افزایش 14 درصدی بیماریهای منتقله از آب و غذا در 1401

افزایش 14 درصدی بیماریهای منتقله از آب و غذا در 1401 رژیم آسان: رژیم آسان: بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، تعداد طغیان های بیماریهای منتقله از آب و غذای گزارش شده در سال 1401 نسبت به متوسط گزارش سالانه طغیان در پنج سال قبل حدود 14 درصد افزایش داشته است و خوشبختانه موردی از فوت گزارش نشده است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، طغیان بیماریهای منتقله از آب و غذا به سبب پدیده جهانی شدن، افزایش مسافرت ها، توسعه گردشگری و همین طور افزایش مصرف غذا در خارج از منزل، جابجایی های جمعیتی و گسترش تجارت مواد غذایی در جهان به عنوان یک مشکل بهداشتی جهانی مطرح گردیده است.
در نظام مراقبت بیماریهای واگیر در کشور ما طغیان بیماریهای منتقله از آب و غذا در گروه بیماریهای مشمول گزارش دهی تلفنی و فوری است و چنانچه دو نفر یا بیشتر که از یک غذا یا آشامیدنی مشترک بهره برده اند، بیمار شده و علایم بالینی مشترکی داشته باشند، به عنوان طغیان بیماری منتقله از آب و غذا بوده و باید به سیستم سلامت گزارش تلفنی فوری شود.
همین طور چنانچه افزایش موارد بیماریهای با علایم گوارشی از قبیل اسهال، استفراغ، تهوع، دل درد و سایر علایم همراه، مشاهده شود نیز مراتب باید بصورت فوری گزارش شود. در پاسخ به هر طغیان گزارش شده تیم پاسخ سریع دانشگاه های علوم پزشکی و در مواردی نیز تیم بررسی کشوری به محل اعزام و ارزیابی های لازم طبق دستورالعمل کشوری و در قالب ارزیابی های انسانی (کلینیکی و پاراکلینیکی)، ارزیابی های محیطی و بررسی مواد غذایی صورت خواهد گرفت.
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۳۹۵۸ مورد طغیان بیماریهای منتقله از آب و غذا در کشور گزارش شده است که در جریان وقوع این طغیان ها ۲۰ هزار و ۸۹۰ نفر بیمار و ۲۰۰۳ نفر بستری شدند و خوشبختانه موردی از فوت گزارش نشده است. البته تعداد طغیان منتقله از آب و غذای گزارش شده در سال ۱۴۰۱ نسبت به متوسط گزارش سالانه طغیان در ۵ سال قبل حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است.
بر طبق این گزارش بررسی روند فصلی گزارش طغیان در سال ۱۴۰۱ نشان میدهد که حدود ۶۰ درصد از طغیان های گزارش شده مربوط به ۶ ماهه ابتدای سال و حدود۴۰ درصد موارد مربوط به ۶ ماهه دوم سال بوده است. اغلب طغیان ها (۷۲ درصد) از نوع طغیان های خانگی بوده و حدود ۵۵ درصد موارد در مناطق شهری یا حاشیه شهر به وقوع پیوسته است.
تابلو بالینی در بیشتر موارد (۴۳ درصد) سندرم اسهال حاد آبکی و سندرم مسمومیت غذایی (۴۲.۵ درصد) بوده است. در ۱.۳ درصد سندرم زردی و در ۳.۲ درصد سندرم اسهال خونی تابلو بالینی اصلی بوده است. در طغیان های به وقوع پیوسته میانگین طول دوره کمون و طول دوره بیماری به ترتیب عموما کمتر از ۲ روز و کمتر از ۴ روز بوده است.
طبق گزارش وزارت بهداشت، تعداد مبتلایان در هر طغیان از ۲ نفر تا بیش از ۶۰۰ نفر متفاوت بوده و در بیشتر موارد (تا ۸۲ درصد) تعداد موارد مبتلاشدن کمتر از ۵ نفر بوده است.
منبع:

1402/03/04
12:52:58
5.0 / 5
361
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان