علایم هشداردهنده مبتلاشدن به زوال عقل

علایم هشداردهنده مبتلاشدن به زوال عقل رژیم آسان: رژیم آسان: متخصصان 11 عامل مهم پیش بینی کننده مبتلاشدن به زوال عقل را شناسایی کرده اند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایندیپندنت، متخصصان ابزاری ساخته اند که با بررسی ۱۱ عامل با دقت بالایی پیش بینی می کند که آیا فرد در ۱۴ سال آینده به این بیماری مبتلا می شود یا خیر.
عواملی همچون سبک زندگی و خاصیت های شخصی در کنار سابقه بیماریها با دقت بالایی نشان میدهد که آیا فرد در میانسالی گرفتار زوال عقل می شود یا خیر.
این متخصصان با هدایت دانشگاهیان دانشگاه «آکسفورد»، داده های افراد ۵۰ تا ۷۳ ساله را که در دو مطالعه بلندمدت انگلیس شرکت کردند ـ مطالعه بانک زیستی انگلیس (Biobank UK) و مطالعه وایت هال۲ (Whitehall II) ـ بررسی کردند.
آنها لیستی از ۲۸ عامل شناخته شده در رابطه با خطر زوال عقل را تهیه کردند و سپس آنرا به قوی ترین عوامل پیش بینی کننده تقلیل دادند.
این به لیستی از ۱۱ عامل پیش بینی کننده تبدیل شد که از آن برای توسعه ابزار خطر مبتلاشدن به زوال عقل (UKBDRS) در بانک زیستی انگلیس استفاده شد.
۱۱ عامل مذکور عبارت از سن، تحصیلات، سابقه دیابت، سابقه افسردگی، سابقه سکته مغزی، سابقه زوال عقل والدین، سطح محرومیت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، تنها زندگی کردن و جنسیت هستند.
آنها این عوامل خطر را در کنار این که آیا فرد حامل ژن خاص- ژن APOE، عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل - است یا خیر را نیز بررسی کردند.
این ابزار خطر، ابزار «یوکی بی دی آراس-ای پی اوئی» (UKBDRS-APOE) نام داشت.
در طول دوره مطالعه، دو درصد افرادی که در مطالعه بانک زیستی انگلیس و سه درصد افرادی که در مطالعه وایت هال ۲ شرکت داشتند، به زوال عقل مبتلا شدند.
برمبنای یافته هایی که در نشریه سلامت روان «بی ام جی» انتشار یافته است، آنان دریافتند یوکی بی دی آراس-ای پی اوئی بالاترین امتیاز پیش بینی را ارائه می کند و ابزار خطر یوکی بی دی آراس بلا فاصله پس از آن قرار می گیرد.
به پیشنهاد متخصصان، در آینده از این ابزار جدید می توان به منزله یک ابزار غربالگری اولیه برای زوال عقل بهره برد و افراد را در «گروه های خطر» قرار داد.
آن هایی را که احتمال بالایی در مبتلاشدن به زوال عقل به دست می آورند باتوجه به امتیاز خطر، می توان برای آزمایش های بیش از جمله ارزیابی شناختی، اسکن مغز و آزمایش خون در اولویت قرار داد.
دکتر «ریهان پیتل»، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه آکسفورد، اظهار داشت: از یوکی بی دی آراس می توان به مثابه ابزار غربالگری اولیه برای طبقه بندی افراد در گروههای خطر بهره برد و برای آن هایی که پرخطر شناسایی می شوند از ارزیابی های تکمیلی در زمان فشرده که در بالا توضیح داده شد برای توصیف دقیق تر بهره گرفت. قبل از آنکه بتوانیم از این امتیاز خطر در تجربه بالینی استفاده نمائیم، باید مراحل زیادی را طی نماییم.
وی ادامه داد: پرواضح است که خطر، شروع و شیوع زوال عقل بر طبق نژاد، قومیت و وضعیت اجتماعی- اقتصادی متفاوت می باشد. بنابراین، با آنکه کارکرد منسجم یوکی بی دی آراس بین این دو گروه مستقل، اعتماد ما را به کارکرد موفق آن در کار افزایش می دهد، باید آنرا روی گروههای متنوع تری از مردم در داخل و خارج انگلیس امتحان نماییم.1402/06/05
12:59:07
5.0 / 5
226
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دیابت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان