تشدید نگرانی از وخامت بیشتر وضعیت كرونایی مازندران

تشدید نگرانی از وخامت بیشتر وضعیت كرونایی مازندران به گزارش رژیم آسان آمار بستری بیماران کرونایی در مازندران امروز جمعه در حالی از مرز یکهزار و ۵۰۰ نفر گذشته است که روند بستری روزانه همچنان رو به افزایش است و نشانه ای از ورود استان به پیک موج پنجم مشاهده نمی گردد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، طی ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۳۱۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جدید در بیمارستان های استان بستری شدند که بیشترین رقم از آغاز شیوع ویروس کرونا هندی تابحال است.
بر اساس این گزارش، هم اکنون یکهزار و ۵۰۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۲۴۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.
گزارش جدید این دو دانشگاه همینطور نشان میدهد که همچنان آمار روزانه بیماران جدید کرونایی که در بیمارستان ها بستری می شوند بیشتر از تعداد ترخیصی ها است، در صورتیکه نقطه پیک زمانی فرا می رسد که آمار بستری های روزانه و ترخیصی ها دستکم برای چند روز برابر شود و از آن پس هم سیر نزولی بستری روزانه آغاز گردد.
گزارش امروز دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می دهد، در صورتیکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شده اند، در طول این مدت آمار ترخیصی ها ۲۸۰ نفر بود. به عبارتی فاصله میان آمار بیماران جدید و ترخیصی طی این مدت حدود ۴۰ نفر است که معنای آن اشغال ۴۰ تخت جدید توسط بیماران کرونایی است.
جمع بندی گزارش های رسمی انتشار یافته طی هفته جاری هم نشان میدهد که وضعیت کرونایی مازندران در طول این مدت همواره رو به وخامت بوده است و احیانا در ایام آینده وخیم تر خواهد شد.
طبق این جمع بندی، از شنبه ۱۹ تیر ماه جاری تا امروز جمعه در مجموع ۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان جان باخته اند. در طول این مدت حدود ۴۰ درصد به بیماران بدحالی که در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند اضافه شده و آمار این بیماران از ۱۷۷ نفر در روز شنبه به ۲۴۵ نفر در روز جمعه بالا رفته است.
همچنین طی این هفت روز در مجموع یکهزار و ۹۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ وارد بیمارستان های مازندران شدند در صورتیکه در مقابل یکهزار و ۴۹۳ بیمار بعد از بهبودی نسبی ترخیص شدند تا دوره درمانشان را در منزل پیگیری کنند. این تفاوت آماری به معنای اشغال ۴۹۳ تخت بیشتر توسط بیماران کرونایی تنها در طول هفت روز است.
بررسی آمارهای دیگر هم نشانگر وخامت روز افزون وضعیت کرونایی مازندران است. مثلاً در صورتیکه در روز شنبه این هفته آمار بیماران جدید کووید ۱۹ شناسایی شده در استان تنها ۱۵۶ نفر بود امروز جمعه به ۳۱۸ نفر رسید که افزایش بیشتر از ۱۰۰ در صدی را نشان میدهد. آمار بیماران بستری هم روز شنبه یکهزار و ۴۷ نفر بود، روز جمعه به یکهزار و ۵۰۵ نفر افزایش یافت.
کارشناسان بهداشت و درمان علت سرعت بالای اشغال تخت های بیمارستانی و تغییر رنگ سریع مناطق مختلف به قرمز را ناشی از قدرت سرایت بالای کرونای هندی یا دلتا می دانند.
کرونای هندی یا سویه دلتا از اول تیر ماه وارد مازندران شد، به خاطر سرعت بالای مبتلاسازی شهروندان و چرخش در مناطق مختلف استان، در کمتر از یک هفته یعنی هشتم تیر ماه رنگ قرمز کرونایی را به این استان برگرداند.
کرونای دلتا که کارشناسان بهداشتی سرعت آنرا بیشتر از نوع انگلیسی می دانند، طی سه هفته آمار مناطق قرمز کرونایی مازندران را از یک منطقه به ۱۵ شهرستان افزایش داده است.

هفته پراسترس در انتظار مازندران
معاون درمان علوم پزشکی مازندران با تایید اینکه کرونای هندی وضعیت استان را بیشتر از نوع انگلیسی و دیگر انواع تحت تأثیر قرار داده است، به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان هم اکنون در شیب رسیدن به قله موج پنجم قرار دارد.
دکتر تورج اسدی اضافه کرد: هنوز به قله پیک پنجم نرسیده ایم و هفته های آتی تا رسیدن به پیک، مازندران روزهای سخت کرونایی را در پیش رو دارد.
وی توضیح داد: طی دو هفته اخیر با افزایش روند مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، مازندران به صورت جدی وارد موج پنجم کرونا شد و الان هم در راه صعودی نمودار کرونایی قرار دارد.
دکتر اسدی با اعلان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸ کرونایی جدید در بیمارستان های استان پذیرش شدند، همینطور از افزایش مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی استان اطلاع داد و اظهار داشت: میزان بیماران سرپایی که روزانه به کلینیک رجوع می کنند هم به حدود چهار هزار نفر رسیده است که عدد بسیار بالایی است و این نشان میدهد که طی روزهای آینده همچنان به بیماران بستری ما در بیمارستان ها اضافه خواهد شد و که این وضعیت می تواند شرایط کرونایی استان را سخت کند.
آمل همچنان در بالای جدول کرونا
دکتر اسدی بیشترین آمار رجوع بیماران بستری را متعلق به شهرستان آمل دانست اظهار داشت: متاسفانه درصد بالایی از بیماران استان متعلق به شهرستان آمل است و در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر پنجشنبه نزدیک یکهزار بیمار سرپایی به مراکز درمانی این شهرستان رجوع کردند که حدود یک چهارم آمار کل استان بود.

وی وضعیت شیوع ویروس کرونا در آمل را نگران کننده توصیف کرد و اضافه کرد: متاسفانه در این شهرستان میزان رعایت مردم در پروتکلهای بهداشتی هم بشدت پایین آمده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران رفت و آمدهای خانوادگی را یکی از مهم ترین علل شیوع ویروس کرونا در استان بخصوص در آمل عنوان نمود و اظهار داشت: رفت آمدها و جمع های خانوادگی به گسترش ویروس کرونا دامن می زند و در استان و شهرستان ها کار را برای کادر درمان و کنترل بیماری سخت کرده است.
وی با اعلان اینکه مازندران دارای تعداد تخت محدود است، اظهار داشت: تعداد تخت ما در استان یک ظرفیت محدودی است که غیر از بیماران کرونایی باید به سایر بیماران هم خدمت رسانی کند.
اسدی گفت: در مجموع در بیمارستان های دولتی و خصوصی استان بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ تخت وجو دارد که سه هزار و ۵۰۰ تخت بخش دولتی و بقیه در ارتباط با بخش خصوصی است.
وی خدمت رسانی به بیماران غیر کرونایی را یکی از علت های محدود شدن تخت ها عنوان نمود و اضافه کرد: به سبب خدمات رسانی به بیماران غیر کرونایی محدودیت در تعداد تخت به وجود می آید که ما هم اکنون بر حسب افزایش بیمار درحال تجهیز بیمارستان های استان باتوجه به امکانات و شرایط هستیم.
دکتراسدی راه کنترل شیوع ویروس کرونا تا قبل از تکمیل واکسیناسیون را رعایت پروتکلهای بهداشتی دانست و اظهار داشت: اگر پروتکل ها توسط مردم رعایت نشود افزایش تعداد تخت تاثیری نخواهد داشت.
وی اشاره کرد: کادر درمان استان ۱۶ ماه در گیر مبارزه با ویروس کرونا هستند و الان هم به خاطر خستگی این چند ماه و گرمای شدید و استفاده از لباس های مخصوص و ماسک، تحت فشار قرار دارند و خدمت رسانی برایشان دشوار می باشد.1400/04/26
09:14:56
5.0 / 5
242
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان