عضو ستاد مدیریت مقابله با كرونا تهران تشریح كرد

علایم جدید كرونا، خوددرمانی ممنوع

علایم جدید كرونا، خوددرمانی ممنوع رئیس بیمارستان شهدای تجریش با تشریح علایم جدید شناسایی شده در بیماران مبتلا به كرونا، از تكمیل ظرفیت اختصاص داده شده به این بیماران در بیمارستان اطلاع داد و اظهار داشت: عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیكی در كنار خستگی و فرسودگی كادر درمان؛ نظام سلامت را برای پاسخگویی به موج بعدی بیماران با بحران و مشكلات جدی مواجه می كند.


دکتر رضا جلیلی خشنود - عضو ستاد مقابله با کرونای تهران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به افزایش آمار مبتلا شدن و فوتی های کرونا طی ماه اخیر، اظهار داشت: هم اکنون اغلب بیمارستان ها کاملا درگیر این بیماری بوده و با حداکثر ظرفیت مشغول به ارائه خدمت هستند.
وی با اشاره به اینکه الان حدود ۱۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان شهدای تجریش بستری هستند، اظهار نمود: البته بیمارستان هم پذیرای بیماران کرونایی وهم غیر کرونایی است و حدودا رجوع بیماران غیرکرونای بیشتر از ۳ برابر کرونایی هاست. هم اکنون روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ بیمار کرونایی و بین ۴۰ تا ۶۰ بیمار غیرکرونایی شامل مغز و اعصاب، زنان، ارتوپدی، اورولوژی، سرطان و غیره در بخش های بیمارستان بستری می شوند.

تکمیل ظرفیت بیمارستان برای بستری بیماران کرونایی
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ظرفیت اختصاص داده شده به بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای تجریش تکمیل شده است، اظهار داشت: البته اقدامات اولیه برای مراجعین انجام می شود و در صورت نیاز برای بستری به سایر مراکز درمانی ارجاع می شوند.

علایم جدید کرونا
وی با اشاره به بعضی از علائم ناشایع کرونا که به تازگی مشاهده می شود، اظهار نمود: علائم گوارشی مانند اسهال، سکسکه، علائم نورولوژیک مثل سکته های مغزی، عفونت نخاعی و خستگی و بدن درد بسیار شدید بعضی از علائم ناشایع کروناست که به تازگی بیشتر مشاهده می شود.

هشدار نسبت به تبعات ناشی از تجمعات
خشنود در ادامه با اخطار نسبت به تبعات تجمعات در شرایط انتشار کرونا و با تاکید بر اینکه هرگونه تجمع و عدم رعایت فاصله گذاری های فیزیکی در شرایط کنونی بسیار صدمه زننده خواهد بود، اظهار داشت: اثرات و تبعات منفی تجمعات یعنی افزایش آمار مبتلایان و فوتی ها چند هفته پس از آن مشاهده می شود، ازاین رو اگر تجمعات پیش رو همچون آزمون های سراسری و مراسم و عزاداری های محرم محدود و کنترل نشود، تبعات ناشی از آن همچون افزایش شیوع بیماری با پاییز یعنی زمان شیوع انواع آنفولانزا تجمیع و همزمان شده و بطور قطع با موجی شدید و سهمگین از بیماران مواجه می شویم.

بحران در کمین موج بعدی کرونا
وی افزود: این مسئله در کنار خستگی و فرسودگی کادر درمان و تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی، نظام سلامت را برای پاسخگویی به موج بعدی بیماری با بحران و مشکلات جدی مواجه می کند.

انتقال خوشه ای بیماری در تجمعات
وی با اشاره به اینکه مدیریت تجمعات با هدف کنترل شیوع بیماری امکانپذیر نیست، عنوان کرد: وجود یک فرد ناقل در تجمعات منجر به انتقال خوشه ای بیماری شده و این مسئله در کنار امکانپذیر نبودن شناسایی ناقلان بدون علامت، منجر به افزایش چشم گیر آمار مبتلایان شده که همزمانی آن با پاییز شرایط بسیار دشواری بوجود می آورد.
وی پرهیز از حضور در تجمعات را در شکستن زنجیره انتقال بیماری بسیار موثر دانست و اظهار داشت: اگر تجمعات محدود و کنترل نشود، آمار مبتلایان تا چند برابر افزوده می شود که پاسخگویی به آن از توان و ظرفیت کادر درمان فراتر بوده و همین مسئله منجر به افزایش چندبرابری آمار فوتی ها خواهد شد.

مبتلایان به کرونا خود درمانی نکنند
وی با اشاره به اینکه به تازگی اغلب بیماران کرونایی با وضعیت حاد و بدحال رجوع می کنند، اظهار داشت: ترس از مبتلا شدن با رفتن به مراکز درمانی، رفتن به مطب ها و ماندن در منزل و خود درمانی بعضی از علل این مسئله است. بنابراین تنها زمانی که بدحال شده و علائم شدیدی مانند افت شدید اکسیژن، تب بالا و تنگی نفس دارند به بیمارستان رجوع می کنند.
عضو ستاد کرونای استان تهران با تاکید بر اینکه سفارش می شود بیماران با مشاهده علائم بیماری به مراکز درمانی رجوع کنند، اظهار داشت: کووید ۱۹ یک بیماری ویروسی است که علائم آن از یک بدن درد خفیف تا دامنه ای از تب با سرفه و تنگی نفس بعنوان علائم شایع و علائم ناشایعی مانند مشکلات گوارشی و نورولوژیکی متفاوت می باشد. ازاین رو سفارش ما این است که بیماران حتی اگر علائم خفیفی دارند برای دریافت سفارش های درمانی و پیگیری های در رابطه با ادامه درمان و جلوگیری از بروز شرایط حاد و غیر قابل بازگشت به بیمارستان ها و مراکز درمانی رجوع کنند.

هشدار نسبت به تبعات عدم رجوع بیماران غیرکرونایی برای ادامه درمان
رئیس بیمارستان شهدای تجریش در ادامه با تاکید بر اینکه بیماران غیرکرونایی حتما برای پیگیری و یا شروع درمان به بیمارستان ها و مراکز درمانی رجوع کنند و از ترس کرونا درمان خویش را به تعویق نیندازند، خاطرنشان کرد: بیمارستان ها غیر از کرونا رسالت های دیگری هم دارند و باید پاسخگوی سایر بیماران غیرکرونایی هم باشند؛ ازاین رو در تمامی مراکز درمانی اصل تفکیک کلیه بخش های بیماران کرونایی و غیرکرونایی رعایت می شود، ولی متاسفانه به غلط اینگونه جا افتاده که یک بیمارستان کرونایی و دیگری غیرکرونایی است.

تفکیک بخش های کرونایی و غیرکرونایی بیمارستان ها
خشنود با اشاره به اینکه در بیمارستان شهدای تجریش تمامی بخش ها، اتاق های عمل، اورژانس، رادیولوژی، سی تی اسکن، آزمایشگاه و حتی آسانسورها برای بیماران کرونایی و غیرکرونایی از هم جدا شده و مردم بدون نگرانی از مبتلا شدن می توانند برای درمان رجوع کنند، اظهار نمود: متاسفانه برخی بیماران از ترس کرونا، برای شروع یا ادامه درمان به مراکز درمانی رجوع نمی کنند، در صورتی که تعلل و تاخیر در بعضی بیماری ها عوارض جبران ناپذیری داشته که در بعضی موارد از مبتلا شدن به کرونا بیشتر است.

افزایش ابتلای کادر درمان در ماه های اخیر
رئیس بیمارستان شهدای تجریش در خاتمه با اشاره به اینکه طی موج اخیر انتشار کرونا تعدادی از کادر درمان بیمارستان مبتلا شدند که نسبت به موج اول نشان دهنده افزایش قابل توجهی بود، اظهار داشت: خستگی، فرسودگی و استرس کادر درمان در این رابطه بی تأثیر نیست. البته در مجموع ۱۸۰ نفر از کادر درمان بیمارستان مبتلا شدند که این تعداد در موج اول زیر ۶۰ نفر و عمده درگیری ها در موج دوم بود و خوشبختانه همگی مرخص شده و یا در حال درمان هستند.1399/05/24
22:45:49
5.0 / 5
2292
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان