مقصر تغییر رنگ كرونایی رامسر كیست؟

مقصر تغییر رنگ كرونایی رامسر كیست؟ به گزارش رژیم آسان شهرستان رامسر در حالی پنجشنبه گذشته وضعیت قرمز کرونایی را پشت سر گذاشت و با حالت شکننده رنگ نارنجی به خود گرفت که مردم و مسؤلان هرکدام روایت و باورهای متفاوتی از مقصر اصلی تغییر پیاپی وضعیت کرونایی شهرستان دارند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، وضعیت کرونایی شهرستان رامسر شامگاه پنجشنبه هفته گذشته توسط اپلیکیشن ماسک که مرجع وضعیت کرونایی شهرستان ها از جانب وزارت بهداشت شمرده می شود، نارنجی تشخیص داده شد و به دنبال آن هم روز جمعه، ستاد مقابله با کرونای شهرستان رامسر بعد از حدود هفت روز اعمال محدودیت های وضعیت قرمز، وضعیت نارنجی اما شکننده این شهرستان را تایید نمود و شرایطی امیدبخش و در عین حال حداقلی، برای مردم بخصوص کسب و کارهای گروه شغلی ۲ که بوجود اورد که تا پیش از این دست کم یک هفته در بین زیر سایه وضعیت قرمز به تعطیلی کامل رفتند.
اما وضعیت نارنجی رامسر هم همانطور که در این زمان تجربه شد همواره بر مدار ناپایدار و پرخطر قرار دارد، به صورتی که کارشناسان معتقدند هر روز از وضعیت کرونا و شرایط حاکم بر آن با روز دیگر متفاوت می باشد و تنها راه قطع زنجیره انتقال کرونا، پرهیز از تجمع و رعایت پرتکل های بهداشتی است.
در این میان بررسی افت و خیز بیماری در رامسر نشان میدهد این شهرستان اغلب در وضعیت قرمز کرونا قرار داشت. برای مثال رامسری ها در جریان اعمال محدودیت های ابتدایی کرونایی که از ۲۰ آبان ماه ( قبل از طرح جامع) شروع شد روزهای نارنجی را سپری می کردند، اما در حالیکه امید داشتند با اعمال محدودیت ها به سمت زرد شدن حرکت کنند، به ناگهان با افزایش تعداد بستری ها، با وضعیت قرمز کرونایی مواجه گشتند. در ادامه هم به رغم هشدارها وضعیت شکننده نارنجی این شهرستان بعد از یک هفته از آغاز طرح جامع محدودیتها به رنگ قرمز کرونایی درآمد.
بر اساس اعلام مسئولین بهداشت و درمان رامسر، از زمان شیوع ویروس کرونا تا هفته گذشته که آخرین وضعیت مبتلایان به بیماری تشریح شد، دو هزار ۱۷۱ بیمار مبتلا به کوید ۱۹ در بیمارستان این شهر مورد پذیرش قرار گرفتند، که از این تعداد یک هزار ۹۴۱ نفر از آنها با بهبودی نسبی ترخیص شدند، حالا اگر کمی به جلوتر از تاریخ گفته شده بیاییم و آمار مبتلایان را آغاز اعمال محدودیت های در ۲۰ آبان را بررسی نماییم، این شهرستان با حدود ۲۵ بیمار مبتلا به کوید ۱۹ در وضعیت نارنجی قرار داشت، این امار تا روز ۲۸ ابان بدون تغییر با تعداد ۲۵ نفر ثابت ماند و ۲ اذر ماه هم تعداد بستری ها با یک اختلاف به ۲۴ نفر رسید، اما شیب ملایم افزایش و کاهش بستریهای کووید ۱۹ بیمارستان رامسر چندان پایدار نبود، چونکه به ناگهان ۲۰ اذر با افزایش تعداد مبتلایان به ۳۸ نفر رسید، این شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت،
این روند شکننده ادامه داشت تا اینکه در نهایت هفته گذشته با ثبت ۳۵ بستری و همچنین ۱۲ فوتی طی هشت روز، این شهرستان برای دومین بار وضعیت قرمز کرونایی را تجربه کرد، که طبق گفته مسؤلان، کانون شیوع این ویروس با بیشترین فراوانی نسبت به تعداد بستری ها از مناطق کتالم و بخش دالیخانی از توابع شهرستان رامسر بوده است و در آخرین ارزیابی بدون اعلام تعداد بستری های بیمارستان امام سجاد (ع ) این شهر در وضعیت نارنجی اما شکننده قرار گرفته است.
مسئولان شهرستان هم هر بار که زنگ تغییر وضعیت کرونایی رامسر به صدا درآمد، ابتدا دورهمی های خانوادگی و سپس عدم رعایت پرتکل های بهداشتی از جانب مشاغل گروه یک را متهم ردیف اول گسترش زنجیره انتقال کرونا و بازگشت به وضعیت قرمز اعلام کردند، اما با این وجود ساعتهای اولیه اعلام وضعیت نارنجی واکنش مردم این شهرستان هم حاکی از آنست که آنان نقش عوامل دیگری را در بروز این وضعیت دخیل می بینند.
از همین رو عده ای از شهروندان رامسری در فضایی مجازی همزمان با شنیدن اعلام وضعیت جدید نارنجی، رسانه ای شدن این خبر را عاملی برای عادی انگاری مردم دانستند و بر این باورند در مدتی کوتاه بار دیگر به وضعیت قرمز باز خواهند گشت. عده دیگر هم همچنان معتقد هستند حضور مسافران غیربومی در شهر و روستا، بیماران غیربومی و مراودات با استان گیلان عامل این تغییر وضعیت های پیاپی و پرخطر در رامسر است.
یک شهروند رامسری در واکنش به وضعیت نارنجی شهرستان رامسر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که متاسفانه اغلب مشاغل رعایت نمی کنند، باید از تمام نیروها در تمام ادارات برای نظارت برمشاغل استفاده می شد تا در سایه نظارت همه به محدودیت های کرونایی تمکین کنند، نه اینکه در فروشگاه های موادغذایی، نانوایی ها و سایر مشاغل شاهد عدم رعایت پروتکل ها باشیم، و در مقابل ما که ۱۱ ماه این پروتکل ها را رعایت کردیم چوب عادی انگاری و بی مسئولیتی این افراد و اصناف را بخوریم.
یکی از کاربران اینستاگرامی رامسری در صفحه مجازی خود "این تغییر وضعیت نارنجی را مقدمه ای برای عادی نشان دادن وضعیت و برگزاری آئین تجمعی و ملی دانست" و کاربر دیگر هم گفت "با این تعداد مسافر اصفهانی و تهرانی که الان در شهر هستند و آلودگی را به این شهر می آورند هفته بعد باردیگر قرمز هستیم"
در این میان اما گروه شغلی سطح ۲ که تیر تعطیلی وضعیت قرمز کرونایی هر بار کسب و کار انها را نشانه می گیرد هم بیشترین انتقاد را نسبت به اعمال محدودیت های کرونایی دارند و آنرا ناعادلانه می دانند. از سوی دیگر هم به استناد صحبت های مسؤلان عدم رعایت گروه شغلی سطح یک را عامل انتشار کرونا در شهرستان می دانند و معتقدند عدم رعایت انان سبب می شود کسب و کار گروه های دیگر اسیب ببیند، در صورتی که اصناف گروه نخست به فعالیت خود ادامه می دهند.
همچنین به استناد آمار هم بیشتر از ۸۰ درصد از اصناف این شهر گردشگرپذیر شامل گروه شغلی یک است که در هر وضعیت کرونایی به سبب آنکه تجمع انسانی در انجا بالا است و برای تمکین به پروتکل های کرونایی، به برخورد های سلبی تهدید می شوند، اما در عین مدل مدل رفتاری بعضی از این مشاغل و نه همه انها گویای ان است که خویش را در حاشیه ای امن می بینند، به طوری با رعایت نیم بند پروتکل های بهداشتی، کماکان در حال فعالیت هستند.
جدال گروه های صنفی بر رعایت پروتکل های بهداشتی
رعایت نیم بند پروتکل های بهداشتی توسط گروه شغلی سطح یک در شهری کوچک مانند رامسر موضوعی است که از چشم مشاغل گروه ۲ که فعالیتشان در وضعیت قرمز کرونا به تعطیلی کامل رفته، پنهان نمانده است و اعتقاد دارند که تداوم این وضعیت مصداق بارز تبعیض و بی عدالتی ضد آنها می شود، چون که به اعتقاد انها این عادلانه نیست که گروه شغلی یک با عدم رعایت پروتکل ها باعث گسترش زنجیره انتقال کرونا شوند و این شهرستان در وضعیت قرمز قرار گیرد، و در مقابل تیر تعطیلی کسب و کار به سمت گروه شغلی ۲ پرتاب شود. این رنجش و باور به تبعیض امیز بودن تا جایی پیش رفته است که در بعضی موارد باعث مقاومت انها در مقابل تمکین به محدودیت های کرونایی شده است، موضوعی که از جانب مسولان ذیربط هم تایید می شود.
در این میان گفت و گو و پیگیری خبرنگار ایرنا با اصناف گروه یک برای یافتن چرایی عدم رعایت پرتکل های کرونایی از جانب فروشنده و خریدار همواره با بی تفاوتی و سردی آنها در پاسخگویی مواجه گردید. عبارت هایی از این دست که "نمی توانیم هر روز با تعداد زیادی از مردم جنگ نماییم که ماسک بزنند و فاصله رعایت کنند"، "رعایت پرتکل ها بی فایده است و باید منتظر واکسن باشیم" همواره بعنوان عاملی برای مسئولیت ناپذیری گروه شغلی سطح یک عنوان شد.
علاوه بر این عبارت پرتکرار " ما به سبب پذیرش بیماران کرونایی غیربومی در وضعیت قرمز قرار گرفتیم" پای ثابت تمام محافل و مشاغل و فعالیت ها است، موردی که بارها از جانب مسئولیت استانی و شهرستانی رد شد، چون که آمار بیماران کرونایی غیربومی در شهر و استان محل زندگی لحاظ می شود.
اما هرچقدر لحن و کلام این گروه حاکی از بی تفاوتی و دلیل و توجیه است، در مقابل گروه شغلی که مجاز به فعالیت نیستند، هم نسبت به هر سوالی پاسخی تلخ و همراه با عصبانیت دارند.
یک فروشگاه پوشاک در رامسر در پاسخ به اینکه چرا در وضعیت قرمز کرونایی تعطیل نیست و باخطر پلمب مواجه می شود، با عصبانیت می گوید: شما به جهت اینکه عامل انتشار کرونا و وضعیت قرمز را بیابید بهتر است به میوه فروشی و نانوایی که درست رو به رو این فروشگاه است سر بزنید.
بعد سرش را به سمت مشتری که در همین حال وارد فروشگاه شد برگرداند و اظهار داشت: مسئولین این شهر بعد از آن که رامسر در وضعیت قرمز قرار می گیرد، خود دورهمی های خانوادگی و عدم رعایت پرتکل ها از جانب گروه شغلی یک را عامل وضعیت قرمز کرونا می دانند. این در حالیست که در هر تغییر وضعیتی فعالیت آنها برقرار هست و ما باید به صورت کامل تعطیل نماییم، آیا این عادلانه است؟
فروشنده در ادامه می افزاید: ستاد کرونای شهرستان حتی یک روز هم با این مشاغل برخورد سلبی نمی کند، در صورتی که که پس از تغییر وضعیت ها صرفً تمام نگاه ها و برخوردهای سلبی به سمت چند فروشگاه عرضه پوشاک کیف و کفش و نظایر آن متمرکز است، آن هم در شرایطی که تجمع در این فضاها به نسبت گروه یک به مراتب کمتر است. علاوه بر این فروشگاه های بزرگ پوشاک حوالی تله کابین رامسر بدون تعطیلی در حال فعالیت هستند و هیچ کس به سراغ آنان نمی رود و بازرسان فقط زورشان به ما خورده فروشی ها می رسد.
همچنین یک فروشنده کالای چرم هم در همین خصوص به خبرنگار ایرنا می گوید: این شیوه اعمال محدودیت ها تبعیض آمیز و ناعادلانه است، چونکه هر بار گروه شغلی یک رعایت نمی کنند و وضعیت رامسر قرمز می شود و در مقابل کسب و کار ما باید تاوان بی مسئولیتی آنها را بدهد.
او می گوید با این روند که جلوی کانون های انتشار کرونا گرفته نشود و هر بار به سبب عدم رعایت آنها، ما تعطیل شویم، بطور قطع پس از مدتی همین فروشگاه های گروه شغلی یک، نانوایی ها و سوپر مارکت های بزرگ در شهر باقی می مانند، چون ما دیگر توان تحمل فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی ها را نداریم و ورشکست می شویم.
این فروشنده افزود: در شرایطی که تمامی کسب وکارها به سبب محدودیت های کرونایی به فروش آنلاین روی آورده اند، ما هم در بستر آنلاین فعال هستیم، که پس از سفارش میبایست برای مشتریان کالا ارسال نماییم، اما این در حالیست که روز گذشته زمانی که برای ارسال کالا به فروشگاه آمدم، ان هم در شرایطی که درب مغازه بسته بود، با برخورد تند از جانب نیروهای نظارتی مواجه شدم، در صورتی که اگر همین برخورد با گروه یک صورت گیرد تا این انداره شاهد انتشار کرونا و فوت همشهری ها نخواهیم بود.
در این میان گفت و گو با افرادی که در این فضاها بدون ماسک حضور دارند، همواره با رفتارهای ناخوشایند همراه می باشد. یک شهروند رامسری در یک نانوایی در پاسخ به اینکه چرا از ماسک استفاده نمی کند گفت "ما از همان ابتدای شیوه کرونا حتی یک روز هم ماسک نزدیم و مبتلا هم نشدیم تمام این حرف ها و هشدارها بازی های سیاسی است". یکی دیگر از شهروندان رامسری مدعی شد: "مسئولان بهداشت درمان رامسر به این دلیل وضعیت کرونایی رامسر را بحرانی جلوه می دهند تا از این طریق از وزارت بهداشت هزینه های بیشتری برای بیمارستان خود دریافت نمایند، ضمن اینکه مجبور نیستند در شرایط غیرعادی از شهر های اطراف بیمار پذیرش کنند و ما در وضعیت قرمز قرار گیریم".
نیاز به رسانه ای شدن عادی انگاری مشاغل سطح یک
عدم رعایت پرتکل های بهداشتی گروه شغلی یک موضوعی است که در تمام مقاطعی که شهرستان رامسر در وضعیت قرمز و نارنجی قرار داشت مورد انتقاد رئیس شبکه بهداشت رامسر هم بود تا جایی که بعد از آنکه شهرستان برای دومین بار در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت خواهان برخورد جدی و قاطع ستاد مقابله با کرونا با متخلفان این گروه شغلی شد.
حمید رضا مبشری هفته گذشته در آخرین جلسه ستاد کرونا با بیان آنکه پلمب واحدهای متخلف بخصوص در گروه شغلی یک و رسانه ای شدن آن از نظر روانی تأثیر زیادی بر کاهش عادی انگاری نسبت به پرتکل های بهداشتی دارد اضافه کرد: این روزها در حالی تمام هجمه ها در مورد تعطیلی بازار و وضعیت قرمز کرونا به سمت شبکه بهداشت و اداره صمت است که واحدهای صنفی گروه یک با عدم رعایت نکات بهداشتی و عادی انگاری نسبت به پرتکل ها زمینه را برای توسعه زنجیره انتقال کرونا فراهم می کنند.
این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه فروشگاه های گروه شغلی یک موظف به رعایت پروتکل ها هستند، افزود: از طرف دیگر در این شهرستان شاهد افزایش ناگهانی تعداد زیادی از فروشگاه های زنجیره ای عرضه مواد غذایی با برندهای مختلف با چند شعبه هستیم. اینکه آیا واقعا نیاز است این تعداد فروشگاه ها در روزهای کرونایی هم زمان، فعالیت کنند سوالی است که باید مسؤلان بالادستی پاسخ دهند.
مبشری با اعلان اینکه اعتقاد دارد ستاد کرونا شهرستان می بایست در مورد فعالیت این واحدها تصمیم بگیرد، اضافه کرد: ضروریست برای کنترل و کاهش زنجیره انتقال برخی از این فروشگاه از مدار بیرون بروند چونکه بررسی های فروشگاه ها نشان میدهد باآنکه خود پرسنل پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، اما اغلب مشتریان علاوه بر تجمع با تعداد بالا، نکات بهداشتی همچون استفاده از ماسک را هم رعایت نمی کنند.
مبشری همینطور در پاسخ به چرایی پذیرش بیماران غیربومی اظهار داشت: بر مبنای پروتکل های وزارت بهداشت، عدم پذیرش بیماران غیربومی، از شهرهای دیگر خلاف مقررات است، ازاین رو چه آنان مسافر باشند و چه بیمار اعزامی از شهرهای مجاور ما موظف به پذیرش همه بیماران هستیم، به علاوه اینکه تعداد بسیار کمی از بیماران بستری در این بیمارستان را غیربومیان می سازند. ضمن اینکه بنا بر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اماربیماران کرونایی غیر بومی به حساب شهر محل زندگی انان لحاظ می شود.
دفاع متولیان از رعایت پروتکل های بهداشتی اصناف رامسری
رییس اداره صمت شهرستان رامسر هم در واکنش به این اظهار نظر ها و عدم رعایت پروتکل ها از جانب گروه شغلی یک که مورد اعتراض سایر گروه های شغلی بود، به خبرنگار ایرنا می گوید: عموم اصناف رامسر بخصوص گروه شغلی یک چه در وضعیت نارنجی و یا قرمز پرتکل های بهداشتی مثل ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی را هم رعایت می کنند.
سعید فیلی در ادامه با اعلان اینکه نسبت جمعیت اصناف گروه شغلی یک در شهرستان رامسر را به مراتب از اصناف ۲، ۳ و ۴ بیشتر دانست و اضافه کرد: با این وجود بررسی های ما نشان می دهد، تعداد معدودی از این اصناف پروتکل ها را رعایت نمی کنند که ما برخورد های لازم با انها انجام می شود و ضمن اینکه این برخوردها و نظارت ها متوقف نشده است.
فیلی در ادامه، در تشریح برخوردهایی صورت گرفته با اصناف متخلف گروه شغلی یک در رامسر گفت، برای مثال اخیراً پنج رستوران که می بایست به صورت بیرون بر فعالیت می کردند اما خلاف آن رفتار کردند پلمب شد ضمن اینکه نیروهای ما روزانه در حال رصد نانوایی هستند، بطوریکه هر روز برای یک تا دو نانوایی به سبب تخلف های کرونایی پرونده تشکیل می شود.
این مقام مسوول تصریح کرد: با وجود اینکه برخورد و نظارت ها تداوم دارد، این نکته را نباید فراموش کرد که بعنوان مثال در نانوایی ها سه نفر نیرو در حال فعالیت هستند، که تمام تمرکزشان معطوف به تولید و عرضه است، ازاین رو کار ساده ای نیست برای تمامی مشتریان که کم هم نیستند پرتکل ها را گوشزد کنند.
به گفته وی در موارد زیادی هم مشاهده شده، صاحبان این واحدهای صنفی از مشتریان می خواهند تا ماسک بزنند و یا فاصله را رعایت نمایند که با واکنش ناخوشایندی از جانب آنها مواجه می شوند به صورتی که به مسئول آن واحد صنفی می گفتند؛ "شما به کار خودت برس، ما به ماسک زدن و به این بیماری اعتقاد نداریم". ازاین رو یک نانوا یا اصلا هر فعالیت دیگری نمی تواند به با این افراد وارد بحث و درگیری شود، ضمن اینکه مردم هم در چنین شرایطی از مشتری دفاع می کنند و تمامی پروتکل ها را نفی می کنند.
فیلی در ادامه در مورد فعالیت پنهانی کافی شاپ ها و قهوه خانه ها در شهرستان اظهار داشت: این تخلف ها را رد نمی نماییم اما متاسفانه تعداد نیروهای نظارتی ما به اندازه ای نیست که تمام شهر را در تمام ساعات پوشش دهیم.
مراودات با استان گیلان عامل ضعیف در شیوع کرونا
از سوی دیگر رامسر که در غربی ترین نقطه مازندران قرار دارد در حالی کنار شهرهای آمل، ساری و سوادکوه در وضعیت قرمز کرونایی قرار می گیرند، که با وجود محدودیت تردد ورودی از استان گیلان به سبب همجواری با این استان مراودات اجتماعی و اقتصادی تنگاتنگی با مردم این منطقه دارد. موضوعی که هم پذیرش بیماران انها مورد انتقاد رامسری ها است و هم اینکه برخی شهروندان با ارسال تصاویری از تجمع کارگران فصلی که عموما از شهرهای گیلان هستند و بدون ماسک و پرتعداد در میدان شهر و انبارهای مرکبات حضور دارند سبب اعتراض رامسری ها به اجرای محدودیت ها شده است.
البته این مروادات دو سویه بوده چونکه شهروندان رامسری هم از گذشته تا به امروز برای درمان به شهر رشت در مرکز استان گیلان می روند، رفت و آمدی مداوم که گواه ان حضور شهروندان رامسری به فرمانداری رامسر برای دریافت کارت ها تردد به این شهر است.
فرماندار شهرستان رامسر هم با تایید این مراودات و رفت آمدها اظهار داشت: برگه ترددهای درمانی ابتدا به تایید شبکه بهداشت رامسر می رسد و پس از آن در فرمانداری برای متقاضیان برگه تردد صادر می شود، ازاین رو چون به هر حال در چنین وضعیت سلامت و جان شهروندان حایز اهمیت است و نمی توانیم از رفت و آمد انها به مراکز درمانی این استان جلوگیری نماییم.
محمد آزاد در مورد کارگران فصلی هم یاداور شد، حضور کارگزان فصلی در رامسر ضروریست چونکه در غیر این صورت با کمبود نیروی کار در شهرستان مواجه می شویم ازاین رو ناگزیر به پذیرش این افراد هستیم.
رییس کانون نظام پزشکی شهرستان رامسر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به سهم گروه شغلی یک و اینکه مراودات با استان گیلان تا چه میزان بر گسترش انتشار کرونا و همین طور وضعیت قرمز رامسر تأثیر گذار بوده است توضیح داد: باید به نکته دقت کنیم که بیماری های ویروسی از طریق تنفس منتقل می شوند مسیر روشنی دارند، ازاین رو هر جا تجمعی باشد، یعنی کانون الودگی شکل گرفته است، تجمع یعنی جمع شدن افراد بیشتر از ۲ نفر و هر چه این تعداد بیشتر باشد، شانس الودگی تعداد افراد بیشتری افزایش می یابد.
دکتر سبحان بهرامی با تاکید بر اینکه برای تعیین سهم هر کدام از متغیرهای گفته شده باید تحلیل کارشناسی و علمی با بررسی داده ها موجود صورت گیرد اظهار داشت: با این وجود اگر بخواهم به صورت شهودی و تجربی سهم این عوامل را در انتشار کرونا در شهرستان مشخص کنم، معتقدم ورود و خروج شهروندان به استان گیلان را نمی توان عامل تاثیرگذاری بر انتشار ویروس در شهرستان دانست، چون که فراوانی زیادی را در بر نمی گیرد، ضمن انکه بیشتر جهت معکوس ان یعنی انتقال از رامسر به گیلان می تواند مطرح باشد.
وی با اشاره به حضور کارگران فصلی در میدان های شهر اظهار داشت: حضور این افراد و تجمع آنها هم موضوعی قابل بررسی است، ضمن اینکه هم اکنون هم نظارت انبارهای مرکبات و باغ هایی که این افراد در آنجا حضور دارند هم در دستور کار ستاد مقابله با کرونای شهرستان رامسر قرار گرفته تا در صورت ضرورت و یا عدم رعایت پرتکل ها با این افراد برخورد شود، به علاوه اینکه از تجمع آنها هم در میدان ها هم تدبیری اندیشیده شود باآنکه پس از پراکنده شدن باردیگر در همان محل جمع می شوند.
این مقام مسوول با بیان آنکه هر جا تجمعی است، شانس الودگی و گسترش ان وجود دارد اضافه کرد: البته ظرفیت نظارتی شهرستان رامسر امکان برخورد با همه موارد را نخواد داشت، ازاین رو مردم باید این مورد که تجمعع عامل انتقال بیماری است را درک کنند و برای قطع زنجیره انتقال این ویروس مشارکت کنند.
سفرها نقش پررنگی بر انتشار کرونا ندارند
حضور مسافران غیربومی آن هم در شرایط محدودیت تردد همچنان پای ثابت انتقاد شهروندان بعنوان عاملی برای انتشار کرونا و وضعیت قرمز رامسر در محافل مختلف مطرح می شود، مسافرانی که تایید حضورشان عموما پلاک های پایتخت و شهرهای دیگری است که در سطح شهر، در کنار فروشگاه های بزرگ و جاده های جنگلی خودنمایی می کند.
موضوعی که رئیس کانون نظام پزشکی رامسر در پاسخ به آن می گوید: رامسر از گذشته تا به امروز دارای ماهیت گردشگری ست، ضمن اینکه لازم است بدانیم این شهرستان از زمان شیوع کرونا، حتی در پیک اسفند سال قبل هم خالی از مسافر نبوده، ازاین رو نمی توانیم حضور مسافر را نفی نماییم.
او با اشاره به اینکه مسافران حتی در زمان قرنطینه های شدید هم در رامسر حضور داشتند توضیح داد: ما در هفت مورد می توانیم واژه سفر را در این شهرستان بررسی نماییم، افردای که بومی رامسر هستند اما در شهر دیگری ساکن هستند و برای دیدار با خانواده به این شهر می ایند، غیر بومی هایی که در این منطقه دارای ملک هستند و این حق را برای خود قایلند که به این شهر سفر کنند، رانندگان اتومبیل های باربری و در اخر مسافرانی که صرفاً برای تفریح به این شهر سفر می کنند که به اعتقاد من باید نسبت به حضور گروه اخر محدودیت های سخت گیرانه تری اتخاذ شود.
بهرامی در عین حال در ادامه با اعلان اینکه جهت بررسی این وضعیت بهترین معیار سنجش بیماران بستری ما هستند اضافه کرد: تحلیل وضعیت کرونایی طی سه هفته منتهی به وضعیت قرمز حاکی از آنست که (برای انالیز هر پیک بیماری، ۳ هفته پیش از ان بررسی می شود) از میان حدود ۲۰۰ نفر از بیماران بستری شده، تعداد ۳۰ نفر یعنی چیزی حدود ۱۴ درصد غیربومی هستند که از این تعداد آن دسته از غیربومیانی که از شهری مانند تهران بودند تنها ۲ تا ۳ نفر بوده است.
او یاداور شد: در عین حال باید بدانیم همچنان که ما از شهر های پیرامونی بیمارانی را می پذیریم، بخشی از بیماران کرونایی و حتی فوتی ما هم در شهرهای دیگری مانند تهران، رشت و تنکابن بستری هستند و حتی فوتی هایی کرونایی هم در این شهر ها داریم که تمام این بررسی ها نشان میدهد نقش سفر ها در چرخش ویروس و قرارگیری رامسر در وضعیت قرمز تأثیر قابل بحثی ندارد، ازاین رو نتایج تحقیقات ما با ان چیزی که در محافل مختلف طرح می شود هم خوان ندارد و کارشناسی نیست، ضمن اینکه این مسافران بیماری را به شهر های مبدا خود انتقال می دهند.
بهرامی در عین حال اظهار داشت: علاوه بر موراد گفته شده ما در حال جمع اوری اطلاعات هستیم تا به صورت متودیک چرایی و چگونگی روند بیماری و وضعیت های مختلف در شهرستان رامسر را بررسی کنمی کهخ نتایج ان اعلام می شود.


1399/10/20
19:22:49
0.0 / 5
1171
تگهای خبر: آنلاین , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان