30 اردیبهشت ماه و آخرین خبرهای کرونایی استانها

30 اردیبهشت ماه و آخرین خبرهای کرونایی استانها داده های آماری از استان های مختلف کشور از آن حکایت می کند که تعداد مراجعین و بستری شدگان بیماران کووید ۱۹ کاسته شده و وضعیت کشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار دارد و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشورمان نزولی شده است.


به گزارش گروه اخبار استانها، هم اکنون تزریق دوز چهارم برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری زمینه ای یا ضعف سیستم ایمنی دارند با فاصله چهارماه از تزریق نوبت سوم صورت می گیرد و تزریق واکسن برای کودکان ۵ تا ۱۸ سال برای دو نوبت سفارش می شود.
به گفته مسئولان بهداشت و درمان، الان ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود واکسن کرونا وجود ندارد.
گستردگی و سرعت واکسیناسیون در بازه زمانی انجام شده و نوع واکسن های مورد استفاده، اجبار به رعایت پروتکلهای بهداشتی و درمانی همچون علل اصلی کنترل کرونا در کشور بوده که نتیجه آن کاهش قابل توجه مبتلا شدن و خصوصا میزان فوت شده است.
معاون درمان وزارت بهداشت ضمن اشاره به این مورد که پاندمی کووید-۱۹ آخر نیافته است و همواره امکان بروز سویه های جدید و تهدید های آتی وجود دارد گفته است که نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همینطور پدیدار شدن سویه جدید است به صورتی که واکسن های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی کافی نداشته باشند.
متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۹ بیمار کووید ۱۹، جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۱ هزار و ۲۶۲ نفر رسید.
به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از روز گذشته تا امروز ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و برپایه معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۲۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی که ۴۷ نفر از آنها در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور بستری شدند.
براساس این گزارش، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۵۸۲ نفر رسید که خوشبختانه تابحال هفت میلیون و ۳۰ هزار و ۳۵۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.
البته حالا ۷۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند. تابحال ۵۱ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۱۱۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
۶۴ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۲۹۲ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۱۱ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۲۱۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۵۲۱ دُز رسید.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در این استان برای پانزدهمین روز متوالی صفر است.
«علیرضا توقیری» اضافه کرد: آمار متوفیان کرونا در استان همدان از آغاز شیوع این ویروس تابحال سه هزار و ۳۳۹ نفر است.
وی عنوان کرد: همینطور با شناسایی ۳۸ بیمار بستری جدید مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا، شمار بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان به ۱۵۴ نفر رسید.
اکنون هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی قرار ندارد همینطور ۲۵۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۸۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام نمود: در ادامه روند نزولی شیوع ویروس کرونا، آمار مبتلایان بستری همزمان کووید.۱۹ در استان اردبیل طی شبانه روز گذشته به ۱۰ نفر کاهش پیدا کرد که پایین رقم ثبت شده طی ۲ سال قبل است.
دکتر علی محمدیان اردی اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان روزانه بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل هم بعد از دو سال به سه نفر کاهش پیدا کرد.
وی بیان نمود: با صفر شدن باردیگر فوت مبتلایان برای چهل و پنجمین روز در سالجاری، مجموع جان باختگان ۶ موج انتشار کرونا در استان اردبیل در مدت ۲۶ ماه گذشته در رقم ۲ هزار و ۸۰۲ نفر باقی ماند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان نمود: در ادامه روند کاهشی شیوع ویروس کرونا، شمار بستری مبتلایان بدحال کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان طی شبانه روز گذشته به ۶ نفر و تعداد افراد ترخیص شده بستری در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی استان هم به ۶ نفر رسید.
هم حالا شهرستان اردبیل، مشگین شهر، پارس آباد، گرمی و خلخال در وضعیت آبی و شهرستان های نیر، نمین، اصلاندوز، بیله سوار، کوثر و سرعین در وضعیت زرد انتشار کرونا قرار دارند.
بر اساس اعلام رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، ۲ بیمار مثبت بستری و سه نفر سرپایی در شبانه روز گذشته در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل سه نفر بیشتر است.
مهدی محمدی ضمن اشاره به این که در شبانه روز گذشته فوتی براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در استان نداشتیم، اظهار داشت: مجموع جان باختگان کرونا از آغاز شیوع این ویروس تابحال سه هزار و ۱۳۸ نفر است.
براساس رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۲۳ اردیبهشت ۱۱ شهرستان استان در وضعیت زرد و سه شهرستان دیگر در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتند.
کرمانشاه، دالاهو، روانسر، قصرشیرین، اسلام آبادغرب، گیلانغرب، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، هرسین، پاوه و صحنه در وضعیت زرد و شهرستان های جوانرود، کنگاور و سنقروکلیایی در وضعیت آبی قرار دارند.
بر اساس گزارش رسیده از کرج در استان البرز هم ۱۷ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان تحت مرقبت پزشکی قرار گرفتند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در این خصوص اظهار داشت که با تلاش مدافعان سلامت طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوت کرونایی در استان البرز ثبت نشده و شمارجانباختگان این بیماری طی ۱۳ روز گذشته تابحال بر روی عدد ۶ هزارو۸۳۳ نفر ثابت مانده است.
اکنون پنج شهرستان تابعه البرز آبی و ۲ شهرستان دیگر زرد کرونایی هستند.
بر اساس اعلام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، ۱۵ مبتلای جدید به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان هم به ۲۱۸ هزار و ۲۶۵ نفر رسیده است.
طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی به علت مبتلا شدن به کرونا در لرستان ثبت نشده و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۸۴۴ نفر است.
وی مریم کوشکی بیان نمود: الان ۵۸ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند.
در حال حاضر هیچ شهرستانی از لرستان در وضعیت قرمز یا نارنجی انتشار کرونا قرار ندارد، ازنا، بروجرد، پلدختر، چگنی، خرم آباد، دلفان، سلسله، کوهدشت و رومشکان در وضعیت زرد و شهرستان های الیگودرز و دورود در وضعیت آبی قرار دارد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۲۲ بیمار کووید۱۹ در مراکز درمانی استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند.
دکتر سید جواد پورنقی عنوان کرد: با ادامه روند کاهشی مبتلایان به کرونا در استان، چندمین روز بدون فوتی کرونا در اردیبهشت ماه سال جاری به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: با بستری ۲۲ مبتلای جدید در شبانه روز گذشته، هم اینک ۶۴ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.
کرونا تابحال چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و امیکرون جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.منبع:

1401/02/31
13:39:56
5.0 / 5
163
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان