نماینده اهواز عنوان كرد:

سهم ۷ و یك دهم درصدی سلامت از بودجه سال ۹۹

سهم ۷ و یك دهم درصدی سلامت از بودجه سال ۹۹ به گزارش رژیم آسان ایسنا/خوزستان نماینده اهواز با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده حوزه سلامت در سال آینده اظهار داشت: سهم سلامت از بودجه كشور در سال ۹۸، ۵.۱ درصد بود كه در سال ۹۹ این بودجه به ۷.۱ درصد افزایش یافته است.


همایون یوسفی در یازدهمین كنگره تصویربرداری بیماری های زنان كه امروز (دوم بهمن ماه) در دانشگاه علوم پزشكی اهواز برگزار شد، اظهار نمود: هم اكنون طرح تحول سلامت بعنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت، در حال انجام می باشد. این طرح از سال ۹۲ شروع شده و سبب شده در سال های اخیر ۳.۲ برابر اعتبارات حوزه سلامت در كشور افزایش پیدا كند.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، وی خاطرنشان كرد: طبق بررسی ها، پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت بالا بود و درصد زیادی از مردم سالیانه به علت هزینه های سلامت به زیر خط فقر می رفتند كه در این خصوص باید فكری می شد. ازاین رو طرح تحول سلامت در كشور مبنای اقدامات قرار گرفت و به واسطه اقدامات انجام شده، پرداخت از جیب مردم از ۶۰ به ۴۰ درصد كاهش پیدا كرد. همینطور تعداد افرادی كه به زیر خط فقر می رسیدند، كاهش یافته است.
نماینده اهواز در مجلس اظهار داشت: در خیلی از كشورهای توسعه یافته، یكی از محورهای اصلی دولت ها حوزه سلامت است ازاین رو باید به حوزه سلامت كشور ما هم بیشتر توجه می شد. هر چند طرح تحول سلامت، خوب و مناسب می باشد اما به نظر می آید شروع و سرعت اجرای آن متناسب با ظرفیت ها و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی نبوده است.
یوسفی خاطرنشان كرد: به نظر می آید طرح تحول سلامت را بدون ایجاد زیرساخت لازم و با سرعت و تعجیل اجرا كردیم. بنابراین در آغاز اجرای طرح، شاهد رضایتمندی نسبی مردم بودیم اما به تدریج این رضایت نسبی جای خویش را به مسائل مختلف همچون نارضایتی در حوزه سلامت داده است.
نماینده اهواز افزود: زیرساخت های لازم این طرح مانند پرونده الكترونیك و پزشك خانواده ایجاد نشده بود و بنابراین نتوانستیم نظارت خوبی بر روند اجرای این طرح داشته باشیم. بنابراین هم به تدریج شاهد نارضایتی مردم هستیم و علیرغم هزینه های زیاد، نتیجه لازم را به دست نیاورده ایم.
وی بیان نمود: اگر بخواهیم این مورد را تسهیل نماییم، باید زیرساخت های آن هم فراهم گردد. هم اكنون وزارت بهداشت و درمان و كمیسیون بهداشت مجلس جهت ایجاد زیرساخت های طرح تحول سلامت برنامه ریزی می كنند و امیدواریم با ایجاد این زیرساخت ها، نظارت ها افزایش یابد و شاهد توسعه پایدار در حوزه سلامت باشیم.
یوسفی با اشاره به بودجه حوزه سلامت عنوان كرد: هم اكنون وضعیت كشور از نظر اقتصادی سخت و دشوار است اما برخی موضوعات همچون حوزه سلامت جزو اولویت های دولت و مجلس است. علیرغم مشكلات موجود در حوزه اقتصادی كشور، صیانت لازم جهت از بودجه های حوزه سلامت انجام شده است.
نماینده اهواز افزود: اعتبارات بودجه عمومی سال ۹۸، ۴۲ هزار میلیارد تومان بود كه این رقم در سال ۹۹، ۴۶ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. همینطور بودجه كل وزارت بهداشت همراه با درآمد اختصاصی آن در سال ۹۸، ۷۷ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۹، ۸۵ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است.
یوسفی اظهار داشت: سهم سلامت از بودجه كشور هم در سال ۹۸، ۵.۱ درصد بود كه در سال ۹۹ این بودجه به ۷.۱ درصد افزایش یافته است.
وی خاطرنشان كرد: یكی از موارد مهم در حوزه سلامت كشور، تأمین دارو و تجهیزات مورد نیاز است كه در سال ۹۸ حدود ۴.۵ میلیارد دلار بابت تأمین دارو و تجهیزات مورد نیاز كشور تخصیص دادیم و دارو و تجهیزات مورد نیاز كشور امسال بهتر از سال ۹۷ تأمین شده است.
نماینده اهواز در مجلس بیان نمود: چالش مهم حوزه سلامت در سطح كشور، كسری ۲۰ هزار میلیاردی بودجه است كه به علت عدم نظارت كافی در سال های اخیر، این كسری بودجه روی هم انباشته شده و الان مجلس شورای اسلامی و دولت در حال كوشش برای تأمین این كسری بودجه هستند.
یوسفی تصریح كرد: یكی از چالش های خوزستان، كمبود بیمارستان های جدید و كمبود تخت بیمارستانی است. در طول ۴۶ سال قبل در اهواز در حوزه بیمارستان های دولتی، هیچ بیمارستانی را افتتاح نكردیم و خدمت رسانی به مردم به علت افزایش جمعیت و فرسودگی بیمارستان ها كاهش یافته بود ازاین رو یكی از محورهایی كه باید در آن ورود می شد، ساخت بیمارستان های جدید بود كه هم اكنون ۱۱ پروژه بزرگ بیمارستانی در اهواز افتتاح شده یا در حال پیگیری است.
وی با اشاره به پیگیری راه اندازی بیمارستان یك هزار تختوابی افزود: مجوزهای لازم برای ساخت بیمارستان یك هزار تختخوابی اهواز در ابتدای جاده اهواز – اندیمشك دریافت شده است. امسال ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات حوزه سال ۹۸ برای این بیمارستان اختصاص دادیم كه امیدواریم سال جاری فاز مطالعاتی این بیمارستان آغاز و بعد از آن بحث فاینانس حل شود.
نماینده اهواز اضافه كرد: همینطور برای راه اندازی بیمارستان سرطان خوزستان هم با بنیاد بركت و یك شركت آلمانی قراردادی منعقد شده تا این بیمارستان در مدت سه سال در محل قدیمی بیمارستان شفا ساخته شود كه امیدواریم سال جاری كلنگ زنی آن صورت گیرد.
یوسفی خاطرنشان كرد: همینطور با شركت فولاد خوزستان تفاهم نامه ای برای راه اندازی بیمارستان بیماری های تنفسی منعقد شده كه امیدواریم این تفاهم نامه تبدیل به قرارداد شود. با عنایت به این كه مهم ترین نیاز مردم حمیدیه و باوی هم وجود بیمارستان بود، مجوز لازم برای برای راه اندازی بیمارستان را دریافت كردیم و اعتباری در این حوزه در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: بیمارستان سوسنگرد هم افتتاح شده و بیمارستان بهبهان با ۲۲۰ تخت و بیمارستان الوار گرمسیری در اندیمشك هم آماده افتتاح هستند. همینطور بیمارستان باغملك با بیشتر از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیكی تا اواخر سالجاری یا اوایل سال آینده، افتتاح خواهند شد.
نماینده اهواز بیان نمود: در دزفول هم سه پروژه بیمارستانی و در آبادان دو پروژه بیمارستانی در حال پیگیری هستند. امیدواریم با آغاز به كار این پروژه های بیمارستانی نه تنها نیاز استان خوزستان بلكه نیاز استان های همجوار را رفع نماییم.1398/11/03
20:25:39
5.0 / 5
4188
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان