ذخیره خون بندناف برای درمان ۱۰۰ نوع بیماری

ذخیره خون بندناف برای درمان ۱۰۰ نوع بیماری به گزارش رژیم آسان بوشهر سرپرست مركز خون بند ناف موسسه رویان استان بوشهر اظهار داشت: سلول های بنیادی خون بند ناف از كاربردی ترین منابع برای درمان و بازسازی بافت بدن به حساب می آید كه به قول متخصصان و كارشناسان پتانسیل درمان صد نوع بیماری را دارند.


علیرضا چم کوری در گفتگو با ایسنا با اشاره به اهمیت سلول های بنیادی عنوان کرد: الان و در ایران بیماری هایی که مانند انواع سرطان خون، تالاسمی، کم خونی ها مانند آنمی آپلاستیک (Aplastic anemia) و... منشا خونی دارند با استفاده از این ظرفیت درمان می شوند.
وی ادامه داد: دفتر نمایندگی بانک خون بندناف رویان در استان بوشهر در ۲۲ فروردین سال ۹۷ افتتاح و با سه نیرو کار خویش را آغاز کرد و در ادامه با همکاری بیشتر از ۱۵ ماما و ۲۰ متخصص از بهترین متخصصان زنان استان بوشهر جمع آوری نمونه ها انجام شد.
سرپرست مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر اظهار نمود: خوشبختانه نمونه گیری دفتر بوشهر با بهترین حالت ممکن در سطح کشور و با ۱۸ نمونه کار خویش را آغاز کرد و بحمدالله تا به امروز نزدیک به ۸۰۰ نمونه از استان جمع آوری و ذخیره شده است و میانگین نمونه ها با عنایت به تبلیغات خوب دفتر و گرفتن نمونه های اورژانسی توسط ماماهای محترم و همینطور همکاری خوب پزشک زنان و آموزش های زمان حاملگی در مراکز بهداشت سراسر استان به عدد خوبی رسیده است.
وی تصریح کرد: میانگین نمونه های دفتر سلول های بنیادی استان بوشهر در هر ماه با عنایت به تبلیغات خوب دفتر و گرفتن نمونه های اورژانسی توسط ماماهای محترم و همینطور همکاری خوب پزشک زنان و آموزش های زمان حاملگی در مراکز بهداشت تقریباً به ۵۰ نمونه رسیده و با تلاش ها و مشورت هایی که در زمینه تبلیغات و همینطور با متخصصان و خانواده ها انجام شده امیدواریم که نمونه ها در هر ماه به بیشتر از ۸۰ نمونه برسد.
چم کوری با اشاره به رشد ۶۴ درصدی ذخیره خون بند ناف با وجود کرونا اظهار داشت: دفتر سلول های بنیادی مرکز بوشهر از زمان تاسیس تاکنون ۸۰۰ نمونه ذخیره شده داشته است و با عنایت به رشد ۶۴ درصدی در ماه های اخیر موفق شده است جز ۵ دفتر برتر کشور باشد. کلیه مراحل ذخیره سازی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و مراقبت صد درصدی انجام می شود، ازاین رو جای هیچگونه نگرانی از حیث مبتلا شدن به بیماری وجود ندارد.
سرپرست مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر افزود: نمونه های خون بند ناف گرفته شده در سطح کشور به این صورت است که در هفته ۳۶ حاملگی و با حضور خانواده در دفتر نمایندگی یا از راه سایت مربوطه دفتر ثبت نام انجام شده و با عنایت به پروتکل های عقد قرارداد مربوط به دفتر، اگر مادر واجد شرایط بود ثبت نام صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: خون بندناف با عنایت به کارآیی های مثبتی که در درمان بیماری های صعب العلاج دارد بحمدالله در استان بوشهر به شیوه مثبت و رو به رشدی از لحاظ ثبت نام رسیده و همینطور با استقبال خوبی روبرو شده است.
علیرضا چم کوری خاطرنشان کرد: در بیمارستان های مختلف در سطح استان ماماهایی آموزش دیده از پژوهشکده رویان، در زمان زایمان نمونه را از راه کیسه های مخصوص و با پروتکل های بهداشتی دریافت کرده و به دفتر نمایندگی تحویل خواهند داد که این نمونه با عنایت به شرایط خاص دمایی موردنیاز در کمتر از ۲۴ ساعت به تهران ارسال می شود.
وی افزود: با استفاده از خون بند ناف ذخیره شده، بیماری های دارای منشا خونی مثل سرطان خون، تالاسمی و آنمی های شدید، فلج مغزی و پیسی درمان شده و همینطور کاربرد این ماده برای درمان بیماری هایی از قبیل دیابت در دست تحقیق است.
سرپرست مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر تصریح کرد: سلول های هر فرد از بدو تولد تا زمان پیری شامل سه سلول می باشد، سلول های کم توان و پرتوان و همه توان. با عنایت به این که سلول های بنیادی خون بند ناف از نوع سلول های همه توان است و دارای قدرت درمان بسیار بالایی است به خانواده های محترم پیشنهاد می شود از این امکان برای تضمین و پس انداز سلامتی خود استفاده کنند.
چم کوری توضیح داد: هر خانواده با عنایت به HLA های متفاوت می توانند بیشتر از یک نمونه ذخیره کرده و بانک خون مفیدی برای خود و فرزندانشان داشته باشند که این خون با عنایت به کارایی بالای آن تا ۲۸ سال ذخیره می شود و شرایط ذخیره آن در منفی ۱۲۰ درجه سانتیگراد می باشد.
وی تصریح کرد: خانواده هایی که قصد ذخیره سازی دارند می توانند از هفته ۳۶ حاملگی با رجوع حضوری به نمایندگی یا از راه سایت شرکت فناوری بن یاخته های رویان اقدام نمایند که بعد از بررسی اطلاعات اولیه اگر مادر از لحاظ پزشکی و طبق قوانین استانداردهای ذخیره سازی جهانی مشکلی نداشتند ثبت نام متقاضی صورت می گیرد و بعد از آن در روز زایمان کارشناسان خونگیر ما در سطح استان نمونه گیری را انجام می دهند و بلافاصله بعد از خونگیری نمونه به بانک رویان تهران انتقال داده می شود.1399/06/10
11:03:16
5.0 / 5
1690
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان