در گفت وگو با رژیم آسان اعلام شد

اهدای ۵۲ میلیون واحد خون طی ۴۶ سال

اهدای ۵۲ میلیون واحد خون طی ۴۶ سال رژیم آسان: با گذشت ۴۶ سال از تاسیس سازمان انتقال خون كشور و ایرانی ها از بدو تاسیس این سازمان تابحال ۵۲ میلیون واحد خون اهدا كرده اند. هم اكنون سازمان انتقال خون ایران از نظر شاخص اهدای خون سرآمد كشورهای منطقه مدیترانه شرقی است و با اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت، رتبه نخست اهدای خون را در این منطقه به خود مختص كرده است.دکتر بشیر حاجی بیگی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آغاز هفته انتقال خون در کشور، اظهار داشت: ۴۶ سال از زمان تأسیس سازمان انتقال خون در سال ۱۳۵۳ می گذرد که با گذشت از مرز ۴۰ سالگی، این سازمان به مرز رشد، پیشرفت و بالندگی رسیده است. به صورتی که هم اکنون سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به خوبی دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران در ۹ مرداد ۱۳۵۳، در تقویم ملی ایران روز ملی اهدای خون نام گذاری شده است، اظهار داشت: از روز ۹ مرداد تا ۱۵ مرداد هفته انتقال خون نامگذاری شده است.
وظیفه انتقال خون در خون رسانی به ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درانی کشور
سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: هم اکنون سازمان انتقال خون ایران وظیفه تأمین خون و فراورده های بیشتر از ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی را در سطح کشور بر عهده دارد. در سال ۱۳۹۸ نزدیک به سه میلیون و ۵۲۵ هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد و تمامی خون ها و فرآورده های تزریق شده به بیماران بستری در بیمارستان های کشور را مردم به صورت داوطلبانه اهدا کردند.
خون های اهدای چگونه مصرف می شوند؟
حاجی بیگی اظهار داشت: باید توجه کرد که ۲۰ درصد خون های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و ویژه بیماران تالاسمی می رسد. همینطور ۱۷ درصد از خون های اهدایی در کشور در استان تهران اهدا می شوند. در صورتیکه ۲۵ درصد خون و فرآورده های تهیه شده از آن در کشور در تهران مصرف می شوند و نزدیک به ۱۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی در کلانشهر تهران داریم.

وی اضافه کرد: ایران تنها کشور منطقه مدیترانه شرقی است که دارای برنامه ملی خون های نادر بوده و عضو کارگروه خون های نادر در انجمن بین المللی انتقال خون در میان ۲۳ کشور دنیاست که تنها کشور مسلمان در بین این ۲۳ کشور است.
اهدای ۵۲ میلیون واحد خون از آغاز تاسیس سازمان انتقال خون تاکنون
وی افزود: هم اکنون طبق آمار تجمعی، میزان اهدای خون در کشور، از بدو تأسیس سازمان در سال ۱۳۵۳ تابحال به ۵۲ میلیون واحد خون رسیده است. هم اکنون در کشور اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خویش را به اهدای خون آگاهانه و مسئولانه داده است. همینطور از سال ۲۰۰۷ در کشور اهدای خون پولی و جایگزین جای خودش را به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است. در عین حال سال هاست که در مراکز اتقال خون سراسر کشور با استفاده از سیستم خودحذفی محرمانه، گام بلندی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون های مردم ایران از راه شناسایی و حذف اهداکنندگان پرخطر بخصوص در فاز پنجره بیماری ها برداشته ایم.
اهدای سالانه بیشتر از دو میلیون واحد خون در کشور
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰ میلیون از خون های اهدایی جهان در منطقه مدیترانه شرقی اهدا می شود، اظهار داشت: سهم ایران از این میزان اهدای خون سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است. بر این اساس ۲۰ درصد خون هایی اهدایی در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به کشور ایران است.
ذخیره سازی بیشتر از ۴۰۰۰ خون بند ناف در سازمان انتقال خون
وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۹ بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون ایران راه اندازی گردید، اظهار داشت: از زمان تأسیس بانک خون بند ناف تا کنون بیشتر از ۴۰۰۰ خون بندناف با کیفیت بالا و به صورت کاملاً مکانیزه، پردازش و ذخیره سازی شده است. نخستین پیوند بندناف هم در بیمارستان شریعتی تهران در سال ۱۳۹۱ انجام شد و تا کنون ۱۷ مورد پیوند با استفاده از سلول های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است.
اهدای خون مستمر در کشو به ۶۰ درصد رسید
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد افزایش چشم گیر سهم اهدای خون مستمر در کشور هستیم، اظهار داشت: به صورتی که در برخی از استان ها مانند سمنان، اهدای خون مستمر به نزدیک ۸۰ درصد رسیده است و هم اکنون شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک به ۶۰ درصد است. حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای مستمر یکی از شاخصهای مهم در ارتقای مراکز انتقال خون دنیا حسوب می شود و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در زمینه اهدای خون مستمر به خود مختص کرده است.

وی افزود: همینطور استفاده از دستگاه های آفرزیس برای تهیه پلاکت به روش پلاکت فرزیس تولیدی در کشور ما نهادینه شده، به صورتی که هم اکنون جهت تهیه پلاکت به روش فرزیس، ۳۱ استان کشور دارای دستگاه های آفرزیس هستند. باید توجه کرد که با عنایت به گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و مصرف بالای پلاکت در بیمارستان ها این اقدام کارساز بوده است.
قدم سازمان انتقال خون برای دریافت پلاسما از بیماران کرونایی
حاجی بیگی اظهار داشت: فرآیند تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی هم در ۱۵ استان کشور از سال ۱۳۹۵ به راه افتاده است و هم اکنون در ۲۴ استان کشور تهیه پلاسمای هایپرایمیون از بیماران بهبود یافته از کووید ۱۹ جهت مصرف در بیمارستان های کشور در حال انجام شدن است.

وی اضافه کرد: باید توجه کرد که تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی با تهیه پلاسمای هایپرایمیون متفاوت است. برای تهیه پلاسمای هایپر ایمیون نیاز به افراد خاص داریم که جانشین ندارند و نادر هستند و در خون و پلاسمای این افراد پادتن یا آنتی بادی خاصی وجود دارد که در یک زمان معین می تواند جان بیماران بستری در بیمارستان ها را نجات دهد. بر همین مبنا پلاسمای هایپرایمیون بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-۱۹ مصرف مستقیم بیمارستانی دارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: هم اکنون ۹ مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه های پرتودهی خون هستند که گام بلندی جهت تهیه خون و فرآورده های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی به حساب می آید. همینطور از سال ۱۳۸۷ استفاده از کیسه های فیلتردار جهت تهیه فرآورده های کم لکوسیت در سازمان انتقال خون و برای استفاده بیماران خاص مخصوصاً بیماران تالاسمی در کشور شروع شده است.
سازمان انتقال خون، همکار WHO در زمینه آموزشی
وی با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون ایران از سال ۱۳۹۲ بعنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش انتخاب شد، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۶ به دلیل عملکرد عالی، این همکاری به مدت چهار سال دیگر تمدید گردید. باید توجه کرد که کشور ما تنها کشور منطقه است که در امر آموزش مراکز انتقال خون دارای سابقه درخشان است.

حاجی بیگی اضافه کرد: از نظر شیوع نرخ پایین عفونت های منتقله از طریق خون در بین اهداکنندگان در بین کشورهای مدیترانه شرقی، ایران حرف اول را می زند و به خطر صفر انتقال بیماری های عفونی از طریق خون نزدیک شده ایم و از این نظر در سطح کشورهای با درآمد بالا محسوب می شویم. کشور ما هم اکنون جزو پنج کشور برتر در زمینه انتقال خون در آسیا است.

وی همینطور اظهار داشت: سازمان انتقال خون ایران با همکاری وزارت بهداشت از سال ۱۳۹۶ واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون را بر ضد هپاتیت B را شروع کرد و بر این باوریم که خطر صفر هپاتیت B را با کمترین هزینه در بین اهداکنندگان خون داشته باشیم. هم اکنون تمامی آزمایشات غربالگری خون با بهترین کیفیت های استاندارد و بر روی تمامی خون های اهدایی مردم انجام می شود.
وابستگی ۷۰ کشور دنیا به اهدای خون جایگزین و پولی
حاجی بیگی افزود: تخمین زده می شود ۱۷۷ میلیون اهدای خون در سال در جهان انجام می شود که سهم کشور ما در سال نزدیک به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است که در بین ۲۳ کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را داریم. هم اکنون ۸۳ درصد از خون های اهدایی در دنیا از راه اهدای داوطلبانه و بدون چشمداشت اهدا می شود و ۱۶ درصد از راه اهدای خون جایگزین و بقیه به صورت پولی و با پرداخت پول انجام می شوند. هنوز در دنیا ۷۰ کشور به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند.
شاخص اهدای خون ایرانی ها سرآمد منطقه مدیترانه شرقی
وی همینطور اظهار داشت: هم اکنون اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم بعنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت به حساب می آید. میزان اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا ۳۲ نفر است و در کشورهای با درآمد متوسط به بالا این میزان ۱۵ نفر در ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. در کشورهای با درآمد پایین هم ۸ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت خون اهدا می کنند. متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای مدیترانه شرقی ۱۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده، در حالیکه شاخص اهدا به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در ایران ۲۵ نفر است که بر این اساس ما در منطقه مدیترانه شرقی سرآمد هستیم.
تا چند سالگی می توان خون اهدا کرد؟
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه حداقل سن اهدای خون در کشور ۱۸ سال و حداکثر آن ۶۰ سال برآورد شده است، اظهار داشت: اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی هم می توانند با نظر پزشک مشاور، خون اهدا کنند. در ایران آقایان در سال چهار بار و خانم ها به خاطر مسائل فیزیولوژیک سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند. وزن اهدا کنندگان خون باید بالای ۵۰ کیلوگرم باشد. همینطور هنگام رفتن به مراکز انتقال خون همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و کارت ملی الزامی است. در عین حال افراد می توانند در سال ۲۴ بار اهدای پلاسما انجام دهند. هم اکنون از پلاسمای دریافت شده از خون های اهدایی چهار داروی مهم IVIG، فاکتور ۹، فاکتور ۸ و آلبومین تولید می شود.
1399/05/10
15:25:22
5.0 / 5
2145
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان