچیده تر می کند
محمد کارآموزیان، دکترای بهداشت عمومی و جمعیت دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: بیماری کووید ۱۹ به احتمال قوی ریشه کن نخواهد شد و پس از دستیابی به واکسن موثر احیانا حالتی شبیه بیماری های عفونی تنفسی دیگر پیدا خواهدنمود. وی همینطور اشاره کردهه فعلا چیزهای زیادی است که درباره رفتار ویروس کرونا نمی دانیم و در مجموع پیش بینی رفتار کووید ۱۹ دشوار است.
بگفته وی، می توان انتظار داشت که بیماری کووید ۱۹ دوره فصلی مبتلاشدن به آنفلوآنزا را پیچیده تر کند، آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که در فصول پاییز و زمستان بیشتر رخ می دهد و این خود موجب مراجعه بیشتر بیماران به مراکز درمانی و فشار به سیستم درمانی خواهد شد؛ که مدت هاست تحت فشار بیماری کووید ۱۹ بوده و تا حد قابل توجهی خسته و فرسوده شده است و اساسا این هجوم بیماران می تواند خدمت رسانی را مختل و مرگ و میر را افزایش دهد.
این اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی با اشاره به به موج سوم اپیدمی کرونا در ایران اظهار داشت: بیشتر کشورهای دنیا در حال تجربه موج دوم بیماری کووید۱۹ هستند اما در ایران به دلیلهای مختلف از قبیل زودتر شروع شدن این اپیدمی، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط مردم، عدم حمایت دولت از مردم با فراهم کردن بسته های حمایتی معیشتی، مدیریت ضعیف گردهمایی ها و... متاسفانه شاهد موج سوم این بیماری هستیم.
کارآموزیان با اعلان اینکه تا زمانی که اپیدمی در کشور کنترل نشود و یا واکسن جهت استفاده عموم در دسترس قرار نگیرد دلیلی برای بهبود اوضاع به ذهنمان نمی رسد، اشاره کرد: هیچ کشور و سیستم بهداشتی بدون همکاری شهروندانش قادر به کنترل این بیماری نخواهد بود. ما همه وظیفه فردی و اجتماعی داریم که سفارش های بهداشتی را تا حد امکان رعایت نماییم. دانش در مورد ویروس جدید کرونا به سرعت در حال تکامل است، پس اطلاعات و سفارش ها ممکنست مرتباً تغییر پیدا کند و در این راستا ممکنست بازار شایعه درباره کووید ۱۹ داغ شود اما مهم این است که فقط به اطلاعات سازمان های معتبر بهداشتی و منابع مانند CDC و WHO اعتماد کنید.
منبع:

1399/07/14
13:38:44
5.0 / 5
1612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان