رییس مركز ناباروری یزد خبر داد:

حفظ باروری در بیماران سرطانی امكان پذیر می شود

حفظ باروری در بیماران سرطانی امكان پذیر می شود به گزارش رژیم آسان رییس مركز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد حفظ باروری در افراد سرطانی را امكان پذیر و حتی در حال انجام می داند و اظهار می كند: اگر چه شیمی درمانی می تواند روی سلول های زایای افراد، اثراتی مخرب ایجاد كند ولی با اقداماتی مانند فریز كردن اسپرم و تخمك در چنین افرادی قبل از انجام شیمی درمانی می توان از احتمال عدم باروری آنها پس از شیمی درمانی پیشگیری كرد.


پروفسور «عباس افلاطونیان» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد امكان حفظ باروری افراد در شرایط كنونی رشد فزاینده انواع سرطان در جامعه، تصریح می كند: یكی از مهمترین وظایف مراكز تحقیقاتی درمانی ناباروری، حفظ باروری در افراد سرطانی است، حتی این امكان در بیمارانی كه هنوز ازدواج نكرده باشند هم وجود دارد.
به گفته وی، شیمی درمانی معمولاً روی سلول های زایای افراد، اثراتی مخرب دارد بنابراین در این افراد پیش از انجام شیمی درمانی می توان با فریز كردن اسپرم و تخمك، از عدم باروری پس از شیمی درمانی پیشگیری كرد.
این متخصص زنان و زایمان فلوشیپ ای. وی. اف و استاد دانشگاه علوم پزشكی یزد در این رابطه خاطرنشان می كند: فریز كردن اسپرم مردان كار بسیار ساده ای است زیرا هر مرد با یك انزال می تواند میلیون ها اسپرم از بدن خود خارج كند و نگهداری آنها كار سختی نیست چون كه اسپرم در طول مدت فریز، تخریب نمی گردد.
وی ادامه می دهد: البته حفظ باروری در زنان سرطانی در مقایسه با مردان، دشوار است چون كه زنان به صورت ماهیانه در زمان قاعدگی، یك تخمك رها می كنند كه این تخمك هم از بدن خارج نمی گردد و گرفتن تخمك از زنان سرطانی منوط به شرایط خاصی است.
افلاطونیان در این مورد می گوید: به همین منظور معمولاً با استفاده از داروهای محرك تلاش در آزادسازی بیش از یك تخمك می گردد كه بعد از خارج كردن آنها از رحم، برای فریز كردن اقدام می گردد.
وی به برخی شرایط خاص در این مورد كه این اقدام را نیازمند كسب مجوز والدین و پزشكی قانونی می كند هم اشاره می كند و از بهره گیری روشی جدیدتر در این رابطه با انجام لاپراسكوپی خبر می دهد و تصریح می كند: در این روش كه هم اكنون تنها در تهران انجام می شود، لایه كورتكس یعنی قشر تخمدان كه حاوی چندین تخمك است، به صورت نواری برداشته و فریز می گردد.
وی متذكر می شود: البته این روش هم دارای یك ضعف هست به نحوی كه متاسفانه در این روش فرد بیمار ممكن است قادر به بیهوشی نباشد بنابراین تنها برای یك سری افراد خاص استفاده می گردد.
پرفسور افلاطونیان در گفت وگو با ایسنا، لازمه تمام این اقدامات برای حفظ باروری را قرار نگرفتن بیمار سرطانی در مرحله حاد بیماری می داند و اظهار می كند: البته این امر نیازمند اجازه پزشك متخصص بعد از ارزیابی وضعیت بیمار است.
رییس مركز تحقیقاتی درمانی ناباروی یزد در انتها هم عنوان می كند: با این حال كه عدم آگاهی خیلی از بیماران از چنین امكانی غالباً سبب از دست رفتن زمان حفظ باروری آنها می شود، ولی در مركز درمانی یزد از موارد فریز شده اسپرم و تخمك بیمارانی نگهداری می گردد كه تابحال برای درمان و حاملگی رجوع نكرده اند.


 

1396/10/25
15:20:10
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: پزشك , درمان , بیمار , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان