مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت:

HIV را از انزوا خارج نماییم

HIV را از انزوا خارج نماییم به گزارش رژیم آسان مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز از مجامع بین المللی و جوامع مدنی خواست تا در جهت یكپارچه سازی خدمات اچ آی وی در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه در سراسر جهان، گام بردارند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در پیام دكتر احمد المنظری آمده است: «از هنگامی كه اولین نمودهای اچ آی وی نزدیك به ۴۰ سال پیش گزارش شدند، تلاش های بسیاری در سطح جهانی، منطقه ای و كشوری برای مبارزه با اپیدمی اچ آی وی شده است. در این مدت شواهد علمی فراوانی درباره مداخلات موثر فراهم گشته است كه در جلوگیری از عفونت، مراقبت و درمان افرادی كه با اچ آی وی زندگی می كنند و مهار گسترش ویروس توان ما را می افزاید.

در همین راستا، رهبران جهان قول داده اند تا به هدف ۳/۳ توسعه پایدار برای آخر دادن به ایدز تا سال ۲۰۳۰ میلادی در چارچوب یك تلاش گروهی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار دست یابیم. آنها همینطور اهداف میان راهی سه گانه ۹۰-۹۰-۹۰ را وضع كرده اند: این كه مطمئن شویم تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۹۰ درصد از كسانی كه با اچ آی وی زندگی می كنند ابتلایشان تشخیص داده شده، ۹۰ درصد اینها درمان دارویی دریافت می كنند و در ۹۰ درصد گروه اخیر ویروس سركوب شده است.

روز جهانی ایدز امسال درست قبل از قرار ۲۰۲۰ فرا رسیده است. ازاین رو فرصت مناسبی است تا هم دستاوردها و هم كمبودهای خویش را در پیشگیری درمان و مراقبت اجرایی بررسی نماییم و بسنجیم.

افسوس كه در منطقه مدیترانه شرقی شاهد گسترش فزاینده اپیدمی هستیم، در حالیكه از سال ۲۰۱۵ تعداد مبتلایان جدید در جهان رو به كاهش داشته در منطقه ما مبتلایان جدید اچ آی وی ۳۲ درصد مرگ و میر در رابطه با ایدز، ۶۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

در انجام آزمایش برای رسیدن به اولین هدف ۹۰ درصدی برای تشخیص مبتلایان به اچ آی وی شكاف بزرگ در منطقه دیده می شود در سال ۲۰۱۸ از بین ۴۰۰۰۰۰ نفری كه تخمین شده با اچ آی وی زندگی می كنند، تنها ۱۲۷ هزار نفر است از وضعیت خود خبر داشتند در واقع ۲۷۳ هزار نفر هنوز بی خبرند. اگر خطر سرایت ناآگاهانه ویروس به دیگران را در نظر بگیریم، این دغدغه های بزرگی است، افزون براین، ۷۹ درصد كسانی كه با اچ آی وی زندگی می كنند، داروهای ضد ویروسی لازم برای نجات جان شان را دریافت نمی كنند.

مهم ترین عامل این بحران درمانی، كمبود خدمات مشاوره و آزمایش است كه هنوز خدمات كنونی مشاوره و آزمایش به جمعیت كلی در معرض خطر بیشتر سرایت اچ آی وی، یعنی كسانی كه مواد تزریق می كنند، كارگران جنسی، افراد تراجنسیتی و زندانیان نرسیده است.

در ضمن جمعیت های كلیدی كه بیشتر تحت تاثیر اپیدمی ایدز قرار گرفتند اغلب از عفونت های همزمان هم رنج می برند، بیماری هایی با راه سرایت مشابه مانند هپاتیت ویروسی بی و سی و عفونت های آمیزشی و یا عفونت هایی مانند سل كه در رابطه با شرایط زندگی این جمعیت ها است. افزون بر این، هركس دیگری كه با اچ آی وی زندگی می كند، اغلب نیازهایی در حوزه سلامت دارند كه فراتر از صدمه پذیری و مبتلا شدن به اچ آی وی است.

ما برای پشتیبانی از كشورها در حركت به سمت پوشش همگانی سلامت و اطمینان از فراموش نشدن هیچ كس، گام های بلندی برداشته ایم. پوشش همگانی سلامت به معنای آن است كه هر كسی به درمان و مراقبت موثر و ایمن بدون تحمل دشواری مالی دسترسی دارند. مداخلات ما برای آخر دادن به اپیدمی ایدز باید در این چارچوب دیده شود.

خدمات مربوط به اچ آی وی باید كاملا در نظام خدمات بهداشتی اولیه هر كشوری ادغام شده باشد، بدین ترتیب می توان كوشش برای رسیدن خدمت به هر انسان را افزون كرد، از اتلاف فرصت برای تشخیص كسانی كه از بیماری خود آگاه نیستند پرهیز كرد، آنها را به درمان و مراقبت لازم پیوند داد و انگ و تبعیض پیرامون افراد گرفتار اچ آی وی را كاهش داد. ادغام خدمات به معنای آن است كه نظام سلامت به جای آن كه فقط بر عفونت اچ آی وی آنها تمركز كند، می تواند به نیازهای سلامت هر كسی به شكلی منسجم و جامع پاسخ دهد.

هنگام آن است كه پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت اچ آی وی را از انزوا خارج نماییم، كسانی كه با اچ آی وی زندگی می كنند و آنهایی كه بیشتر در معرض خطر هستند، حق دارند تا مانند دیگران از یك نظام خدمات رسانی و مراقبت سلامت جامع، یكپارچه و به آسانی در دسترس برخوردار باشند. در جهت چشم انداز سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی كه «سلامت برای همه، همه برای سلامت» است، من، همه همكاران خود، كشورهای عضو، شركای ملی، بین المللی و جامعه مدنی را برای حركت به سمت خدمت رسانی یكپارچه برای اچ آی وی در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه فرا می خوانم.»1398/09/09
15:20:53
5.0 / 5
4575
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان