یك فلوشیپ ناباروری عنوان كرد:

معضل تعیین جنسیت و باورهای غلط جامعه

معضل تعیین جنسیت و باورهای غلط جامعه رژیم آسان: به گزارش رژیم آسان، مرکزی یک فلوشیپ ناباروری اظهار داشت: باتوجه به تحریم و عدم واردات دارو به کشور، به شدت با کمبودهای دارویی و همین طور نبود بازار رقابتی و مقایسه ای در این زمینه روبرو می باشیم.


زهرا رازقندی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که ایران درحال حرکت به سمت پیر شدن است، اظهار داشت: این پیر شدن عواقب خطرناکی چون کاهش تعداد نیروی کار و نیروی جوان و افزایش شمار سالمندانی دارد که برای مراقبت و نگهداری نیازمند نیروی جوان هستند و به تبع این شرایط، مسلما در آینده با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و... زیادی روبرو می شویم.

درمان ناباروری، تحقق رویای پدر و مادر شدن و سیاست های جمعیتی
وی با تأکید بر این که افزایش جمعیت یک سیاست درست است، چونکه جمعیت جوان، رشد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... یک کشور را رقم می زند، اضافه کرد: تمرکز بر درمان جامعه نابارور خصوصاً در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال کار منطقی و درستی است، این افراد علاقه و رویای فرزند داشتن را دارند و مسلما با سرمایه گذاری بر این قشر ضمن تحقق سیاست های افزایش جمعیت، آرزوی یک زوج محقق می شود.
رازقندی با اعلان اینکه اگر زوجی بعد از یک سال کوشش برای حامله شدن، موفق نباشند، نابارور محسوب می شوند، اضافه کرد: البته برای خانمی که سنی بالای ۳۵ سال داشته باشد، این بازه زمانی ۱۲ ماهه به ۶ ماه کاهش پیدا می کند و اگر ۶ ماه تلاش به باروری منجر نشود باید نسبت به درمان و پیگیری موضوع اقدام نماید.

سهم برابر زن و مرد در ناباروری
این متخصص زبان و زایمان با تأکید بر توجه به علل ناباروری قبل از درمان، اظهار داشت: مسلما برای افزایش جمعیت در ابتدا باید علل ناباروری بررسی شود، حدود ۳۰ درصد علل ناباروری مربوط به شاخصهای مردانه، ۳۰ درصد زنانه، ۲۰ درصد مربوط به هر دو زوج و ۲۰ درصد نیز مربوط به علل ناشناخته است. البته باور عمومی، علل را بیشتر به زنان مرتبط می داند، در صورتیکه مردان نیز سهمی یکسان در میزان ناباروری دارند.


وی اشاره کرد: با عنایت به این که هم اکنون سن ازدواج و سن فرزندآوری بالا رفته و بحث ناباروری جدی تر شده است در نتیجه باید نسبت به تشخیص ناباروری و علل آن تسریع کرد که البته با یک آزمایش ساده آنالیز اسپرم( بررسی تعداد، شکل و حرکت اسپرم) می توان شاخصهای مردانه را بررسی کرد و در زنان نیز با آزمایش می توان عوامل را مورد ارزیابی قرار داد.

نقش موثر قاعدگی در اختلالات ناباروری
رازقندی یکی از شایع ترین علل منجر به بروز اختلالات ناباروری را اختلالات قاعدگی دانست و اظهار داشت: ایران در خاورمیانه واقع شده است و زنان این منطقه از جهان درگیر سندروم تخمدان پلی کیستیک(تخمدان تنبل) هستند، اختلالات تخمک گذاری بواسطه این سندروم ایجاد می شود و خیلی از بیماران بواسطه مبتلاشدن به این سندروم در باروری ناموفق هستند.
وی اختلالات لوله ای مانند انسداد لوله و اختلالات مربوط به رحم و نبود یک بستر مناسب برای لاله گزینی خوب و در نهایت سقط جنین را از دیگر علل ناباروری برشمرد و اضافه کرد: بعد از یافتن علل ناباروری، درمان به روش های دارویی، IUI یا IVF شروع می شود، البته گاهی باروری انجام می گیرد ولی به سرانجام مثبت و تولد یک نوزاد ختم نمی شود.

۲۰ تا ۳۵ سال، ایده آل ترین سن باروری
فلوشیپ ناباروری مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مرکزی، درباره ی راهکارهای جلوگیری از بروز مشکلات بعد از باروری و حفظ حاملگی بیان کرد: اگر خانمی سابقه ناباروری یا سقط جنین، زایمان زودرس یا مرگ داخل رحم داشته باشد باید حتما تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشد تا بتواند در نهایت حاملگی سالم و تولد نوزاد داشته باشد. یک خانم در دوران حاملگی بصورت میانگین ۴ تا ۶ مرتبه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کند، اما اگر وضعیت خاصی داشته باشد باید حتما مراجعات بیشتری داشته باشد یا داروی خاصی مصرف کند تا حفظ حاملگی صورت گیرد.
وی ایده آل ترین زمان حاملگی را سنین ۲۰ تا ۳۵ سال بیان کرد چونکه در این سنین ذخیره تخمدان زنان در وضعیت مطلوبی قرار دارد و اظهار داشت: پس از ۳۵ سال این ذخیره کمتر و شانس باروری کمتر می شود، البته به هر حال برای افزایش جمعیت می توان روی زنان سنین ۳۵ سال تا ۴۵ با احتیاط کامل حساب باز کرد. احتیاط از این جهت است که در این سنین احتمال بروز ناهنجاری در جنین و نوزاد وجود دارد.مسئله تعیین جنسیت؛ نیازمند فرهنگ سازی است
رازقندی یکی از باورها و رفتارهای نادرست تعدادی از زوج ها را حساسیت نسبت به جنسیت جنین دانست و اشاره کرد: متاسفانه این تاکیدات بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده شده است، هنوز برخی افراد بر پسر بودن فرزند خود تاکید دارند و باید برای کنترل این رفتارها که جامعه را رنج می دهد، فرهنگ سازی درستی صورت گیرد. اگر زوج ها درگیر ناباروری هستند، باید بحث تعیین جنسیت را فراموش کنند چونکه اگر بر جنسیت خاصی تاکید داشته باشند، شانس باروری کاهش پیدا می کند و باید این باور غلط که جامعه شهری و روستایی را در تمام کشور درگیر خود کرده است، از بین برود.

درمان ناباروری، درگیر کمبودهای دارویی
وی با اعلان اینکه علاوه بر این مباحث حاشیه ای مانند تعیین جنسیت که ناباروری را درگیر خود می کند، با مسئله کمبود دارویی نیز مواجه هستیم، اظهار داشت: در وضعیت فعلی دارویی وارد کشور نمی شود که فضای رقابتی و مقایسه ای بین داروی داخلی و خارجی ایجاد شود. این تجربه را داشته ام که اگر یک بیمار با داروی ایرانی جواب نمی گیرد، با داروی خارجی که با مشقت بسیار تهیه شده، نتیجه مثبت گرفته ایم. اگر بازار رقابتی و مقایسه ای بین داروی داخلی و خارجی وجود داشته باشد افزایش کیفیت داروی داخلی نیز رقم می خورد و می توانیم در امر درمان ناباروری موفق تر باشیم.

لزوم توجه به بحث فریز تخمک و اسپرم
رازقندی با تأکید بر این که هم اکنون باتوجه به کاهش تمایل به ازدواج و تاثیر شاخصهای محیطی بر باروری، امکان فریز تخمک وجود دارد و باید از این امکان برای آینده و فرزندآوری استفاده شود، افزود: علاوه بر این، گاهی افراد درگیر بیماریهای خاصی می شوند که پیشنهاد می شود حتما پیش از شروع درمان یا شیمی درمانی و رادیوتراپی حتما نسبت به فریز اسپرم یا تخمک اقدام نمایند تا امید به فرصت فرزند داشتن در آینده را از دست ندهند و این اتفاق اساسا به افزایش جمعیت کمک کننده خواهد بود.

تاثیر آلاینده ها در ناباروری دور از ذهن نیست
وی با اعلان اینکه اراک شهری صنعتی است و آلاینده های شیمیایی و صنعتی در این شهر بسیار است و این عوامل می تواند در افزایش ناباروری موثر باشند، هر چند که تایید تاثیر این علل نیازمند مطالعات و تحقیقات جدی و گسترده ای است، افزود: با عنایت به این که تاثیر آلاینده ها در ناباروری دور از ذهن نیست، سفارش می شود، اگر مردان در محیطی آلوده مشغول به کار هستند، برای یک بازه زمانی سه ماهه، شغل خودرا تغییر داده یا متوقف کنند تا کیفیت اسپرم ارتقا یابد تا بتوانیم روند باروری را در راه درست قرار دهیم ولی به هر حال برای تایید یا رد تاثیر آلاینده ها در این زمینه باید مطالعات گسترده ای صورت گیرد.

بهبود پذیرش جنین اهدایی در جامعه/جای کار بسیار است
این متخصص زنان و زایمان درباب جنین اهدایی و باور عمومی جامعه و زوجین در پذیرفتن آن اظهار داشت: اهدای جنین زمانی صورت می گیرد که مرد بصورت کامل عقیم بوده یا تعداد اسپرم صفر یا به شدت کم است و عموما پذیرش زوجین در چنین شرایطی آسان تر است، اما در بحث تخمک اهدایی، شرایط مرد مناسب بوده و در مقابل، کیفیت تخمک ها و تعداد آنها در خانم کم است ولی اغلب درباب اسپرم و تخمک اهدایی، با پذیرش بالایی از طرف زوجین مواجه نمی شویم، البته امروز پذیرش اهدای جنین یا تخمک نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است و مقاومت بالایی را شاهد نیستیم هرچند که هنوز برای رسیدن به شرایط مطلوب و فاصله گرفتن از باورهای گذشته فاصله بسیار است.
وی اشاره کرد: پیشرفت در عرصه درمان ناباروری در کشور بسیار رشد داشته است، اما هنوز جای کار بسیار زیاد است و حتی در بحث جنین شناسی عقب هستیم و می توانیم به جایگاه بهتری نائل شویم.1402/03/03
14:19:46
5.0 / 5
333
تگهای خبر: ایده آل , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان