در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

راه های تشخیص اصالت مواد آرایشی و بهداشتی خارجی

راه های تشخیص اصالت مواد آرایشی و بهداشتی خارجی رژیم آسان: مروزه، وجود انواع مواد آرایشی بهداشتی و رقابت برندهای مشهور مختلف در بازار، تشخیص اصالت محصولات آرایشی بهداشتی را دشوار كرده است.


كارشناس آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایسنا، با تاكید بر این كه امكان تشخیص اصالت مواد آرایشی- بهداشتی وارداتی با استفاده از تجربه وجود ندارد، اظهار داشت: برای تشخیص اصالت محصولات خارجی، هیچ راهی مطمئن تر از استعلام با استفاده از برچسب اصالت و سلامت محصول نبوده و امكان تشخیص اصالت با استفاده از رنگ، جنس و بسته ی محصول خارجی وجود ندارد، چون كه با عنایت به رقابتی بودن بازار مواد آرایشی-بهداشتی، محصول خارجی تقلبی داریم كه بسیار شیك تر از اصل آن است.
روح اله حسین زاده افزود: به منظور شناسایی كالای وارداتی مجاز و غیر مجاز، برچسب اصالت و سلامت كالا تحت نظر سازمان غذا و دارو بر روی محصولات سلامت محور شامل دارو، محصولات خوراكی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی درج شده است. برخلاف برچسب شبنم كه به آسانی قابل تقلب بوده و برچسب تمامی كالاها یكسان است، این برچسب قابل تقلب نبوده و اصالت كالای موردنظر را به سه روش می توان استعلام كرد.
وی ادامه داد: ارسال كد UID به شماره پیامكی 20008822، ارسال اعداد پشت قسمت پوشیده شده به ترتیب از قسمت اول تا چهارم به همان شماره ی پیامكی، وارد كردن اعداد فوق در سامانه الكترونیكی www.ttac.ir و استفاده از نرم افزار باركد خوان دو بعدی مخصوص تلفن همراه با استفاده از سایت مذكور همچون راه های استعلام اصالت محصولات وارداتی به شمار می آید. لازم به ذكر است كه هر شماره پیامكی دیگری به جز شماره پیامكی 20008822بر روی محصول، تقلبی است.
عوارض استفاده از لوازم آرایشی تقلبی و غیر مجاز در كوتاه مدت آشكار نمی شود
حسین زاده در بخش دیگری از سخنانش با تاكید بر این كه عوارض استفاده از لوازم آرایشی تقلبی و غیر مجاز در كوتاه مدت آشكار نمی گردد، اظهار داشت: متاسفانه در بعضی موارد، محصولات بدون برچسب كه مورد تایید معاونت غذا و دارو نیست، توانسته اند، رضایت مصرف كننده را جلب كنند و این در شرایطی است كه یافته های علمی نشان می دهد، بین افسردگی و حالات روحی انسان با نوع محصولات آرایشی بهداشتی مورد استفاده رابطه وجود دارد. مثلاً استفاده از كرم پودرها امكان دارد به صورت عوارض كبدی بروز كرده و استفاده از برخی رژلب ها منجر به خستگی مفرط و یا صدمه چشم شوند.
ایشان در ادامه با اشاره به وجود برخی شایعات در تشخیص اصالت مواد آرایشی عنوان كرد: در بعضی موارد، تشخیص وجود سرب یا نبود آن در یك رژ لب، توسط آزمایشات شیمیایی و میكروبی هم به سختی انجام می گیرد و این در شرایطی است كه بعضی از مصرف كنندگان چنین ادعا می كنند كه در صورت زدن مقداری از رژ بر روی یك حلقه مسی و تغییر رنگ ندادن آن، رژ فاقد سرب است، در حالیكه چنین ادعاهایی هیچ مبنای علمی نداشته و تنها راه تشخیص اصالت كالا، استعلام با استفاده از برچسب اصالت و سلامت است. حتی كارشناسان آرایشی بهداشتی و داروسازان هم نمی توانند ادعا كنند كه یك رژ لب دارای سرب است یا نه.
وی در انتها نصب نرم افزار تشخیص اصالت محصولات وارداتی را برای هر شخصی ضروری عنوان نمود و اظهار داشت: این نرم افزار قابلیت هایی مانند اعلام نزدیك ترین داروخانه به شما، گزارش تخلفات، اطلاعات دارویی و داروهای كمیاب دارد كه می تواند بسیار مفید باشد.1397/05/08
22:24:41
5.0 / 5
5235
تگهای خبر: دارو , سلامت , غذا , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان