بومی سازی بسته توانبخشی فلج اطفال و سكته مغزی دركشور

بومی سازی بسته توانبخشی فلج اطفال و سكته مغزی دركشور رژیم آسان: تعدادی از محققان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بومی سازی بسته جامع تمرین درمانی راهكاری برای توانبخشی كودكان مبتلا به گرفتار فلج مغزی و بیماران گرفتار سكته مغزی، ضایعات نخاعی، MS و پاركینسون ارائه كردند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر نادر علیرضالو، مجری این طرح در نشست خبری امروز، طراحی و ساخت تجهیزات كمك توانبخشی برای اصلاح اختلال حركتی در كودكان گرفتار فلج مغزی را از دستاوردهای این مطالعات نام برد و اظهار نمود: این بسته شامل دو بخش قفس عنكبوتی (اسپایدر كیچ) و لباس فضایی (آویژه سوئیت) می شود كه بخش "لباس فضایی" این محصول شامل "كلاه"، "جلیقه"، "شلوارك"، "زانوبند" و "كفش بند" است كه در پنج اندازه طراحی و تولید شده است.
وی با تاكید بر اینكه این بسته توانبخشی توسط كشورهایی چون روسیه، آمریكا، لهستان و برزیل تولید شده است، تصریح كرد: این وسیله كمك توانبخشی كار درمانی، بعد از انجام تغییرات لازم و طراحی قطعات مورد نیاز از طرف مهندسان بیومكانیك، متالوژی و قالب سازی در دانشكده توانبخشی به تولید رسید.
علیرضالو با تاكید بر اینكه با اجرای این مطالعات امكان طراحی و تولید تجهیزات مورد نیاز و دانش فنی این بسته در كشور به وجود آمده است، اشاره كرد: كاهش دوره توانبخشی، كاهش هزینه ها و ایجاد عملكرد طبیعی در بدن بیماران همچون خاصیت های این بسته توانبخشی به حساب می آید.
مسؤول تیم طراحی بسته توانبخشی با اشاره به اثرات درمانی این بسته، اشاره كرد: فرآیند توانبخشی در حالت عادی، طولانی و فرسایشی است؛ اما با استفاده از این وسیله، طول دوره درمان بطور شایان توجهی كاسته می شود، به شكلی كه روند درمان فلج مغزی كودكان با استفاده از این دستگاه بسیار سریع تر است.
بگفته وی كودكان بیمار با روش های قبلی حتی امكان ایستادن را نداشتند، اما با استفاده از این وسیله پس از چهار هفته قادرند روی پا خود بایستند.
علیرضالو با اشاره به اینكه دستاوردهای این اختراع به ثبت رسیده است، از امكان در اختیار قرار دادن بسته توانبخشی طراحی شده به مراكز توانبخشی كودكان و خانواده های دارای كودك مبتلا به فلج مغزی آگاهی داد و تصریح كرد: فنون و پروتكل های علمی كمك توانبخشی كاردرمانی در چارچوب یك دوره آموزشی ۶ روزه به درمانگران ارائه می شود تا بتوانند خدمات مطلوب را به كودكان گرفتار فلج مغزی عرضه كنند.
این محقق دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی عمده ترین كاربرد این سامانه را درمان فلج مغزی كودكان دانست و اظهار نمود: اما از آن می توان برای توانبخشی افراد گرفتار سكته مغزی، ضایعات نخاعی، MS، پاركینسون، مشكلات ارتوپدی خاص و بیماری عضلانی بهره برد.
علیرضالو با تاكید بر اینكه "فلج اطفال" با "فلج مغزی" متفاوت می باشد، اضافه كرد: فلج مغزی به بیماری گفته می شود كه لطمه به مغز در دوران بارداری، حین زایمان و تا پنج سالگی كودك به وجود آمده است. بر اثر این بیماری، اندام هایی از بدن معلولیت پیدا می كنند. آمار دقیقی از تعداد بیماران در كشور وجود ندارد اما پیش بینی می شود كه تعداد زیادی از كودكان گرفتار این بیماری هستند.
دكتر ابراهیم پیشیاره، معاون پژوهشی گروه كاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز رشته كاردرمانی ایران را یكی از رشته های پیشرو و قوی در خاورمیانه دانست و اظهار داشت: راه اندازی كار درمانی در كشورهایی مانند "كویت" و "اردن" با همكاری ما بوده است؛ علاوه بر آن كشورهای همسایه همچون بحرین و آذربایجان در این زمینه از كشور ما درخواست برگزاری كارگاه آموزشی كردند.
بگفته وی، ایران پس از آمریكا و كانادا رتبه سوم دنیا در كاردرمانی را دارد.
پیشیاره با تاكید بر اینكه رویكردهای درمانی فلج مغزی تغییر كرده است، اشاره كرد: رویكرد درمانی پس از سال ۲۰۱۰ میلادی به سمت یادگیری حركتی است و در همان وضعیتی كه كودك مشكل دارد، كاردرمانی انجام می شود. بر این اساس درمان كودكان فلج مغزی بوسیله الگوهای یادگیری حركتی رخ می دهد و برای كودك فلج مغزی هیچ درمان دارویی نداریم.
وی با تاكید بر اینكه ۸۰ درصد كودكان فلج مغزی اسپاستیك هستند، توضیح داد: فلج مغزی اسپاستیك بیماری است كه كودك براثر آن گرفتار سفتی عضلانی و عضلات كوتاه شده می شود و نمی تواند عضلات خودرا در توالی های درست حركتی به كار گیرد.
منبع:

1398/08/13
18:34:31
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان