یك مسئول:

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاك می خورد

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاك می خورد به گزارش رژیم آسان مسئول روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری كشور از نیاز كشور به بیشتر از 100 تا 150 هزار پرستار دیگر اطلاع داد.


ابراهیم محمدی به مناسبت هفته "پرستار" (22 تا 27 دی) در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اشتغال بیشتر از 100 هزار پرستار در كشور، اظهار داشت: هم اكنون 56 درصد تیم نظام سلامت كشور را گروه های پرستاری می سازند.
وی با اشاره به وجود 192 دانشكده پرستاری در سطح كشور، اظهار نمود: از این مراكز سالانه حدود یازده هزار دانشجوی پرستاری در سه مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا فارغ التحصیل می شوند.
محمدی تصریح كرد: هم اكنون با وجود بیشتر از دو هزار عضو هیات علمی و همینطور فعالیت شبكه ملی تحقیقات پرستاری، این گروه از تیم نظام سلامت، سهم حداقل 25 درصدی در تولید علم و چاپ مقالات علمی دارند و انتشار بیشتر از 30 مجله علمی پرستاری نشان داده است كه پرستاری ایران از نظر علمی و پژوهشی از خیلی از كشورها جلوتر است.
ایشان در ادامه در تشریح مشكلات جامعه پرستاری مهمترین مشكلات این قشر از جامعه را كمبود نیرو عنوان نمود و اضافه كرد: متاسفانه تعداد پرستاران شاغل در كشور نسبت به استانداردهای جهانی بسیار كم است و برای رسیدن به استانداردها به بیشتر از 100 تا 150 هزار پرستار دیگر نیاز داریم.
این مسئول اضافه كرد: تعداد پرستار نسبت به تخت در استاندارد جهانی 1.8 است كه این میزان در كشور 0.7 درصد است و این امر نشان داده است تا رسیدن به استانداردها خیلی فاصله داریم.
وی با انتقاد از این نوع سنجش تعداد پرستاران، اظهار داشت: درحال حاضر دركشورهای پیشرفته تعداد پرستار به نسبت جمعیت سنجیده می گردد كه بر این اساس باید به ازای هر هزار نفر جمعیت سه پرستار داشته باشیم، درحالیكه با محاسبه این نسبت در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت تنها 1.5 پرستار داریم و برای رسیدن به این سطح از استاندارد تعداد پرستاران كشور حداقل باید دو برابر شود.
محمدی اضافه كرد: این كمبود نیرو سبب شده پرستاران اضافه كاری الزامی داشته باشند كه همین امر فرسودگی شغل پرستاری را افزایش داده است.
وی اظهار داشت: از طرفی برخی كیلینیك ها و بیمارستان های خصوصی به علت مشكلات مالی برخی همكاران پرستار را به اجبار بازخرید كرده اند و درحالی كه نیاز شدید به نیروی پرستار داریم، این نیروها از كار بیكار شده اند.
مسئول روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری كشور اظهار داشت: مهم ترین و بزرگترین مشكل پرستاران قانون" تعرفه گذاری خدمات پرستاری است" كه با گذشت یازده سال از تصویب آن در مجلس همچنان خاك می خورد و اجرا نشده است.
محمدی با اشاره به اینكه با اجرایی شدن این قانون برای هر خدمت پرستاری تعرفه ای لحاظ می گردد خاطرنشان كرد: این قانون بیشتر از آنكه به نفع پرستاران باشد، به نفع جامعه و مردم است، چون كه پرستاران با انگیزه بیشتری كار كرده و كیفیت خدمات عرضه شده به مردم بیشتر می گردد.
وی از مشكلات مالی و درآمد پایین بعنوان مشكل دیگر جامعه پرستاران یاد كرد و اضافه كرد: متاسفانه در طرح تحول سلامت جامعه پرستاران به خوبی دیده نشدند.1397/10/24
19:56:57
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: بیمار , تولید , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان