همزمان با روز جهانی قلب تشریح شد

بیماری های قلبی علت ۴۲ درصد فوتی ها در کشور

بیماری های قلبی علت ۴۲ درصد فوتی ها در کشور به گزارش رژیم آسان، به مناسبت روز جهانی قلب، یک کارشناس مسئول بیماری های قلب و عروق اداره بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح عوامل خطر و نشانه های بروز بیماری های قلبی، از افزایش بروز این بیماری به دنبال همه گیری کرونا اطلاع داد.


دکتر طاهره سماوات در گفتگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی قلب در خصوص " با تمام قلب خود از قلب تان مراقبت کنید "، اظهار داشت: باید بتوان با همدلی همگانی بر بیماریهای قلبی و عروقی غلبه کرد و اگر همدلی نباشد امکان کنترل این بیماری شایع جهانی کاهش پیدا می کند. باید بتوان با اقدامی دست جمعی و ملی عوامل خطر مبتلا شدن به بیماریهای قلبی و عروقی را کم کرد. این عوامل خطر قابل تغییر هستند.
عوامل خطر بروز بیماریهای قلبی او با اشاره به این که دو دسته عامل خطر بروز بیماریهای قلبی و عروقی وجود دارد، اشاره کرد: دسته اول عواملی هستند که در دست ما نیست. این عوامل شامل ارث، جنسیت، سن و... است که تغییر ناپذیر هستند، اما برخی عوامل مانند سبک زندگی نادرست، تغذیه نامناسب، مصرف سیگار و الکل، استرس، کم تحرکی و... در دست ما است و می توانیم روی آن تأثیر بگذاریم و با تعدیل و اصلاح آنها بر روند بیماریهای قلبی و عروقی تأثیر بگذاریم.
انواع بیماریهای قلبی و عروقی وی با اعلان اینکه بیماریهای قلبی و عروقی بسیار وسیع هستند، اظهار داشت: بیماریهای مادرزادی، بیماریهای روماتیسمال قلب، برخی مشکلات قلبی که امکان دارد مبتلا شدن به برخی ویروس ها سبب نارسایی های قلبی شود که در دسته کاردیومیوپاتی ها قرار می گیرند که گاهی ارثی هستند، بیماریهای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک که جداره قلب را ضخیم می کنند، بیماریهای پریکارد که امکان دارد به دنبال مبتلا شدن به سل بروز یابد و سبب محدودیت عملکرد قلب شود، بیماریهای الکتروفیزیولوژی قلب که منجر به آریتمی های قلبی می شوند، بیماری هایی که در آن عضلات قلب گرفتار مشکل شوند، بیماریهای عروق قلب در عروق کوچک و بزرگ که سبب بروز سکته ها یا نارسایی های قلبی می شوند و.... همگی از انواع بیماریهای قلب و عروق هستند.
آیا بیماریهای قلبی ارثی است؟سماوات در رابطه با سهم وراثت در بروز بیماریهای قلبی و عروقی، بیان کرد: بیماریهای عروق کرونر قلب که به شکل زودرس در افراد درجه یک خانواده ظاهر می شود به شدت ارثی است. اگر مرد زیر ۵۵ سال و خانم زیر ۶۵ سال گرفتار بیماری عروق کرونر شده باشد و سکته قلبی کرده باشد یا ثابت شود که جداره عروق قلبش گرفتار رسوب چربی و کلسیم شده است، افراد نزدیک به این خانم و آقا و سایر اعضای نزدیک خانواده آنها باید حتما بررسی شوند تا گرفتار بیماری عروق کرونر زودرس نشوند. اقوام این خانم و آقا باید حتما شیوه زندگی خویش را اصلاح کرده تا سهم عوامل خطر بیرونی را کاهش دهند.
وی اضافه کرد: برای این دسته از بیماران که بیماری کرونری قلب زودرس دارند یک غربالگری در اداره ژنتیک وزارت بهداشت داریم که وقتی آنها را شناسایی کردیم حتما افراد درجه یک خانواده شان را برای اجرای پروتکلهای درمانی ارجاع می دهیم تا زیر چتر غربالگری قرار گیرند. بیماریهای قلب و عروق جنین در غربالگری های مادر آبستن مشخص نمی گردد. در بچه هایی که زودرس به دنیا می آیند احتمال مبتلا شدن به بیماری فشار خون بالا زیاد است و باید طی آموزش هایی که به مادر داده می شود این نکات هم به مادر گوشزد شود تا به تغذیه و سبک زندگی کودک توجه ویژه کند و از چاق شدن این کودک پیشگیری کند.
لزوم چکاپ های دوره ای فشارخون و قندخون کارشناس مسئول بیماریهای قلب و عروق اداره بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت در رابطه با برنامه های وزارت بهداشت برای مبتلایان به بیماریهای قلبی و عروقی، اظهار داشت: برنامه سلامت ما از شبکه های بهداشتی آغاز و تا مراکز جامع خدمات سلامت شهری ادامه دارد و در سامانه سیب فراخوان می دهیم تا افراد ۳۰ ساله و بالاتر را از نظر دیابت، فشارخون (در دو نوبت)، چربی خون (کلسترول، LDL، HDL و تری گلیسرید) و... بررسی نماییم. اگر نشانه های دیابت و فشار خون بالا وجود داشته باشد افراد زیر پوشش قرار می گیرند و به شکل دوره ای تحت بررسی قرار می گیرند.
او افزود: بعنوان مثال اگر کسی فشارخون بالا داشته باشد به پزشک مرکز ارجاع داده می شود و فشارخون بیمار بین سه تا ۷ بار گرفته می شود که اگر ثابت شود فشارخون بالا دارد، تحت مراقبت قرار می گیرد و هر ماه بررسی می شود و پس از ثابت شدن فشار خون هر سه ماه یکبار تحت بررسی قرار می گیرد. کسانی که گرفتار پیش فشارخون بالا هستند هر سال و کسانی که فشار خون طبیعی دارند هر سه تا پنج سال یکبار بررسی می شوند.
وی اضافه کرد: تمامی آزمایشاتی که دراین زمینه برای شناسایی بیماران به انجام می رسد در شبکه بهداشتی مجانی است. همینطور تحویل دارو به افرادی که گرفتار فشارخون بالا هستند در روستاها به شکل مجانی به انجام می رسد.
عدد «فشارخون» خویش را بدانیداو در رابطه با اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون بالا که در تابستان سال ۱۳۹۸ انجام شد، اشاره کرد: آن بسیج با هدف آگاه سازی شعار «عدد فشارخون خویش را بدانید» انجام شد. فشارخون بالا یک بیماری بدون علامت است و امکان دارد فرد سال ها با فشار خون بالا زندگی کند و اصلا متوجه بیماری خود نشود؛ ازاین رو کسانی که گرفتار علایم افزایش فشار خون می شوند، آن علایم نشان دهنده ایجاد مشکل در ارگان های حیاتی بدن است. مثلاً عروق مغز و چشم، کلیه ها، قلب و... درگیر می شود. بر این اساس به جهت اینکه بدانیم فشارخون بالا داریم یا نه، باید مبادرت به اندازه گیری فشارخون خود نماییم و راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا برای این بود که مردم را حساس نماییم که مبادرت به بررسی فشارخون خود کنند.
سماوات افزود: ما نمی توانیم تنها با یکبار اندازه گیری فشارخون تصمیم بگیریم که فرد مبتلا به فشارخون بالا است یا خیر؛ از طرفی اندازه گیری فشارخون بالا چندین شرط دارد. زمانی که فعالیت بدنی داشته باشید، فشارخون شما افزایش می یابد؛ مثلاً اگر فشارخون فردی که از مترو پیاده شده و پله ها را بالا آمده است و سریعا حرکت کرده است را بگیریم، عددی که دستگاه به ما نشان میدهد نمی تواند عدد واقعی فشارخون او باشد و قاعدتا بالاتر است و این طبیعی است که بعد از فعالیت بدنی فشارخون افزایش یابد؛ ازاین رو احتیاج به بررسی فشارخون در یک بازه زمانی مشخص با رعایت شرایط مشخص است که اعداد فشارخون اشتباه نباشد.
شرایط صحیح اندازه گیری فشارخونوی در رابطه با شرایط صحیح اندازه گیری فشارخون، اظهار داشت: فرد نباید از نیم ساعت پیش از گرفتن فشارخون غذا خورده باشد، قبل از گرفتن فشارخون فعالیت بدنی شدید نکرده باشد، مثانه اش کاملا خالی باشد و احساس اجابت مزاج نداشته باشد، سیگار نکشیده باشد و قهوه و چای نخورده باشد. اگر این پیش شرط ها را رعایت کرده باشد می تواند در یک اتاق آرام در شرایطی که دستش روی یک تکیه گاه باشد و پاهایش روی زمین باشد، فشار را اندازه گیری کرده و ثبت کند. این کار باید چندین نوبت صورت گیرد و اگر متوسط این فشارها ۱۴۰ روی ۹۰ و بالاتر بود این فرد احیانا فشارخون بالا دارد و باید به پزشک رجوع کند که تا بر مبنای شرایط، پزشک برایش دارو تجویز کند.
وی اضافه کرد: به کسانی که در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، فشارشان را گرفتیم و عدد بالا بود، اعلام کردیم که احتمال دارد گرفتار فشارخون بالا باشید و ازاین رو به مراکز بهداشتی رجوع کنید تا چندین بار دیگر فشار شما را اندازه گیری کنند که شرایط دقیق شما مشخص شود.
مروری بر آمار و ارقام بیماریهای قلبی و عروقی در کشوراو با اشاره به این که آخرین مطالعات طرح استپس جهت بررسی آمار و ارقام بروز بیماریهای قلبی و عروقی در سال ۱۳۹۹ انجام شده است، اشاره کرد: در این مطالعه مشخص شد که فشارخون بالا در افراد ۱۸ سال و بالاتر ۳۲ درصد، کلسترول خون بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۳۱ درصد، تری گلیسرید بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۳۹درصد، قندخون بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۱۴.۱۵ درصد، کم تحرکی در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۵۴.۳ درصد، مصرف دخانیات در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۱۴ درصد، اضافه وزن در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۳۸ درصد، چاقی در افراد ۱۸ سال و بالاتر ۲۵ درصد و مصرف میوه و سبزی کمتر از ۵ سهم در روز در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۹۴ درصد است. این درصدها حدودا در اغلب استانهای کشور یکسان است.
سهم ۴۲ درصدی بیماریهای قلبی در مرگ هاکارشناس مسئول بیماریهای قلب و عروق اداره بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با اعلان اینکه بیماریهای قلبی و عروقی ۴۲ درصد عامل مرگ و میر در کشور است، اظهار داشت: مرگ ومیرهای زیر ۷۰ سال بالایی هم داریم اما این روند در ایران خیلی هم با آنچه که در دنیا رخ می دهد، متفاوت نیست. اقوام مختلفی در کشور ما زندگی می کنند که نوع زندگی، کار، تحرک، تغذیه و استرس های متفاوتی دارند و ما باید دلایل مختلفی که سبب افزایش فشارخون بالا در اقوام مختلف می شود را بررسی نماییم تا روی عوامل خطر کار نماییم. مثلاً در یاسوج میزان مصرف نمک خیلی بالا بوده است که در این نقطه برنامه ریزی مرتبط انجام شده است. اما مبحث عوامل خطر در رابطه با بروز بیماریهای قلبی و عروقی چند وجهی است و تمام عوامل بر عهده وزارت بهداشت نیست و چند سازمان باید کمک کنند.
وی با اشاره به این که مردان بیشتر از زنان به بیماریهای قلبی مبتلا می شوند، اظهار داشت: هورمون محافظت کننده استروژن در خانم ها تا سن یائسگی می تواند عوامل خطر بروز بیماری قلبی را کم کند، اما بعد از آن مردان و زنان حدودا آمار یکسانی در زمینه بیماریهای قلبی و عروقی خواهند داشت.
ارتباط مستقیم آلودگی هوا و افزایش بروز بیماری قلبیاو در رابطه با آثار آلودگی هوا بر بروز بیماریهای قلبی و عروقی هم بیان کرد: آلودگی هوا در ایجاد بیماریهای عروق کرونر و آریتمی های خطرناک قلبی که منجر به مرگ های ناگهانی می شود موثر است. به سبب سرب موجود در آلودگی هوا، فشارخون بالا در افراد به وجود آمده و این عامل خطر است. ما معمولاً عادت داریم تا آن زمان که غول بیماری زا را به چشم نبینیم باور نکنیم و در مورد آلودگی هوا هم این مساله صادق است. در سایر کشورهایی که یک دفعه بحران آلودگی هوا بوجود آمد، مبحث آلاینده های کارخانه ای سهم عمده داشتند اما در ایران عموما مبحث آلودگی هوا توسط اتومبیل ها رخ می دهد. حتی روزهایی که به سبب آلودگی هوا تعطیل می نماییم می بینیم که تعداد ماشین های بیشتری در خیابان ها وجود دارد و نمی پذیریم که اینها سبب بروز انواع بیماریها می شود.
وی با تأکید بر این که آلودگی هوا هم یک مبحث چند وجهی است، اظهار داشت: برای کاهش آلودگی هوا نیازمند همکاری مردم و نهادهای مختلف درکنار یکدیگر هستیم. مثلاً ما احتیاج به توزیع مناسب جمعیت در کشور داریم. همه در کلانشهرها یا پایتخت جمع شده اند و همین عاملی برای افزایش آلودگی هوا در نقاطی خاص است. از طرف دیگر باید شبکه حمل و نقل کشور اصلاح گردد تا بتواند پاسخگوی نیاز تردد مردم باشد.
افزایش بروز بیماریهای قلبی در بهبودیافتگان کروناسماوات در رابطه با تأثیر مبتلا شدن به کرونا بر بروز بیماریهای قلبی و عروقی، توضیح داد: مبتلا شدن به بیماری کرونا، فشارخون افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و بسیاری از افرادی که فشارخون بالا هم نداشتند به واسطه مبتلا شدن به کرونا به فشارخون بالا مبتلا شدند. در واقع فشارخون برخی بالا رفت و برای کسانیکه فشارخون بالا داشتند، فشارخون شان تشدید شده و از کنترل خارج شد. از طرف دیگر مبتلا شدن به کرونا و یا تزریق برخی واکسن های کرونا بخصوص واکسن های فایزر و مدرنا سبب بروز کاردیومیوپاتی (تضعیف عضله قلب و به دنبال آن بروز نارسایی قلبی)، گرفتاری پریکارد ( اختلال در عملکرد لایه محافظ قلب)، ایجاد لخته خونی و آمبولی ریه می شد.
وی اضافه کرد: بروز لخته خون به سبب تغییراتی بود که در سیستم گردش خون رخ می داد. بعنوان مثال علاوه بر مبتلا شدن به بیماری، تزریق واکسن آسترازنکا در افراد زیر ۵۰ سال هم می توانست لخته خون و مرگ ناگهانی بوجود آورد. به صورت کلی عوارض مبتلا شدن به کرونا در نقاط مختلف بدن رخ می داد تا جایی که در بعضی نارسایی کلیوی هم رخ می داد و یکی از دلایل افزایش فشارخون هم گرفتاری کلیه بود.
نشانه های حمله قلبی را بهتر بشناسیماو درمورد نشانه های مبتلا شدن به بیماریهای قلبی و عروقی، اظهار داشت: بیماریهای مادرزادی قلب درصورت حاد بودن بمحض دنیا آمدن نوزاد مشخص می شوند اما برخی بیماریهای مادرزادی قلب و عروق امکان دارد تا زمان بلوغ و یا میانسالی هم مشخص نشود مانند سوراخ بین دو دهلیز قلب که مبتلایان به این مشکل امکان دارد در میانسالی با تنگی نفس به پزشک رجوع کنند. در مورد بیماریهای عروق کرونر که مهم ترین بیماریهای قلب و عروق هستند، فرد امکان دارد علامت های متفاوتی داشته باشد که یکی از آنها تنگی نفس بخصوص در هنگام راه رفتن است. مورد بعدی دردهای قفسه سینه است که غالبا در مرکز قفسه سینه احساس می شود البته امکان دارد در سمت چپ یا راست هم حس گردد. این دردها با فعالیت آغاز می شود و وقتی فرد استراحت می کند برطرف می شود. در صورتیکه این درد طول کشنده در ارتباط با قلب باشد و مثلاً حدود ۲۰ دقیقه زمان ببرد آنقدر شدید می باشد که حتما فرد را به بیمارستان می کشاند.
وی اضافه کرد: دردهای قفسه سینه درصورتی که در مرکز قفسه سینه رخ ندهد غالبا در شانه چپ و در موارد نادری در شانه راست احساس می شود که می تواند به بازو رسیده و در انگشت کوچک و انگشت حلقه هم حس گردد. درد حتی امکان دارد در تمام فک و آرواره تحتانی حس گردد. این درد امکان دارد با درد دندان اشتباه گرفته شود اما در صورتیکه درد در تمام فک تحتانی بروز کند باید به پزشک رجوع کنید. درد سر دل که با راه رفتن آغاز می شود و با استراحت بهبود می یابد هم برای معده نیست و باید حتما به پزشک رجوع کنید تا از نظر قلبی بررسی شوید. بروز مشکلات قلبی در افراد سالمند می تواند با توهم همراه باشد که اگر اطرافیان متوجه رفتار متفاوت سالمند شدند باید به پزشک رجوع کنند. سردرد شدید و ناگهانی هم می تواند نشانه افزایش فشارخون باشد که باید به دنبال آن فرد از نظر بیماری قلبی هم بررسی شود.
هنگام حمله قلبی چه کنیم؟کارشناس مسئول بیماریهای قلب و عروق اداره بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، اشاره کرد: افرادی که قبلا هم گرفتار این مشکلات و یا حمله قلبی شده باشند احیانا قرص های زیر زبانی در منزل دارند که باید بهره گیرند. البته حتما باید فشار خویش را اندازه بگیرند و بعد مبادرت به مصرف قرص زیرزبانی کنند. برای مصرف قرص زیر زبانی فشارخون نباید کمتر از ۱۰ باشد چونکه با مصرف قرص، فشارخون کاهش پیدا می کند و درصورتی که فرد سکته قلبی کرده باشد و قرص هم مصرف کند، وسعت سکته قلبی افزایش خواهد یافت. تا رسیدن اورژانس یا فراهم شدن شرایط برای بردن بیمار به بیمارستان، امکان سه بار استفاده از قرص زیر زبانی وجود دارد اما برای هر بار استفاده از قرص زیر زبانی باید فشارخون گرفته شود.
او اشاره کرد: در آن شرایط بیمار مجاز به مصرف خوراکی نیست و تنها می تواند مقدار اندکی آب برای مصرف قرص بنوشد. برخی افراد به دنبال بروز دردهای قلبی امکان دارد حالت تهوع داشته و یا استفراغ کنند که اگر به بیمار آب بدهیم امکان دارد مقداری از آن وارد ریه شده و آسپیره رخ دهد و ریه فرد هم درگیر شود. فرد با داشتن علایم فوق الذکر به هیچ عنوان نباید حرکت نماید. باید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند و در صورتیکه امکان تماس گرفتن با اورژانس برایشان وجود نداشت حتما از اطرافیان کمک بخواهند و بدون این که خودشان راه بروند با کمک اطرافیان سوار خودرو شده و به نزدیک ترین بیمارستان بروند. افرادی که به شکل ناگهانی گرفتار دردهای شدید می شوند به هیچ عنوان نباید راه بروند و یا از پله پایین و بالا بروند چونکه با تحرک فشار خون شان بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: گاهی جوان ترها از داروها یا موادی که برخلاف قانون است استفاده می نمایند. این مواد شامل ال اس دی، شیشه، کوکائین و... است که می تواند سبب بروز ایست قلبی و یا سکته مغزی شود. در مورد داروهای بدن سازی، برخی اسیدهای آمینه مصرف می کنند که این اسیدهای آمینه می تواند آریتمی قلبی خطرناک ایجاد کند؛ ازاین رو تاکید می نماییم کمتر از این داروها بهره گیرند و بیشتر تلاش کنند پروتئین های سالم مانند تخم مرغ و گوشت مصرف کنند.
او در رابطه با برنامه کنترل عوامل خطرزای بیماریهای قلبی در کارکنان دولت، بیان کرد: یکی از کارهای ما این بود که بیاییم و آموزش این عوامل خطر را در چارچوب آموزش ضمن خدمت بیاوریم که ۱۶ امتیاز برای این کار برای کارکنان دولت درنظر گرفته شد و کتابی آموزشی در این جهت تدوین شد و در اختیار کارمندان دولت قرار گرفت. این اقدام در آن مقطع مفید بود و مورد استقبال قرار گرفت. استراتژی ما این بود که سبک زندگی سالم را گسترش دهیم که این هم یکی از کارهای این شاخه بود.
کارشناس مسئول بیماریهای قلب و عروق اداره بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت در خاتمه با اشاره به نقش خود افراد در پیش گیری از بروز بیماریهای غیرواگیر بخصوص بیماریهای قلبی و عروقی، اظهار داشت: افراد باید نسبت سلامت خود حساس باشند چونکه نخستین کسی که سلامت ما را حفظ می نماید، خودمان هستیم. باید با استرس ها کنار بیاییم و مسائل را خیلی بزرگ نکنیم؛ چونکه استرس در وقوع بیماریهای در رابطه با قلب و عروق بخصوص فشارخون موثر است. استرس های مداوم سبب افزایش فشارخون و قندخون می شوند و این دو مهم ترین عوامل خطر بیماریهای قلبی و عروقی هستند.
منبع:

1401/07/08
13:09:06
5.0 / 5
130
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان