آخرین وضعیت رعایت پروتكل های بهداشتی در كشور؛

وضعیت نامطلوب پروتکلهای ضدکرونا در مدارس

وضعیت نامطلوب پروتکلهای ضدکرونا در مدارس همزمان با بازگشایی مدارس، میانگین درصد رعایت شیوه نامه های بهداشتی ۴۷.۸۳ درصد و درصد استفاده ازماسک بیشتر از ۴۹ درصد ارزیابی شده است؛ اعدادی که برای جلوگیری از بروز موج ششم کرونا چندان کافی به نظر نمی آیند.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، باوجود تاکیدهای مکرر کارشناسان حوزه سلامت، در خصوص ضرورت همراهی واکسیناسیون سریع ضد کووید۱۹ و رعایت بالای پروتکلهای بهداشتی برای جلوگیری از بروز پیک ششم کرونا، اما هم اکنون بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور ۴۷.۸۳ درصد است.

روند رعایت پروتکلهای بهداشتی را تا روز سوم آذر ماه ۱۴۰۰ می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۴۷.۸۳ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی را با ۶۱.۳۲ درصد در آذربایجان غربی و پایین ترین میزان آنرا با ۴۰.۸۴ درصد در بوشهر مشاهده می نماییم.
میانگین میزان رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استانهای کشور طی این مدت، ۵۲.۴۷ درصد بوده است. در این شاخص هم بیشترین میزان رعایت در ارتباط با استان آذربایجان غربی با ۷۳.۶۲ درصد رعایت است و پایین ترین میزان رعایت هم در ارتباط با استان بوشهر با ۴۲.۶۸ درصد است.
همینطور میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان ماه تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، ۵۰.۶۰ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در این شاخص در ارتباط با استان آذربایجان غربی با ۷۷.۵۲ درصد بوده و پایین ترین میزان رعایت هم در ارتباط با استان بوشهر با ۴۲.۳۳ درصد رعایت بوده است.
میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استانهای کشور هم در این زمان، ۴۹.۸۹ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی با ۸۳.۴۶ درصد در ارتباط با استان هرمزگان و پایین ترین میزان استفاده از ماسک در ارتباط با استان قزوین با ۴۱.۷۸ درصد است.
میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله گذاری در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، ۴۷.۸۳ درصد بوده است که استان آذربایجان غربی با ۷۰.۴۰ درصد بیشترین میزان رعایت و بوشهر با ۴۰.۸۴ درصد پایین ترین میزان رعایت را داشته اند.در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر مبنای اقدامات ناشی از تشدید بازرسی ها از تاریخ ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۲۴۰۹۱۹ مورد بازرسی انجام شده است.همچنین طی این مدت تعداد ۳۴۶۲۸ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده اند و ۱۲۴۸ مورد از این مراکز هم پلمب شده اند.باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت ها و خواروبارفروشی ها، نانوایی ها و رستوران ها، رتبه های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در بین اماکن عمومی از تاریخ ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه به خود اختصاص داده اند و پس از آن فروشگاه های زنجیره ای، ادارات و سازمان ها، بانک ها، مطب ها، اماکن متبرکه و مساجد، پیشخوان و پلیس +۱۰، تالارهای پذیرایی، مراکز ورزشی، داروخانه ها، آرامستان ها، پاساژها و پایانه های مسافربری درون شهری قرار دارند.در حوزه صنایع هم به ترتیب کارگاه ها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولید، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت ۲۶ آبان ماه تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده اند.


وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس
در عین حال بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، گزارش رعایت پروتکلهای بهداشتی در بازگشایی مدارس از یکم تا پنجم آذر ماه به شرح زیر است:

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ بر مبنای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام شد.

باید توجه کرد که تعداد کل مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ بالغ بر ۱۳۵۸۵۶ مدرسه بوده و تعداد ساختمان مدارس ۱۰۷۱۷۱ است.

تعداد کل مدارس ابتدایی ۶۱۳۴۶ مدرسه، تعداد کل مدارس دوره اول متوسطه ۲۳۰۷۹ مدرسه، تعداد کل مدارس دوره دوم متوسطه ۲۱۱۸۶ مدرسه، تعداد کل مدارس استثنایی ۱۵۶۰ مدرسه، تعداد کل مدارس پیش دبستانی ۲۱۷۰۲ مدرسه، تعداد کل هنرستان ۵۹۹۶ مدرسه و تعداد کل مجتمع هنرستانی ۹۸۷مدرسه است.
۶۱۳۷ بازرسی بهداشتی از مدارس
بر این اساس تعداد بازرسی انجام شده از آغاز آذرماه تا پنجم آذر سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۶۱۳۷ مدرسه بوده است.

در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، چالش های مهم و پر خطر در بعضی از مدارس شامل موارد زیر است:

_ متناسب نبودن فضای کلاس ها با تعداد دانش آموزان (پذیرش بیش از اندازه ظرفیت کلاس)

_ عدم رعایت فاصله گذاری مناسب بین دانش آموزان

_ عدم رعایت چیدمان صندلی بر مبنای فاصله تعریف شده در پروتکلهای بهداشتی ابلاغ شده

_ عدم رعایت استفاده از ماسک در میان دانش آموزان و شاغلین.

در عین حال چالش های مهم و پرخطر در بعضی مدارس هم اعلام شده است که شامل:

_ فراهم نبودن شرایط مناسب برای تهویه وجریان هوا در کلاس ها به علت تجمع بیش حد ظرفیت دانش آموزان و فضای فیزیکی ناکافی

_تجمع والدین در مقابل ورودی و خروجی مقابل مدارس.
پنجاهمین گزارش ناجا درباره کاهش انتقال کرونا از راه مدیریت هوشمند
در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، اقدامات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا با مدیریت هوشمند تجمعات و محدودسازی ترددها انجام شد.

باید توجه کرد که طبق پنجاهمین گزارش ناجا، بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در هفته گذشته وضعیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فرودگاه ها ۸۱ درصد، در قطارهای مسافربری بین استانی ۷۳ درصد، در مترو ۳۰ درصد و در اتوبوس ها ۵۵ درصد بوده است.
همینطور وضعیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در هفته گذشته در حوزه اصناف به این صورت بوده است؛ میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراکز خرید و مجتمع های تجاری اصلی ۶۳ درصد، در صنوف متفرقه درون شهری ۶۱ درصد و در صنوف متفرقه برون شهری ۵۶ درصد بوده است.همچنین در هفته گذشته، از ۴۴۰۶۵ مورد صنف بازدید شده که ۲۰۷۷۳ صنف تذکر دریافت کرده، ۳۹۹۸ صنف صورتجلسه شده و ۶۵۵ مورد پلمپ شده اند.

باید توجه کرد که ۷۲ درصد از پلمب ها و صورت جلسه انجام شده، در ارتباط با شش استان اصفهان با ۲۹ درصد، تهران با ۱۴ درصد، قزوین با ۹ درصد، فارس و لرستان با هفت درصد و کردستان با پنج درصد بوده اند.منبع:

1400/09/07
13:15:26
5.0 / 5
268
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان