درمان سرطان و زوال عقل با کمک ژن درمانی جدید

درمان سرطان و زوال عقل با کمک ژن درمانی جدید رژیم آسان: خراسان رضوی مسیر جدید ژن درمانی می تواند ما را در مقابل سرطان و زوال عقل محافظت کند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه شفیلد انگلستان، یک روش ژن درمانی جدید کشف کرده اند که مکانیسم نظارتی مهمی را برای حفظ سلامت ژنوم ما آشکار کرده است. این مسیر می تواند از ما در مقابل بیماریهای جدی محدودکننده زندگی مانند سرطان و زوال عقل محافظت کند.
هم اکنون، سرطان و تخریب عصبی دو چالش عمده سلامتی هستند که بر افراد تاثیر می گذارند و دو روی یک سکه را تشکیل می دهند؛ یکی ناشی از تکثیر بی رویه سلولی به سبب لطمه ژنوم و دیگری ناشی از لطمه بیش از اندازه ژنوم و مرگ سلولی است. این مسیر جدید بر هر دو تاثیر می گذارد و فرصت های درمانی جدیدی را برای مساعدت با مبارزه با بیماریها ارائه می دهد.
یافته های یک تحقیق نشان داد، وقتی سلول های بدن ما دی ان ای (DNA) را برای ساخت پروتئین بازخوانی می کند، اغلب اشتباهاتی انجام می دهند که می تواند به ژنوم ما لطمه برساند و موجب بیماری هایی مانند سرطان و زوال عقل شود.
دانشمندان با بررسی چگونگی رفع لطمه در دی ان ای برای سالم ماندن به مزایای سه پروتئین که بصورت گروهی با هم کار می کنند، پی بردند. این سه پروتئین که USP۱۱ KEAP۱ و SETX نامیده می شوند، دستورالعمل هایی را از مربی خود دریافت می کنند تا عملکرد خودرا در فضا و زمان با هماهنگی قابل توجه جهت حفظ سلامت DNA ما هدایت کنند.


دانشمندان می توانند با درک این که چگونه سلول ها در مقابل این اشتباهات از خود محافظت و در نتیجه از بیماریها پیشگیری می کنند، رفتار این پروتئین ها را برای ارتقاء سلامت و تندرستی افراد تغییر دهند.
یافته های این تحقیق دانشمندان را قادر می سازد تا آزمایش های تشخیصی و داروهایی را برای هدف قرار دادن یک یا چند پروتئین در راه تشخیص و درمان سریع انواع خاصی از سرطان و بیماریهای عصبی ایجاد کنند.
انتظار می رود که توسعه داروهای جدید برای تنظیم سطح یک یا چند نوع از این پروتئین ها، درمان های جدیدی برای سرطان و زوال عقل عرضه نماید.
پروفسور شریف الخمیسی، بنیان گذار و معاون موسسه عمر سالم و استاد دانشکده علوم زیستی و موسسه علوم اعصاب در دانشگاه شفیلد می گوید: این یافته ها مهم و قابل توجه هستند، برای اینکه حالا در مرحله ای هستیم که می توانیم داروهایی را برای کنترل این تغییر بسازیم که در کشتن سلول ها مفید خواهد بود، این همان کاری است که هنگام درمان افراد مسن مبتلا به سرطان انجام می دهیم. کاربرد دیگر آن کاهش سطح لطمه ژنوم خواهد بود که می تواند برای سایر اختلالات در رابطه با پیری مانند زوال عقل مفید باشد.
نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1400/06/25
15:21:12
5.0 / 5
176
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان