در نشست دبیرخانه كمیته ملی بیماری های غیرواگیر مطرح شد

تدوین برنامه های آموزشی ویژه بیماران درباره بیماری های غیرواگیر

تدوین برنامه های آموزشی ویژه بیماران درباره بیماری های غیرواگیر رژیم آسان: نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت نقش بیماران در كنترل بیماری خود، اظهار داشت: باید بسته های آموزشی برای بیماران در مورد بیماری های غیرواگیر تدوین شود. این امر می تواند كمك شایانی در كنترل این بیماری ها و عوارض ناشی از آن داشته باشد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، نشست دبیرخانه كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با حضور معاونین وزارت بهداشت و سایر اعضا برگزار و گزارش كارگروههای این كمیته عرضه شد.
دكتر باقر لاریجانی - نایب رییس كمیته ملی بیماریهای غیرواگیر در نشست دبیرخانه این كمیته با بیان اقدامات صورت گرفته در حوزه كنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر، تصریح كرد: با تلاشهای صورت گرفته، اطلاعات در رابطه با بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آنها در سطوح ملی و استانی وجود دارد. بر همین مبنا ضروری می باشد برنامهریزی لازم برای جمع آوری اطلاعات و محاسبات مورد نیاز در سطح شهرستان ها هم صورت گیرد.
لاریجانی در ادامه اضافه كرد: همانطور كه وجود اطلاعات در برنامه ریزیهای در رابطه با بیماریهای غیرواگیر اهمیت دارد، لازم است برای توسعه برنامه ریزیهای استانی دورههای آموزشی در رابطه با پیشگیری و كنترل بیماریهای غیرواگیر برای دانشگاههای علوم پزشكی كشور هم برگزار گردد.
نایب رییس كمیته ملی بیماریهای غیرواگیر با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه، خاطرنشان كرد: تفاهم نامه همكاری سه جانبه ای بین معاونت های بهداشت، درمان و آموزشی وزارت بهداشت درمورد فعالیت كلینیك های دیابت در بیمارستان های آموزشی منعقد شد كه اجرای آن می تواند اثرات چشمگیری در كنترل بیماری دیابت داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه ضروری می باشد نقش سطوح مختلف نظام سلامت در كنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر همچون دیابت مشخص شود، تصریح كرد: گسترش نظام ثبت دیابت كشور با استفاده از همكاری علمی با كشور سوئیس، اقدامی بود كه طی چندماه گذشته در كارگروه دیابت و عوامل خطر متابولیك پیگیری شده است.
لاریجانی با اشاره به اهمیت نقش بیماران در كنترل بیماری خود، اظهار داشت: باید بسته های آموزشی برای بیماران درمورد بیماری های غیرواگیر تدوین شود. این امر می تواند كمك شایانی در كنترل این بیماری ها و عوارض ناشی از آن داشته باشد.
در ادامه این نشست هریك از كارگروههای كمیته ملی بیماریهای غیرواگیر با عرضه گزارشی، پیشنهاداتی درمورد تسهیل اجرای سند ملی كنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر عرضه كردند.
دكتر ایازی - معاون اجتماعی وزارت بهداشت هم در ادامه این نشست، با تاكید بر ضرورت تعاملات برون بخشی برای پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: باید از ظرفیت دستگاههای دیگر بخصوص در حوزه پیشگیری بهرهبرداری شود.
وی به نقش مردم و مجامع استانی در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از برنامه هایی كه لازم است در این راستا پیگیری شود، برنامهریزی برای مشاركت ساختارمند مردم و تشكیل كانونهای سلامت محلهها و همینطور مجامع استانی است.
دكتر آقاجانی - رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی هم اظهار داشت: تعاملات درون بخشی و همكاری معاونت های مختلف وزارت بهداشت در پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر یكی از الزاماتی است كه باید به آن توجه گردد و تابحال هم همكاری خوبی در این زمینه صورت گرفته است. لازم است در چارچوبهای ملی عرضه خدمات در حوزههای مختلف هم نقش هریك از معاونتها و نهادهای مرتبط مشخص شود.
دكتر رییسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در بخش دیگر این نشست با ارائه گزارش گروههای كارگروه سبك زندگی سالم، تصریح كرد: برنامه ایراپن در چند شهر به صورت پایلوت اجرا شده و باتوجه به تجاربی كه در این زمینه حاصل شده لازم است ضمن بازنگری برنامه، اجرای آن توسط تمامی دانشگاهها علوم پزشكی پیگیری شود.
دكتر ملكزاده - معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هم با اشاره به اینكه عوامل مختلفی در ابتلای افراد به سرطان موثر هستند، اظهار داشت: چارچوب ملی عرضه خدمات سرطان در دست تدوین است و در این سند به تمامی عوامل مرتبط توجه میشود.
بنابر اعلام وبدا، دكتر حضرتی - معاون پرستاری وزارت بهداشت هم از تشكیل كارگروه آموزش پیشگیری و كنترل بیماریهای غیرواگیر در این معاونت اطلاع داد و خاطرنشان كرد: آییننامههایی در ارتباط با آموزشهای در رابطه با بیماریهای غیرواگیر تدوین شده و همكاریهایی با معاونت اجتماعی درمورد برنامههای آموزش خودمراقبتی صورت گرفته است.
در انتها این نشست هم دكتر نیلوفر پیكری - دبیر دبیرخانه كمیته ملی بیماریهای غیر واگیر با اشاره به عرضه گزارش عملكرد ایران در كمیسیون بیماری های غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت، اظهار داشت: در این كمیسیون سفارش هایی به كشورهای عضو شده كه از آن جمله می توان به تاكید بر تعهد سیاستگذاران، اولویت بندی با مشاركت ذی نفعان، پیشگیری و كنترل بیماریهای غیرواگیر در جهت اهداف پوشش همگانی سلامت، همكاری دولت، بخش خصوصی و جامعه، سرمایهگذاری خاص در جهت پیشگیری و كنترل بیماریهای غیر واگیر و ارزیابی اقدامات در سطوح مختلف اشاره نمود.1397/03/28
14:02:56
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان