دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشكی اعلام كرد

تشکیل کارگروه ویژه معیشت دانشجویان

تشکیل کارگروه ویژه معیشت دانشجویان به گزارش رژیم آسان به دنبال تجمع  گذشته دانشجویان دکتری تخصصی در مورد افزایش پرداختی و یکسان سازی حقوق دستیاران بالینی، دبیر شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت از تشکیل کارگروه معیشت دانشجویان و اعضای هیات علمی در معاونت آموزشی اطلاع داد و اظهار داشت: وضعیت معیشتی دانشجویان برای وزارت بهداشت بسیار مهم می باشد، اما مخالف مقایسه دانشجویان دکتری تخصصی با دستیاری هستیم چون که نوع کار و جنس فعالیتشان با هم متفاوت می باشد و افراد باید با عنایت به این که در چه سطح و شرایطی درحال فعالیت هستند، مطالبات خویش را مطرح کنند.


دکتر غلامرضا حسن زاده در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: دانشجویان دکتری تخصصی روز گذشته با تجمع مقابل وزارت بهداشت، درخواست داشتند که حقوق و مزایای آنها همانند دانشجویان دوره دستیاری بالینی افزایش پیدا کند. در این حوزه چند نکته را باید دقت کنیم یکی این که وضعیت معیشتی دانشجویان برای وزارت بهداشت بسیار مهم می باشد اما باید منابع مالی این درخواست ها تامین گردد و اعتبارات لازم موجود باشد تا بتوان تغییراتی در وضعیت معیشتی متقاضیان ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: برای دانشجویان دوره دستیاری هم از اعتبارات بیمارستان ها و درآمد اختصاصی بیمارستان ها بر مبنای نظر هیات امنای دانشگاه این اعتبار دیده شده است. اما معاونت آموزشی وزارت بهداشت نامه ای تنظیم و ارسال کرده است که ما با افزایش دریافتی و حقوق دانشجویان دکتری تخصصی موافق هستیم به شرطی که منابع مالی آن تامین گردد. ازاین رو ما با اصل قضیه افزایش دریافتی این دانشجویان موافقیم.
دبیر شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی یاد آورد شد: معتقدیم حتما باید به معیشت دانشجویان توجه کرد ولی باید ببینیم چطور می توان اعتبارات لازم را برای تأمین این مطالبات فراهم کرد؛ در این حوزه امکان دارد معاونت توسعه وزارت بهداشت منابعی را برای این امر تأمین کند.
حسن زاده تصریح کرد: در شرایط شیوع کووید- ۱۹ نوع کاری که دستیاران بالینی انجام می دادند و همینطور میزان در خطر بودن آنها و شرایط ریسکشان بسیار بالاتر از رشته های دکتری تخصصی ما بود؛ ازاین رو دانشجویان نباید مدام خودشان را با دستیاران بالینی مدام مقایسه کنند. این یک بحث مهمی است که افراد باید بدانند در چه سطح و شرایطی کار می کنند. چون که عده ای از دانشجویان دکتری تخصصی که در دوره کرونا در منزل خود حضور داشتند و کلاس های آموزشی و امتحانات خویش را به صورت مجازی گذرانده است. این گروه نباید با دستیار بالینی عفونی یا داخلی که مدام با بیماران کرونایی سروکار داشته و از جان خود مایه گذاشته اند، مقایسه شوند. این مقایسه منطقی نیست هر چند ما در علوم پایه هم رشته هایی نظیر ویروس شناسی و ایمونولوژی داشتیم که دانشجویان این رشته ها هم در دوران کرونا در صحنه حضور داشتند و باید آنها هم دیده شوند. اما نباید بگوییم چون برای دانشجویان دستیاری مزایایی در نظر گرفته شده است باید برای همه دانشجویان هم این موارد را تخصیص بدهیم
وی اضافه کرد: ما با اصل قضیه افزایش دریافتی دانشجویان دکتری تخصصی موافق هستیم ولی با مقایسه ای که صورت میگیرد مخالفیم. چون که نوع کار و میزان اثربخشی آنها در سیستم متفاوت هست.
به گفته حسن زاده، کاری که باید صورت گیرد این است که باید بر مبنای میزان اثر بخشی فعالیت افراد در سیستم های بهداشتی، آموزشی و پژوهشی باید کارانه و دریافتی مشخصی برای دانشجویان در نظر گرفته شود که ما در برنامه جامع بهره وری که در معاونت آموزشی داریم، تیمی جهت بررسی معیشت دانشجویان و اعضای هیات علمی تشکیل داده ایم و امیدواریم این کارگروه ها بتوانند راهکارهای منطقی و مناسبی پیدا کنند.
دبیر شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی اظهار داشت: کارگروه فوق یک کارگروه مأموریت ویژه است که باید در عرض ۳ تا ۴ ماه برنامه عملیاتی خویش را اعلام نماید. من فکر میکنم برای آخر سال بتوانیم برنامه ای برای بهبود معیشت داشته باشیم امیدوارم بتوانیم منابع مالی آنرا تأمین نماییم.
حسن زاده اضافه کرد: درست نیست که بخواهیم روشی نظیر تجمع را برای بیان مطالبات انتخاب نماییم تا حقوق و امتیازی دریافت نماییم. این روش درستی نیست چون که وزارت بهداشت هم با کمک به دانشجویان در همه سطوح موافق است ولی باید راهکاری پیدا نماییم که منطقی باشد.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، روز گذشته برخی از دانشجویان دکتری تخصصی علوم پزشکی با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی وزارت بهداشت ضمن اعتراض به وضعیت معیشتی خود خواهان یکسان سازی دریافتی با دانشجویان دستیاری بالینی شدند.
در تجمع دیگری هم که روز گذشته مقابل دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد، مواردی نظیر وضعیت معیشتی، یکسان سازی حقوق دستیاران بالینی و دستیاران تخصصی (PHD) در آخرین جلسه با دانشجویان همچون مطالبات دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود.

منبع:

1400/10/28
16:11:31
5.0 / 5
402
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , شیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان